Lámete si stále hlavu nad tím, jak posílit svou obranyschopnost? Ukážeme vám, že to jde poměrně snadno a není k tomu ani zapotřebí návštěva lékárny. Spoustu skvělých potravin, které přispívají ke zvyšování naší imunity máme téměř na dosah.
Barva může mít vliv na to, jak nás daný pokrm přitahuje nebo nikoli. Barva místnosti navíc může ovlivnit naše chuťové preference. Pokud se na jídlo díváme, může to v našem těle vyvolat různé reakce. V hypotalamu (část mozku reagující na chuť k jídlu) se spouštějí neurony. Pohled na jídlo má za následek aktivaci žláz v dutině ústní a ty začínají produkovat sliny. Jak barvy ovlivňují naše stravovací návyky a chuťové preference?
Umění je neodmyslitelnou a neoddělitelnou součástí lidské kultury. Umění můžeme pojmout jako lidskou činnost, do které se promítá tvůrčí potenciál a talent určitého jedince.
Střevní mikroflóra známá také pod názvem mikrobiom jsou mikroorganismy, které žijí v naší trávicí soustavě. Mohou nám prospívat, ale mohou také škodit, proto je důležité o sebe správně pečovat. Jak střeva ovlivňují naši náladu a duševní zdraví?
V dnešním uspěchaném světě, kdy jsme obklopeni znečištěným ovzduším, nezdravými potravinami a stresovými situacemi, se stále více lidí začíná zajímat o přirozený detox organismu. Přestože se může zdát, že tento trend je nový a moderní, pravdou je, že naši předkové tuto techniku očisty těla využívali již tisíce let. Přinášíme vám praktický pohled na to, jak naši předci čistili svá těla a proč je to stále relevantní i v dnešní době.
Mikrospánku se většinou přikládá negativní dopad. Všemu nasvědčují autonehody, které mikrospánek způsobil. Ovšem ani když nejsme řidiči, můžeme ho zažít. Stačí trpět spánkovou deprivací. V tomto případě je mikrospánek skvělým nástrojem, jak být více produktivní.
Prokrastinace neboli sklon odkládat plnění úkolů je velmi běžný fenomén. Jedná se o přirozený lidský pud. Pokud se však odkládání stane chronickým, může mít velmi negativní dopad na naši pracovní morálku, produktivitu a často i pocit pohody. V tomto článku se zaměříme na vysvětlení rozdílu mezi zdravým odkládáním a chronickou prokrastinací a zvážíme její vliv na člověka
Všichni bychom měli pěstovat smysl pro humor, a to z dobrého důvodu. Smích působí na naše tělo pozitivně. Nejen na ducha, příjemnou změnu můžeme zanedlouho zpozorovat také na svém fyzickém zdraví.
O podnebí, jeho změnách a vlivech na naši imunitu toho bylo řečeno mnoho. Během dovolené se také často dostaneme do jiných klimatických podmínek, než na jaké jsme běžně zvyklí. Cestování proto může být pro naši imunitu náporem, který bez přípravy nemusíme ustát.
Biohacking se stal senzací poslední doby. A není se čemu divit – kdo by nechtěl vylepšit svou výkonnost a fyzické i duševní zdraví pomocí osvědčených triků? Co ale biohacking doopravdy znamená a jak funguje?
Abyste se naučili předcházet vzniku psychosomatických onemocnění, je nutné si v první řadě utřídit myšlenky, vnímat své pocity a zamyslet se nad svým chováním vůči druhým. Důležitým aspektem je také naučit se ovládat stres ve vypjatějších situacích. Není snadné udržet si nadhled, když celý měsíc pracujete přesčas, nemáte čas na rodinu ani na přátele a váš soukromý život je na bodu mrazu. S občasným stresem si naše tělo dokáže ještě poradit, v dlouhodobějším horizontu se však mohou projevit, mimo únavy, přílišného smutku a úzkosti, i fyzické obtíže. Pojďme zjistit, jak se psychosomatickým onemocněním vyhnout obloukem.
Opar na rtu je nepříjemná záležitost a obvykle se objeví v tu nejnevhodnější chvíli – před důležitou schůzkou, před focením nebo před romantickým víkendem s partnerem. Co s tím? Poradíme vám, jak se tohoto bolestivého a nehezkého puchýřku na rtech zbavit co nejrychleji.
Umělá inteligence (AI) díky schopnosti strojového, hloubkového učení může díky velkému objemu dat, které se v průběhu času podařilo ve zdravotnictví nashromáždit využívat ke zkvalitňování lékařské péče. V jakých ohledech je AI nápomocná, nebo dokonce radikálně mění zdravotní obory a péči pro pacienty? Tady je několik příkladů.
Střevní mikroflóra je důležitější, než si myslíme. Ve většině případů nám pomáhá při trávení, ovšem může nám i uškodit. Nezapomeňte na dobrý jídelníček a dostatek spánku.
Navenek se spánek nezdá být tak produktivní. Člověk je skoro mrtvý pro vnější svět. Pokud nepovažujete snění za efektivní využití času, pravděpodobně spaní považujete za nutné zlo, které vám ukradne drahocenné hodiny potenciálu, kdy byste mohli něco dělat.
