Jak správně sedět u počítače?

V dnešní digitální době tráví spousta lidí před monitory počítačů nebo notebooků více času, než je pro lidské tělo zdrávo. Z toho pak mohou vzniknout různé zdravotní potíže, kterým by se jistě každý raději vyhnul. Abyste riziko jejich vzniku alespoň snížili, musíte se naučit u PC správně sedět. To se sice lehko řekne, ale jak vlastně na to?


Číst článek »Jak správně sedět u počítače?

5 programů, které Vám pomohou chránit Váš zrak u počítače

V počítačové době na nás číhá vícero rizik spojených s očima a prací s počítačem. Prvním problémem je modré světlo a jeho vliv na náš spánek. Druhým jsou suché oči a s ním spojený problém únavy očí, suchosti či až červených očí. Třetím častým problémem je bolest hlavy.


Číst článek »5 programů, které Vám pomohou chránit Váš zrak u počítače

Jak na zdravé a odpočaté oči při práci s počítačem?

Počet povoláních, při kterých se využívá výpočetní technika na denní bázi se zvyšuje, což způsobuje i zvýšený výskyt onemocnění s tím spojených. Někteří lidé mají problém s páteří, někteří se zápěstím (karpální tunel) a jiné trápí unavené a suché oči. Jiné bolí hlava či mají problém se spaním. Naše tělo se postupně vyvíjelo a přizpůsobovalo prostředí, bylo určeno na dlouhodobé chození, a ne na sezení. Přeci jen jsme dlouho putovali z Afriky a trvalo mnoho tisíc let, než člověk vynalezl zemědělství a usadil se. A je tomu především posledních sto let, co se naše pracovní návyky velice změnily.


Číst článek »Jak na zdravé a odpočaté oči při práci s počítačem?

Českem se šíří černý kašel

Od ledna letošního roku eviduje Státní zdravotní ústav přes 800 případů. Zatímco loni onemocnělo černým kašlem 750 lidí, letošní čísla stále nejsou konečná. Společně s epidemií spalniček tak Česko trápí další infekční nemoc. Místopředseda Sdružení praktických lékařů Petr Šubrt upozorňuje, že za posledních 15 let se výskyt černého kašle zhruba ztrojnásobil.


Číst článek »Českem se šíří černý kašel

Tajemství perfektní čistoty – péče o intimní ženské partie

V poslední době je trendem sdílení svého života skrze sociální sítě. Předávání rad a triků z oblasti péče o pleť, jak pracovat s make-upem, abyste docílily perfektního líčení. Péče o intimní ženské partie je na takových sítích tabu a ženy se o tom mnohdy nebaví ani s nejlepšími kamarádkami. Přitom je velmi důležitá a můžete díky ní předejít nepříjemným komplikacím.


Číst článek »Tajemství perfektní čistoty – péče o intimní ženské partie

Smutnou duši mívá občas každý aneb nejčastější mýty o depresi

Každý z nás někdy zažil den, kdy nám nebylo do zpěvu, a měli jsme pocit, že nám něco chybí. Smutná duše trápí mnoho lidí napříč generacemi, kulturou, vyznáním i pohlavím. Díky tomu, že se deprese vyznačuje opravdu širokým spektrem příznaků a projevů, je pro mnohé z nás stále tak trochu záhadou, která je zahalena mnoha mýty a předsudky.


Číst článek »Smutnou duši mívá občas každý aneb nejčastější mýty o depresi

Po přechodu bez zbytečných kil navíc

S nástupem menopauzy se život mnoha žen radikálně mění. Často jde o negativní změny – ženy rezignují na péči o svůj zevnějšek, klesá sexuální energie, ztrácí se svalová hmota a přibírání hmotnosti je na denním pořádku.

Přibírání na váze je v přechodu sice velmi časté, ale dá se proti tomu účinně postavit.


Číst článek »Po přechodu bez zbytečných kil navíc

Luštěniny - podceňovaný zázrak přírody

Luštěniny jsou nízkokalorickou potravinou – pořádná dávka zdraví za pár korun. Přesto, že jsou luštěniny zdravé, jsou často opomíjené a někteří lidé se jim vyhýbají. Tento malý zázrak z přírody Vám dokáže pomoc při dietě. Jaké luštěniny jsou při dietě vhodné? A jakým je potřeba se vyhnout?


Číst článek »Luštěniny - podceňovaný zázrak přírody

Uhrančivé oči i v 50 letech

Stárnutí není vždy vidět na první pohled – času podléhají orgány, lidská kůže, ale i mozek nebo zrak. Víte, jak o své oči pečovat, aby Vás stáří nepřekvapilo?

Své oči používáme každý den a život bez nich je komplikovaný. Jsou pro nás samozřejmostí – přesto jsou tak náchylné na různá onemocnění a s péčí o ně bychom měli začít už od raného dětství.


Číst článek »Uhrančivé oči i v 50 letech

Péče o jizvy – aneb, když se hojí vzpomínky

Jizvy jsou běžnou součástí života – mohou připomínat chvíle radosti, stejně jako smutku. Takové vzpomínky je ale lepší uchovat si v srdci, nemusíte je nosit po celý život na těle. Péče o jizvy je totiž stejně důležitá, jako o jiné rány.


Číst článek »Péče o jizvy – aneb, když se hojí vzpomínky

Není fonendoskop jako fonendoskop! Každý odborník potřebuje jiný

Lékař s fonendoskopem kolem krku je klasickým obrázkem z nemocnic a ambulancí. Tato jednoduchá diagnostická lékařská pomůcka k většině všeobecných a odborných lékařů prostě patří. Díky fonendoskopu může lékař slyšet ozvěny našeho srdce, poslechnout si naše plíce, ale také jiné zvuky v našem těle. I když se nám, laikům, zdají všechny fonendoskopy stejné, není tomu tak. Liší se podle specializace lékaře. Jak se ale vlastně stal nejpoužívanější lékařskou pomůckou na světě a jaké druhy rozlišujeme?


Číst článek »Není fonendoskop jako fonendoskop! Každý odborník potřebuje jiný

Život bez kyselosti

Zdraví máme jen jedno a je potřeba o naše tělo správně pečovat. V současné době roste počet lidí, kteří bojují s nevysvětlitelnou únavou a vyčerpáním organismu. Za takovým stavem může stát překyselení organismu.


Číst článek »Život bez kyselosti

Detox - zdravý úmysl s nebezpečným rizikem?

Detoxikace neboli očista těla jsou pojmy, jejichž cílem je zbavit tělo odpadních nebo toxických látek. S nápady a rady, jak na správný detox se doslova roztrhl pytel a každý rok si taková předsevzetí dává čím dál více lidí. Otázkou stále zůstává, zda jsou podobné procedury potřebné nebo tělu spíše škodí?


Číst článek »Detox - zdravý úmysl s nebezpečným rizikem?

Chřipková epidemie v České republice

Obyvatele České republiky začátkem 6. kalendářního týdne trápí nejen výrazné změny v počasí, ale zejména neustupující počet nakažených chřipkou, který je již za hranicí epidemie. Podle nejnovějších informací Ministerstva zdravotnictví je na území České republiky 1757 nemocných na 100 000 obyvatel. Po porovnání s minulým týdnem jde o 2,5% vzestup.


Číst článek »Chřipková epidemie v České republice

Kterými potravinami se v zimě zahřát?

S prvními známkami přicházející zimy máme chuť na nápoje a potraviny, které naše tělo dokáží prohřát a zároveň ochránit před nepříjemným nachlazením. Po mrazivé procházce nás nejspíše jako první napadne hrnek svařeného vína nebo pořádná dávka grogu. Přesto je potřeba vybírat potraviny i nápoje, které tělo nejen prohřejí, ale také mu dodají potřebnou dávku vitamínů a minerálů.


Číst článek »Kterými potravinami se v zimě zahřát?

Hubnutí a střevní mikroflóra - aneb nepřítel plavkové sezóny

Na Nový rok si dáváme předsevzetí, že letos do plavek tu postavu prostě vypilujeme, ale čím více se léto blíží, tím se ten úkol zdá být těžší a těžší. Základem je vyvážená strava a dostatek pohybu. Ale jejich nedostatek není jediným důsledkem toho, že volíme raději zimní dovolenou než pobyt u moře.


Číst článek »Hubnutí a střevní mikroflóra - aneb nepřítel plavkové sezóny

Když léčí příroda

To, že si nemoc zkrátka nevybírá, víme již mnoho let. Nemoc dokáže totiž postihnout kdykoli, kdekoli a kohokoli. Pokud Váš imunitní systém pořádně zabojuje, možná si budete moci užít dovolenou bez haldy papírových kapesníků a bolesti v krku. Jakmile ale nemoc zakoření, budete se muset vydat po cestě chemické podpory.


Číst článek »Když léčí příroda

Bipolární afektivní porucha

Bipolární porucha je onemocněním, které postiženého jedince bude trápit po celý život. Dříve byla nemoc označována jako „maniakální deprese“ či „maniodepresivní psychóza“, ale od tohoto výrazu bylo nakonec upuštěno. S vývojem psychiatrické a lékařské pomoci se totiž zjistilo, že každý pacient trpící touto nemocí, nemusí nutně bojovat i s depresemi.

Jde o dlouhodobě vleklé onemocnění, které se poprvé hlásí již u mladých lidí, většinou okolo 20. roku života. Bipolární afektivní porucha (dále BAP) je silným soupeřem, který si umí vybrat svojí daň.


Číst článek »Bipolární afektivní porucha

Osteoporóza – tichý zloděj kostí

Zloděj nemusí být vždy vidět – osteoporóza přichází nenápadně. Místo světových bank však vykrádá kostní hmotu.

Osteoporóza je dobře známá metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. Jak vyplývá z aktuálního průzkumu, povědomí o osteoporóze má 9 z 10 žen starších 45 let. Ty jsou nemocí také nejvíce ohroženy. Přestože se osteoporózou cítí být ohroženy téměř 2/3 žen z cílové skupiny a každá druhá má zvýšené obavy ze zlomeniny v důsledku osteoporózy, vyšetření absolvovala během posledních pěti let jen čtvrtina z nich (26%). 


Číst článek »Osteoporóza – tichý zloděj kostí

Křečové žíly – vady na kráse i zdraví

Křečové žíly jsou velmi častým problémem, který je nejen bolestivý, ale potrápí i nepříjemným vzhledem. Zejména pro ženy jde o problém, který schovávají pod dlouhé kalhoty. Příčin, díky kterým křečové žíly vznikají, je mnoho a nejsou zcela jasně specifikované. Nejčastěji se jedná o genetické dědictví, obezitu a trápí také mnoho žen v těhotenství.


Číst článek »Křečové žíly – vady na kráse i zdraví

Úžeh nebo úpal – když teplo škodí zdraví

Horké letní dny jsou pro lidský organismus velkou zátěží. Nejen, že při teplotách nad 30°C hrozí tělu dehydratace, ale při extrémním teplu nám hrozí nepříjemnost v podobě úžehu nebo úpalu. Víte, jak od sebe úpal s úžehem rozeznat? S námi je dokážete nejen rozlišit, ale naučíte se, jak proti nim bojovat.


Číst článek »Úžeh nebo úpal – když teplo škodí zdraví

Borůvky – modrofialový zázrak

Existuje celá řada tzv. superpotravin, které jsou na vrcholu jídelníčku nejednoho zarytého sportovce. Jde o potraviny, které mají vysoký obsah zdraví prospěšných látek. V současné době se dostávají do hledáčku mnoha lidí, kteří se chtějí prostě lépe stravovat. Spadají sem jedlé oleje, přírodní šťávy, ořechy, přírodní sladidla, semínka nebo ořechy. Jedno mají tyto super jídelníčky společné. Na vrcholu se nacházejí malé, ale zázračné modrofialové kuličky – borůvky.


Číst článek »Borůvky – modrofialový zázrak

Kinetóza u dětí, aneb mami zastav, budu blinkat!

Některé děti si cestu autem doslova užívají. Pro jiné jde o poměrně nudnou záležitost, ale jsou děti, pro které je cesta autem doslova jízdou do pekla. Cestování s dětmi je náročné za každých okolností – pomoci jim do sedaček, všechno zabalit a naskládat do auta. Pokud je navíc dítěti za jízdy špatně, může dovolená skončit rychleji, než doopravdy začne.


Číst článek »Kinetóza u dětí, aneb mami zastav, budu blinkat!

Nejčastější chyby při opalování, aneb jak negrilovat tělo jako při táboráku

Léto bývá obdobím dětských táborů. Čím dál častěji se navracíme ke starým kořenům a pouštíme nejen své děti na letní tábory pod stany. Učí se, jak zacházet s mapou, staví malé lesní domečky, hrají různé hry a opékají buřtíky na ohni. Tento rok je léto obdobím vysokých teplot, nádherného počasí a dokonalého sluníčka. Jak docílit přirozeného opálení těla bez toho, aniž bychom ho opékali jako buřta na táborovém ohni?


Číst článek »Nejčastější chyby při opalování, aneb jak negrilovat tělo jako při táboráku

Urychlení metabolismu – tyto potraviny Vám pomohou

Existují potraviny, které Vám pomohou nastartovat metabolismus a tím podpoří Vaše snahy o snížení váhy. Většinu z nich znáte, tak je jen připomínáme, abyste na ně mysleli a pravidelně jim holdovali jak v syrovém stavu, tak tepelně upravené. 


Číst článek »Urychlení metabolismu – tyto potraviny Vám pomohou

Hubnutí s alkoholem – pomocník nebo sabotér

Mnoho z nás si nejednou dalo předsevzetí zhubnout a zformovat tělo tzv. do plavek. Většinou si to říkáme s blížícím se koncem roku, který je ale doprovázen bujarými oslavami, občerstvením a alkoholem. Hubnutí do plavek není o tom, přestat jíst. Záleží totiž i na pitném režimu a pohybu.


Číst článek »Hubnutí s alkoholem – pomocník nebo sabotér

Bolest na hrudi – zlomené srdce nebo boj o život

Každá bolest je pro člověka nepříjemná a je jedno, jestli je příčinou zadřená tříska, píchnutí od vosy, natržený ret nebo zlomené srdce z nešťastné lásky. Bolest na hrudi ale vyděsí mnoho z nás. První, co člověka napadne, jakmile se mu stáhne hrudník bolestí, je infarkt! Příčin ale může být více….


Číst článek »Bolest na hrudi – zlomené srdce nebo boj o život

Horké léto bez klimatizace – tipy, jak přežít a nerozpustit se

Ať žijete tzv. v paneláku nebo v domě, horké dny jaké panují letošní léto, jsou pro každého náročné. Teplo k létu sice neodmyslitelně patří a každý se na něj po zimě těší, ale pokud venku panují teploty přes 30°C, máme pochopení pro hraběte Drákulu a jeho odpor ke Slunci.


Číst článek »Horké léto bez klimatizace – tipy, jak přežít a nerozpustit se

Prevence a léčba vaginálních mykóz

Jedním z nejčastějších důvodů, proč ženy navštíví gynekologické ambulance, je problém zvaný mykóza. S touto kvasinkovou nemocí se setkalo mnoho žen a pro některé z nich jde o stále se opakující problém, který dokáže pěkně potrápit. Přestože jde o nepříjemnou záležitost, není přítomnost mykózy pro tělo ženy příliš nebezpečná a lze jí poměrně snadno léčit.


Číst článek »Prevence a léčba vaginálních mykóz

Jaké potraviny jsou nejlepší pro zdraví Vašeho srdce?

Srdeční choroba je stále jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Proto jsme se rozhodli Vám předložit 16 potravin, jejichž konzumování by mělo Vašemu srdci pomoci.


Číst článek »Jaké potraviny jsou nejlepší pro zdraví Vašeho srdce?

Osteoartróza: našli vědci klíč k její léčbě a prevenci?

Studie odhalila možnou novou formu prevence a léčebné strategie osteoartrózy (neboli osteoartritidy), jedné z nejběžnějších a vysilujících nemocí související se stárnutím. Vědci z The Scripps Research Institute (TSRI) v San Diegu odhalili, že takzvané FoxO proteiny jsou klíčem ke zdravým kloubům. Věří, že jejich zvýšením by bylo možné léčit osteoartrózu nebo ji dokonce zastavit, aby se dále nevyvíjela.


Číst článek »Osteoartróza: našli vědci klíč k její léčbě a prevenci?

Alkohol je pro mozek prý více škodlivý než marihuana

Legalizace marihuany stoupá a s ní i studie zkoumající její možné škodlivé i pozitivní následky. Nicméně nová studie uvádí, že je pro mozek více než konopí škodlivý alkohol.


Číst článek »Alkohol je pro mozek prý více škodlivý než marihuana

Jak bojovat s klimatizací

Léto je v plném proudu a klimatizaci je téměř nemožné se vyhnout. Je v letadlech, hotelích, nákupních centrech a v mnoha kancelářích a někdy i v MHD. Někteří jí milují, jiní nenávidí. Patříte mezi ty, kterým stačí pět minut v klimatizovaném prostoru a už kýcháte, teče Vám z nosu a pálí Vás oči? V horším případě pak strávíte několik dnů v posteli, zatímco jiní si užívají slunečných dnů? Jak se tohoto nachlazení rychle a jednoduše zbavit?


Číst článek »Jak bojovat s klimatizací

Jak zvýšit šance na otěhotnění

Čím dám tím větší počet žen má v posledních letech problémy s otěhotněním, a proto pro Vás máme pár rad, které můžete na začátku svého snažení vyzkoušet. Reprodukčnímu systému pomůžeme zdravým stravováním a životním stylem. Tím se také správně připravíme na průběh těhotenství. Nezapomínejme, že to neplatí pouze u žen, ale i muži mohou správnými návyky ovlivnit kvalitu spermií. Nečekejte zázraky ze dne na den, ale dejte věcem volný průběh a snažte se vyhnout stresu.


Číst článek »Jak zvýšit šance na otěhotnění

Na nic nečekejte a objevujte svět Wobenzymu!

Wobenzym 4U je nová aplikace, která Vám ulehčí užívání léku.
Nejste si jistí, při jakých zdravotních potížích Wobenzym použít? Kolik tablet po jak dlouhou dobu? A jak konkrétně pomáhá? Na všechny tyto otázky Vám jednoduše odpoví nová aplikace Wobenzym 4U (W4U). 


Číst článek »Na nic nečekejte a objevujte svět Wobenzymu!

Autismus

Autismus patří mezi nejvážnější poruchy mentálního vývoje dítěte. Je to vrozená porucha některých mozkových funkcí, která má za následek, že dítě špatně chápe to, co prožívá, vidí a slyší. To může vést k tomu, že vývoj dítěte bude narušen v oblasti představivosti (schopnost adaptability, orientace, porozumění okolnímu světu), sociální interakce (schopnost navázání a udržení vztahů, porozumění sociálním situacím) a komunikace (porozumění verbální a neverbální komunikaci a její aktivní užívání).


Číst článek »Autismus

Epidemie spalniček vypukla

Rodiče odmítají dávat své děti očkovat a v Praze je tak od března vyhlášena epidemie spalniček. Lékaři varují, že nemocných bude v následujících týdnech přibývat. 


Číst článek »Epidemie spalniček vypukla

Studie ukázala, že vakcíny nezpůsobují autismus

V roce 1998 přišel britský lékař Andrew Wakefield s tím, že vakcína MMR způsobuje autismus. Nejnovější studie ukázala, že jsou ovšem jeho výsledky podvodem, protože nenalezla důkazy o vlivu vakcíny na autismus.


Číst článek »Studie ukázala, že vakcíny nezpůsobují autismus

Listy koky a jejich účinky

Kokain je dnes zakázanou drogou. Jak je to ale s listy koky? K čemu jsou dobré a kdo je stále ve velkém používá?


Číst článek »Listy koky a jejich účinky

3 pravidla pro zdravé hubnutí - pomalu, trvale a bez jo-jo efektu

Úspěšné hubnutí není složité. Problém je ale jinde. Lidé se neustále snaží najít kličku, jak zhubnout rychle, snadno a ideálně bez omezení. Tak lze ale zhubnout pouze dočasně. Lidové moudro říká “bez práce nejsou koláče” a hubnutí funguje na stejném principu. Nebudete-li na sobě pracovat a dodržovat zásady, nikdy nezhubnete.


Číst článek »3 pravidla pro zdravé hubnutí - pomalu, trvale a bez jo-jo efektu

Chřipková epidemie neustupuje

Minulý pátek byl vyhlášen začátek chřipkové epidemie, která podle informací Státního zdravotního ústavu neustále sílí. Je hlášeno 1882 případů na 100 000 obyvatel.

Číst článek »Chřipková epidemie neustupuje

Jak se vyhnout jarním nemocem

Jaro bývá kritické období pro lidský organismus. Ačkoli se na něj každou zimu těšíme jako na čas nastupujících slunečných dnů, každoroční přechod ročních období znamená nachlazení, virózy, jarní únavy a oslabenou imunitu. Výkyvy teplot vedou v lepších případech jen k ucpaným dutinám, v těch horších mohou znamenat i týdenní chřipky.


Číst článek »Jak se vyhnout jarním nemocem

Často nemocné dítě? Jak posílit jeho imunitu

Je vaše dítko často nemocné? Rýma, kašel a zvýšená teplota sice po pár dnech odezní, ale do dvou měsíců se vrátí v plné parádě. Vás tak čekají další návštěvy u doktora a probdělé noci. Je normální, aby bylo malé dítě stále nemocné? Ano, obzvláště ratolesti ve věku tří let často trpí na sníženou imunitu. Zjistěte příčinu i možnosti léčby a prevence.


Číst článek »Často nemocné dítě? Jak posílit jeho imunitu

Trpíte jarní únavou? Máme pro Vás tipy, jak s ní zatočit.

Jedním z nejvíce skloňovaných slov v těchto dnech je jarní únava. Ale proč? Dalo by se spíš čekat, že nás rozpuk přírody a příval energie nabudí! Jenže tělo je vyčerpáno dlouhou a letos ještě k tomu velmi nepřesvědčivou zimou provázenou chřipkami, vleklými virózami a obtěžujícím zahleněním. A tak je únava na místě! Než se organizmus dobije, bude to ještě chvilku trvat. Naši obranyschopnost oslabuje i fyzická námaha, psychické napětí a stres, děti imunitu nemají ještě zcela vyvinutou a seniorům zase naopak s věkem ubývá...


Číst článek »Trpíte jarní únavou? Máme pro Vás tipy, jak s ní zatočit.

Zdravotní ústav v Ústí nad Labem testuje na virus Zika

Lidé se chtějí nechávat vyšetřit na virus Zika na oddělení očkování a cestovní medicíny Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem, volají tam až dvakrát denně. Nejčastěji se jedná o navrácené cestující z postižených oblastí.


Číst článek »Zdravotní ústav v Ústí nad Labem testuje na virus Zika

Hledání příčiny mikrocefalie v Brazílii a chemická látka pyriproxyfen

Argentinští lékaři přišli s tvrzením, že virus Zika nezpůsobuje mikrocefalii u novorozeňat, ale že původcem poškození vývoje mozku je chemická látka pyriproxyfen. Ta byla používaná brazilskou vládou pro vymýcení komárů z vodních zdrojů.


Číst článek »Hledání příčiny mikrocefalie v Brazílii a chemická látka pyriproxyfen

Mikrocefalie v Brazílii: 4690 případů spojovaných s virem Zika. Sexuální přenos viru Zika v USA.

Virus Zika je podle Brazílie spojován s narušením vývoje plodu zvaným mikrocefalie. Tato spojitost zatím nebyla potvrzená odborníky, avšak v Brazílii se již objevilo 4690 případů mikrocefalie, které se dávají do souvislosti se Zikou. 


Číst článek »Mikrocefalie v Brazílii: 4690 případů spojovaných s virem Zika. Sexuální přenos viru Zika v USA.

Venezuela (ne)bojuje s virem Zika: půl milionu nakažených

Lehkovážné původní odhady počtu nakažených virem Zika ve Venezuele zněly 5000. Odborníci ale varují, blíže k realitě je půl milionu nakažených, a zdůrazňují kritický stav tamního zdravotnictví, který situaci dále zhoršuje.


Číst článek »Venezuela (ne)bojuje s virem Zika: půl milionu nakažených

Záhadná nemoc novorozeňat bez čela

Při prvních případech viru Zika v Brazílii se zdaleka neuvažovalo o jeho možném nebezpečí. V té době byli lékaři daleko více znepokojeni z případů dětí rodících se se zdeformovanými hlavičkami, tedy s mikrocefalií, chorobou, která byla neblahou novinkou pro většinu z nich. Brazílie se zničehonic ocitla v období, kdy neminul den, aby se nenarodilo novorozeně s mikrocefalií – bez čela a s nevyvinutým mozkem. Trvalo nějaký čas, než odborníci virus Zika a mikrocefalii začaly dávat do souvislostí. Zjistilo se, že chřipková epidemie viru Zika, která zaplňovala nemocnice, již nejde nadále pomíjet jako pouhá chřipka.


Číst článek »Záhadná nemoc novorozeňat bez čela

První dva případy viru Zika v Česku

Ve středu 24. února oznámilo ministerstvo zdravotnictví, že byly objeveny první dva případy nakažení virem Zika. Nakažení jsou muž a žena, oba jsou zatím v dobrém zdravotním stavu. Nákazu virem si přivodili v Karibiku. Virus Zika je v Latinské Americe spojován s narozením dětí s malými hlavami a nedovyvinutým mozkem, tzv. mikrocefalií. Nákaza virem se přenáší z matky na plod a zřejmě i pohlavním stykem. Kvůli viru je vyhlášen celosvětový stav nouze Světovou zdravotnickou organizací (WHO).


Číst článek »První dva případy viru Zika v Česku

Může virus Zika zamířit do Evropy?

Do loňského roku byl výskyt viru Zika relativně krátkodobý a pomalu se šířící. Prvně byl objeven v Ugandě v roce 1947, ale protože je virus přenášen pouze komárem rodu Aedes, trvalo mu desetiletí než překonal Pacifik. Pak se vše změnilo. Od chvíle, kdy dosáhl Jižní Ameriky v roce 2014, se virus Zika rychle rozšířil na sever až k Mexiku – nevídaná epidemie. Pro většinu svých obětí neznamená Zika víc než nepříjemnost se symptomy, které obnáší slabě zvýšenou teplotu, mírnou vyrážku a možný zánět spojivek. Virus byl tedy považován za relativně neškodný.


Číst článek »Může virus Zika zamířit do Evropy?

Zika virus: co by měli turisté vědět

Nejnovější rady týkající se viru Zika, který je obzvlášť nebezpečný pro těhotné ženy, šířícího se přes americký kontinent a Karibik.


Číst článek »Zika virus: co by měli turisté vědět

Virová infekce Zika: Často kladené otázky

Virová infekce Zika je způsobena kousnutím infikovaným komárem rodu Aedes, a obvykle je příčinou mírné horečky, vyrážky, zánětu spojivek a bolesti svalů. Virus byl poprvé izolován v roce 1947 v lese Zika v Ugandě. Od té doby zůstal převážně v Africe, s malým a občasným výskytem v Asii. V roce 2007 byla nahlášená závažná epidemie na ostrově Yap (Mikronésie), kde bylo nakaženo téměř 75% populace. 


Číst článek »Virová infekce Zika: Často kladené otázky

Zika virus a těhotenství

Existují obavy, že těhotné ženy, které jsou infikované virem Zika, mohou přenést tohle onemocnění na svá nenarozená děťátka s potenciálně vážnými důsledky. Zprávy z několika zemí, nejvíce z Brazílie, ukazují zvýšení počtu závažných vrozených vad a problémy po narození u dětí, jejichž matky byly během těhotenství nakažené virem Zika.


Číst článek »Zika virus a těhotenství

Jaká fyzické aktivita pomůže s rakovinou prostaty?

Pokud bojujete s rakovinou prostaty nebo jejími následky, dostatek fyzické aktivity může prospět Vašemu zdraví, udržet Vás v kondici a zlepšit Váš psychický stav.


Číst článek »Jaká fyzické aktivita pomůže s rakovinou prostaty?

Rakovina prostaty a zdravý životní styl

Rakovina prostaty se objevuje zhruba u jednoho muže z devíti. Nevíme sice, jak se před rakovinou prostaty preventivně chránit, jisté ale je, že zdravým stravováním a pohybem můžete svému zdraví prospět. 


Číst článek »Rakovina prostaty a zdravý životní styl

Za negativní výsledek přijímacího pohovoru můžou i cigarety

Kouření může negativně ovlivnit váš výsledek přijímacího pohovoru, a to i v případě, že by to měla být pouze vaše soukromá věc. Praxe má však od teorie někdy dost daleko, a tak je možné, že vašeho potenciálního zaměstnavatele může při rozhodování o vašem (ne)přijetí právě negativně ovlivnit i vaše kuřáctví. A to i v případě, že on sám kouří.


Číst článek »Za negativní výsledek přijímacího pohovoru můžou i cigarety

Přestat kouřit neznamená přibrat

Ukazuje se, že mnoho lidí, závislých na nikotinu, při odvykání přibralo. Právě strach z nabírání kil je pro kuřáky, ale především kuřačky důvodem, proč se do boje se svou závislostí ještě nepustili. Podle výzkumu Michiganské univerzity není každá druhá kuřačka ochotna přestat kouřit, pokud by to znamenalo, že přibere. I tak se však dá odvykat, aniž by šla ručička váhy nahoru. Poradíme vám, jak na to.


Číst článek »Přestat kouřit neznamená přibrat

Rakovina plic a její diagnostika

Toto nádorové plicní onemocnění patří mezi ty nemoci, které nemají v prvních stadiích žádné symptomy. Ty přijdou až později. I tak je možné ale rakovinu plic odhalit pomocí nejrůznějších metod vyšetření – mikroskopická, fyzikální, laboratorní či zobrazovací. Obzvláště jejich kombinací lze dojít ke kvalifikovanému rozhodnutí, zda dotyčný má, nebo nemá rakovinu plic. Prvním krokem při diagnostice nádorového onemocnění plic je anamnéza a samotné fyzikální vyšetření pacienta. Poté přijdou na řadu další vyšetřovací metody, ať už méně či více invazivní.


Číst článek »Rakovina plic a její diagnostika

Deset pravidel, jak zvládnout odvykání kouření

Zbavit se své závislosti na kouření je dlouhodobý proces. A i když víte, jaká pozitiva vám život bez cigaret přinese, mohou v procesu odvykání nastat těžké chvíle a vy máte chuť se na to všechno vykašlat. Poradíme vám, jak takové krizi čelit a vydržet.


Číst článek »Deset pravidel, jak zvládnout odvykání kouření

Tabák jako rostlina

Kdysi dávno byl tabák jen keřem rostoucím divoce v přírodě. Dnes je již záměrně pěstován a modifikován tak, aby obsahoval co možná nejvíce nikotinu. Toho mají nejvíce především listy na okraji větví. Přinášíme vám ty nejzajímavější informace o rostlině, která dokázala udělat z některých lidí boháče, a z jiných naopak nebožtíky.


Číst článek »Tabák jako rostlina

Za rakovinu plic může polonium obsažené v cigaretách

Každá cigareta obsahuje radioaktivní prvek, který způsobuje nádorové plicní onemocnění. Jedná se o polonium-210. Nejde však o žádnou novinku, neboť tabákové firmy to zjistily již v 50. a 60. letech. Jak však uvádějí historické dokumenty, firmy tuto skutečnost veřejnosti zatajily, a mají tak na svědomí tisíce lidských životů. Cigaretový kouř má v sobě až dvacet chemických karcinogenních látek. Kromě toho však obsahuje také karcinogeny radioaktivní, konkrétně olovo-210 a polonium-210. Právě částečky těchto látek se i kvůli dehtu rozloží v našich plicích a vyvolávají radioaktivní záření alfa, čímž se několikanásobně zvyšuje riziko vzniku rakoviny.


Číst článek »Za rakovinu plic může polonium obsažené v cigaretách

Jak poskytnout první pomoc

První pomocí rozumíme kroky, jimiž je možné při správném a včasném zásahu postižené osobě zachránit život či výrazně omezit rozsah zranění.


Číst článek »Jak poskytnout první pomoc

Nejčastější omyly při poskytování první pomoci

Ve spolupráci s odborníky ze zachranné služby jsme pro vás připravili 17 nejčastějších omylů při poskytování neodborné první pomoci postuženému. Přestože se celá redakce v oblasti medicíny pohybuje již velmi dlouho tak jsme byli velmi překvapeni k jakým omylům dochazí každý den při poskytování laické prní pomoci. Proto doporučujeme věnovat pár minut přečtení a poté případně i poučení vašich přátel a kamarádu. Přeci jenom kvalitně poskytnutá první pomoc může nejen zachránit život, ale také snižit riziko následků. 


Číst článek »Nejčastější omyly při poskytování první pomoci

Pozor na chronickou obstrukční nemoc plic, může za ni kouření

Touto chorobou trpí v České republice až 800 tisíc lidí, někteří o tom však vůbec nevědí. Onemocnění totiž nemá nápadné příznaky, projeví se ale například při chůzi. Chronická obstrukční nemoc napadá plíce a dýchací cesty.


Číst článek »Pozor na chronickou obstrukční nemoc plic, může za ni kouření

Statistiky kouření

Přinášíme vám data a statistické údaje o kuřáctví v ČR i ve světě.


Číst článek »Statistiky kouření

S teplým počasím se zvyšuje výskyt gynekologických mykóz

Gynekologické mykózy (známé také jako vaginální mykózy, kvasinkové infekce nebo kandidózy) znepříjemňují život mnoha ženám a téměř polovině z nich se toto onemocnění opakuje. Přesně teď – s nadcházejícím letním počasím – je čas myslet na to, jak se před nimi začít chránit.


Číst článek »S teplým počasím se zvyšuje výskyt gynekologických mykóz

Proteolytické enzymy pomáhají chránit dutinu ústní před záněty

Zánět může vyvolat nebo provázet celou řadu onemocnění měkkých tkání dutiny ústní. Především se jedná o gingivitidu a parodontózu. Existuje celá řada studií, která sledovala výskyt těchto onemocnění v populaci a většina se shoduje na skutečnosti, že s nějakou formou zánětu dásní se potýká více než polovina populace. Nejohroženější skupinou jsou lidé mezi 30 a 50 lety, u nichž se jedná o chronický zánět. Trpí krvácením dásní a odhalováním zubních krčků a s tím souvisejícími dalšími komplikacemi (zápach z úst, vypadávání zubů, zvýšená a komplikovaná kazivost).


Číst článek »Proteolytické enzymy pomáhají chránit dutinu ústní před záněty

7 výhod sexu

Že sex patří mezi nejzdravější sportovní aktivity, ví každý. Máme pro vás 7 výhod, které pravidelné milování přináší vašemu zdraví. 


Číst článek »7 výhod sexu

Kávu? Ano, navozuje pocity štěstí

Pití kávy zvyšuje krevní tlak a ovlivňuje nejen fungování mozku či nervů, ale také ledvin a svalů. Zároveň látky obsažené v kávě preventivně působí proti vzniku cukrovky či snižují riziko rakoviny. Pokud to však s kávou přeženeme, můžeme pociťovat nervozitu, neklid a nesoustředěnost či mít problémy s jemnou motorikou. 


Číst článek »Kávu? Ano, navozuje pocity štěstí

Začněte jaro s čistým štítem!

Konec každé zimy a nástup jara nám naše tělo signalizuje neustálým pocitem fyzické vyčerpanosti a únavy, opakujícími se nemocemi i měnícími se náladami. Většinou to řešíme různými vitaminy, ale přitom je důležitější si uvědomit, že by našemu tělu i duši prospěl spíše pořádný spánek, vyvážená strava či nějaká fyzická aktivita. Přinášíme vám pár rad, jak na správný detox organismu.


Číst článek »Začněte jaro s čistým štítem!

Mléko: mýty versus fakta

Z mateřského mléka čerpá každý novorozenec první živiny, aby mohl dál růst. V dětství nám doporučovali kravské mléko, v dospělosti nás pak od něj zase odrazují.  Jak je to tedy s mlékem doopravdy? Zda a v jakém množství je, či není mléko zdravé, na tom se neshodnou ani odborníci.


Číst článek »Mléko: mýty versus fakta

Návod: Jak zůstat v pohodě

Sluníčka, které nás nabíjelo pozitivního energií, je čím dál tím méně, proto se s Vámi podělíme o nápady, díky kterým si udržíte dobrou náladu.


Číst článek »Návod: Jak zůstat v pohodě

Nachlazení nebo chřipka?

Máte rýmu, posmrkáváte, cítíte únavu svalů, bolest hlavy nebo krku? Častokrát netušíme, co se s námi na podzim a v zimě děje a ztrácíme se mezi pojmy angína, chřipka, nachlazení, zánět dutin či nosohltanu.
Nejčastěji si pleteme chřipku a nachlazení - jedno podceňujeme a druhé naopak. Uveďme si šest symptomů, které nám pomohou rozeznat, zda se nejedná o chřipku a nemáme si tedy dávat větší pozor a zbytečně neriskovat své zdraví.


Číst článek »Nachlazení nebo chřipka?

Prevence a opatření při výskytu prasečí chřipky A(H1N1)

Onemocnění virem chřipky A(H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezónní chřipka člověka. Šíří se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání. Branou vstupu infekce do lidského organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky.


Číst článek »Prevence a opatření při výskytu prasečí chřipky A(H1N1)

Prasečí chřipka: původce, symptomy, přenos

Onemocnění virem chřipky A(H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezónní chřipka člověka. Šíří se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání. Branou vstupu infekce do lidského organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky.


Číst článek »Prasečí chřipka: původce, symptomy, přenos

Klíčová fakta o prasečí chřipce

Prasečí chřipka je respirační onemocnění způsobené virem Influenzy typu A, který je obvyklým mikrobem zodpovědným za propuknutí chřipky u prasat. U chovů je zjišťována vysoká nemocnost, ale nízká úmrtnost. Prasečí chřipka se mezi vepři šíří po celý rok, ale největší počet případů je obvykle zaznamenán na podzim a v zimních měsících, podobně jako u lidské chřipky. Klasický virus prasečí chřipky (typ Influenzy A H1N1) byl poprvé izolován z vepře v roce 1930.


Číst článek »Klíčová fakta o prasečí chřipce

Koktavost - jak na ní

Koktavost je jednou z nejhorších poruch komunikace. Projevuje se již v dětství a ukazuje se, že včasnou terapií se dá omezit či naprosto vyléčit. Objevuje se buď ze dne na den, nebo se porucha řeči zhoršuje postupně.


Číst článek »Koktavost - jak na ní

Obezita u českých dětí

Za posledních patnáct let přibylo v České republice obézních dětí, je jich nyní až čtyřikrát více! Důvodů je několik, především se uvádí reklama na vysoce kalorické pokrmy a jejich lehká dostupnost. 


Číst článek »Obezita u českých dětí

Nový zákon o sterilizaci

Od dubna tohoto roku platí nový zákon o sterilizaci, podle kterého si ženy i muži starší 21 let mohou nechat tento zákrok provést a nemusí již složitě procházet přes úřady, ani nepotřebují souhlas odborné komise jako doposud.


Číst článek »Nový zákon o sterilizaci

Krev a krevní skupiny

Lidská krev je kapalná tkáň, skládající se z buněk (červených a bílých krvinky a krevních destiček) a z tekuté krevní plazmy. Krev především transportuje kyslík a živiny do tkání v těle a odvádí odpadní produkty. Dospělý člověk má přibližně 4 – 6 litrů krve (60 ml na 1 kg) a tím pádem množství krve tvoří asi 8 % celkové hmotnosti člověka, jako i u ptáků a dalších savců.


Číst článek »Krev a krevní skupiny

Těžko léčitelná kapavka se šíří světem

Kapavka je pohlavní nemoc, kterou jsou každý rok nakaženy miliony lidí. Začíná být odolná na léky, které se dosud používaly a hrozí riziko, že se by se brzy mohla stát neléčitelnou, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).


Číst článek »Těžko léčitelná kapavka se šíří světem

Vliv počasí na člověka

Vědecké výzkumy prokázaly, že na změny počasí je citlivá více než polovina lidstva. Jistě to znáte sami – když dlouho nesvítí sluníčko, jste nepříjemní. Když je naopak horko, přejete si ochlazení a když zima, nejraději byste nikam nechodili. Někteří dokonce poznají změnu počasí dopředu tím, že je bolí klouby, svaly, či jizvy po operaci, může se jim také zhoršit dýchání.


Číst článek »Vliv počasí na člověka

Léto a pitný režim

Jaké množství tekutin máme vypít? Voda tvoří podstatnou část lidského těla (u dospělých jedinců cca 60 %); kromě celé řady jiných funkcí pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje tak přehřívání našeho organizmu (úpal). Množství tekutin, které by měl dospělý jedinec zkonzumovat se za běžných klimatických podmínek se nachází v rozmezí 2 (ženy) až 2,5 (muži) litrů tekutin za den, přičemž 80 % tohoto množství by mělo pocházet z nápojů (tj. 1,6 a 2 l).


Číst článek »Léto a pitný režim

Zapomeňte na sportování s dioptrickými brýlemi! Dejte přednost čočkám!

Jestliže trpíte nějakou oční vadou, ať už se jedná o dalekozrakost či krátkozrakost, určitě víte, co to znamená, nosit dioptrické brýle. Bez nich se totiž Váš život zkrátka neobejde a jsou tedy nedílnou součástí každého Vašeho dne. Pokud rádi sportujete, jsou Vám dioptrické brýle beze sporu překážkou. Ale co takhle sportovat bez obav? Ptáte se jak? Jednoduše… Skvělým pomocníkem Vám totiž budou kontaktní čočky.


Číst článek »Zapomeňte na sportování s dioptrickými brýlemi! Dejte přednost čočkám!

Jaká jsou zdravotní rizika kouření

Výskyt kterých onemocnění je spojen či ovlivněn kouřením? Odpověd je se bude zdát až přehnaná, ale je tomu skutečně tak, kouření způsobuje více než 50 onemocnění, z nichž více než 20 je smrtelných.


Číst článek »Jaká jsou zdravotní rizika kouření

Studie: Konzumace velkého množství červeného masa zvyšuje riziko smrti.

Autor: CARLA K. JOHNSON, AP Medical Writer - Chicago – Největší studie svého druhu ukázala, že Američané, kteří konzumují velké množství červeného masa či uzenin, čelí zvýšenému riziku úmrtí na rakovinu či srdeční onemocnění.


Číst článek »Studie: Konzumace velkého množství červeného masa zvyšuje riziko smrti.

V Británii pěstují náhradní lidské orgány

Britským vědcům se podařilo vypěstovat nos, který by se ještě letos mohl používat při transplantacích. Orgán je vypěstován z buněk pacienta, kterému bude transplantován, ve speciálním polymerovém skeletu, jenž ho požadovaně vytvaruje.


Číst článek »V Británii pěstují náhradní lidské orgány

Proč šedivíte?

Jsou šedivé vlasy pouze zmínkou stáří? Ti, kteří zešedivěli dříve, než zestárli, zde naleznou několik užitečných rad, jak šedivění vlasů oddálit či zpomalit.


Číst článek »Proč šedivíte?

Jak se chránit před příušnicemi

Na východě Čech vypukla epidemie příušnic, kterou bylo od začátku roku nakaženo 586 nemocných, převážně ve věku 15-19 let, přestože většina z nich byla očkována. Podle vedoucí protiepidemického odboru doktorky Olgy Hégrové z pardubické hygienické stanice zřejmě přestala účinkovat vakcína, kterou byli pacienti v dětství očkováni.


Číst článek »Jak se chránit před příušnicemi

Sezóna klíšťat nastala

Období chřipek je za námi a od minulého týdne nastává podle webu ministerstva sezona klíšťat. Nákaza chřipkovou infekcí klesla na 1214 případů na 100 000 obyvatel, což je od přechozího týdne snížení o 7,5%. Nejvyšší pokles nemocnosti byl zaznamenán v Praze, a to o 17,2%. 


Číst článek »Sezóna klíšťat nastala

Za šest minut Vám může být vyšetřen organismus

Na portálu novinky.cz popisuje Dana Sokolová svou zkušenost s přístrojem AMP, který dokáže organismus vyšetřit, aniž by musela být pacientovi odebrána krev. Zúčastnila se porovnávacího textu mezi přístrojem AMP a běžným krevním laboratorním vyšetřením.


Číst článek »Za šest minut Vám může být vyšetřen organismus

Paracetamol - skrytý zabiják

Paracetamol najdeme v každém domově, je to totiž přípravek, který se používá při výrobě léků proti bolesti. Jeho nadměrné používání ale zvyšuje riziko poškození jater. 


Číst článek »Paracetamol - skrytý zabiják

Více času stráveného na slunci pomáhá snížit riziko srdečních chorob a diabetu

Tým vědců vedených Dr. Oscarem Francem na Warwické lékařské fakultě ve Velké Británii v rámci projektu Výživa a zdraví u stárnoucí populace v Číně vybral 3262 žen a mužů ve věku mezi 50 a 70 lety z Pekingu a Šanghaje. Cílem jejich průřezové studie bylo posoudit vztah mezi hladinou vitaminu D v krvi a výskytem metabolického syndromu, který je známým faktorem zvyšujícím riziko srdečních chorob a diabetu.


Číst článek »Více času stráveného na slunci pomáhá snížit riziko srdečních chorob a diabetu

Lze zvýšit efektivitu léčby poruch pohybového aparátu z jednostranného přetěžování?

Poškození pohybového aparátu vznikající jednostranným nadměrným a dlouhodobým přetěžováním končetin jsou problémem, při jehož řešení se obvykle využívají metody fyzikální léčby a rehabilitace. Nadměrné zatížení pohybového aparátu bez náležité relaxace je příčinou vzniku mikrotraumat ve tkáních pohybového aparátu s následným zánětlivým procesem. Taková situace se objevuje při provozování určitých sportů, ale nejčastěji v souvislosti s některými profesemi. Vznikají tak nejrůznější tendinitidy, tendovaginitidy, epikondylitidy, entezopatie, periartritidy a zejména úžinové syndromy.


Číst článek » Lze zvýšit efektivitu léčby poruch pohybového aparátu z jednostranného přetěžování?

Nejlevnější nemocnice v ČR

Všeobecná zdravotní pojišťovna zveřejnila údaje o výdajích na jednotlivé lékařské zákroky v různých nemocnicích, které se často liší o víc, než by se dalo čekat. Do výdajů za pobyt v nemocnici se počítá několik služeb – náklady na personál, čas, který v nemocnici strávíte, léky, energie,...


Číst článek »Nejlevnější nemocnice v ČR

Nejkvalitnější nemocnice v ČR

Studie Spojený pacient nám dala příležitost nahlédnout do kvality nemocnic v České republice. Díky ní zde zveřejňujeme několik nejlepších nemocnic, a tak si můžete zvolit tu nejlépe ohodnocenou ve Vašem kraji. 


Číst článek »Nejkvalitnější nemocnice v ČR

Co je liposukce?

Devadesát procent ženské krásy tvoří podkožní tuk. Tuto větu jsem slyšel od našeho profesora anatomie Ladislava Borovanského někdy v 60. letech. Pravdivá ale je jen do určitého objemu a v určité lokalitě. Daleko později jsem se poučil, že tloušťka kožních řas, měřená na několika místech těla, je vždy větší u děvčátek než u chlapců. Statisticky významné to je na bocích, což můžeme považovat za včasný, sekundární či terciální pohlavní rozdíl. Odchylky jsou pak největší v období puberty, od 60 let se zmenšují, nicméně zůstávají i nadále významné.


Číst článek »Co je liposukce?

Šafrán – Nejdražší koření na světě

Koření šafrán je již po století velmi luxusní zboží. Už sám Zeus měl dle řeckých pověstí trávit noci na lůžku ze šafránu. Také za dob Římské říše bylo zvykem na svatební noc pokrýt lůžko šafránovými kvítky. Tento rituál byl již dříve velmi nákladnou záležitostí a dnes je toto koření ještě mnohem dražší: za jeden gram šafránu zaplatíme až 350 korun.


Číst článek »Šafrán – Nejdražší koření na světě

Geneticky modifikované organismy

GMO je zkratkou pro geneticky modifikované organismy. Ty mají zpravidla prostřednictvím genového inženýrství upravené (modifikované) některé vlastnosti, které jsou výhodné buď pro výrobce nebo spotřebitele. Klasickým příkladem může být upravená odolnost kukuřice proti herbicidu Roundup, kdy po postřiku vše s výjimkou kukuřice hyne, nebo tzv. "zlatá rýže" obohacená o gen produkující provitamin A, od které si výzkumníci slibují vyřešení problému vysokého výskytu zrakových chorob ve třetím světě


Číst článek »Geneticky modifikované organismy

Doktore! Doktore! Trpím nespavostí!

Trápí vás, že nemůžete usnout? První věc, kterou byste měli udělat, je přestat se trápit, tvrdí Dr. Chris Idzikowski, ředitel Edinburského centra pro spánek.Spánek může být nepříznivě ovlivněn mnoha zjevnými příčinami – hlukem, vlhkem, teplotou okolí, dětmi. Ale o nespavosti se dá mluvit teprve tehdy, pokud skutečnou příčinu neznáme. Jakmile se porucha spánku začne dostavovat pravidelně, problém se může vléct donekonečna.

 

Číst článek »Doktore! Doktore! Trpím nespavostí!
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události