Samozřejmě, že nejste jediný. Každou noc bezpočet lidí vyměňuje hodiny kvalitního spánku za práci, dohánění e-mailů, psaní SMS, procházení Instagramu, flámování na Netflixu a jinými aktivitami. Vždyť pro co jiného jsou hodiny mezi 24:00 a 2:00 ráno opravdu dobré?
Prostředí, ve kterém žijeme, má značný vliv na naše zdraví. Kvalita ovzduší, voda, potrava, klima a životní styl jsou všechny faktory, které ovlivňují naše zdraví a blaho. V tomto článku se podíváme jak tyto faktory ovlivňují naše zdraví.
Lidský chrup je pro nás důležitý nejen z estetického hlediska, ale především i ze zdravotní stránky. Tento fakt si uvědomuje ale málokdo. Proto si v tomto článku povědět, proč je tak důležité se o náš chrup starat.
Každý rodič si přeje, aby jeho dítě bylo zdravé. Když je dítě nemocné, rychle si toho všimneme, dítě si přestane hrát, nebo si stěžuje na bolest, je unavené, prostě je něco jinak. Pokud jste rodičem krátce, možná vás to vystraší. Po několika letech, nebo dětech, už dobře víte, že se bude jednat s velkou pravděpodobnností o dočasnou záležitost, kterou mnohdy ani nebudete řešit s lékařem.
S nárůstem urbanizace trávíme většinu času v uzavřených prostorách a v důsledku toho se umělé osvětlení stalo nezbytnou součástí našich životů. Dopady umělého osvětlení na naše fyzické a duševní zdraví si však v poslední době získaly pozornost. Tento článek pojednává o vlivu umělého osvětlení na naše fyzické a duševní zdraví a o tom, jak minimalizovat jeho negativní dopady.
Necítíte se ve své kůži? Píchá vás u srdce a máte pocit, že co nevidět zkolabujete? Ačkoliv se může jednat o pouhou náhlou nevolnost, je třeba počítat i se závažnějším nedostatečným prokrvením srdečního svalu. Nízký přísun krve do srdce má za následek srdeční mrtvice, známější pod názvem infarkt myokardu, jenž při odkládané léčbě mívá fatální následky. Návštěvu lékaře tak v žádném případě neodkládejte. Čím delší doba od započetí léčby uplyne, tím hrozí vyšší poškození srdečního svalu.
Bolesti břicha mají mnoho příčin, některé z nich jsou zcela banální, jako například nadýmání či menstruační křeče, jiné, jako například zánět slepého střeva, jsou závažnějšího charakteru a vyžadují urychlenou léčbu. Bolest, která vypadá jako bolest žaludku, může pocházet z jiného orgánu v břiše nebo z jiné části trávicí soustavy. Pokud je bolest břicha, kterou pociťujete, nevysvětlitelná, přetrvávající nebo silná, vždy vyhledejte lékařskou pomoc.
Určitě jste o něm již někdy slyšeli. Na internetu si zadáte své příznaky a vyskočí vám diskuze s lékaři na toto téma. Co a kde vznikl E-health se dozvíte v tomto článku.
Ke ztrátě sluchu většinou dochází postupně s věkem v součinnosti s dalšími faktory. Jak můžeme ztrátě sluchu účinně předcházet?
Touha po vysněné postavě a potřeba zdravě žít s sebou nesou více než dříve nepředstavitelný informační chaos. Z médií a sociálních sítí se hrnou stovky diet a doporučení na to, co jíst, co nejíst, co je prospěšné, co nám naopak škodí. Vyznat se v tom, co je pravda se může zdát téměř nemožné. Informace kolující všude kolem nás jsou nejenom matoucí, ale často i naprosto nepravdivé. Jaké mýty jsou tedy ty nejčastější? Možná jste jim věřili i vy.
Lepek je obecný název pro bílkoviny, které se nacházejí v pšenici, žitě, ječmeni a ovsu. Potravinám pomáhá udržovat jejich tvar a působí jako lepidlo, které drží potraviny pohromadě. Dokážeme se bez něj ale obejít?
V USA se prudce šíří nová mutace koronaviru - tzv. „kraken”. Představuje pro nás tato mutace hrozbu a jaké jsou její příznaky?
Bolesti zad a kloubů jsou velmi nepříjemnou záležitostí a dokážou pořádně otrávit život. Mezi nejčastější příčiny, které bolesti zad způsobují, patří sedavá zaměstnání, špatné držení těla nebo špatná matrace. Jenom malé procento bolestí zad je způsobeno skutečnými nemocemi páteře. A z tohoto důvodu lze s bolestmi zad efektivně bojovat také pouhou změnou životního stylu. Podívejme se proto na různé způsoby, jak se s bolestmi zad a kloubů vypořádat.
Lidský respirační syncitiální virus (RSV) způsobuje u člověka závažná respirační onemocnění. Patří do rodu Pneumovirus a do čeledi Paramyxoviridae. Tato nepříjemná infekce se šíří kapénkami a množí se v sliznicích dýchacího ústrojí. Děti na sebe nákazu přenášejí ve školkách a školách, a to jak nechráněným kýcháním, tak i používáním stejných předmětů, na nichž dokáží viry přežívat i několik hodin. Sliznice pak na virus reagují otoky, hypersekrecí a nekrózou výstelky, což může vést k obstrukci bronchů a až k atelektázi plic (nevzdušnost plicní tkáně, která může přivodit jak částečný, tak i úplný kolaps plíce; atelektáze způsobuje jak kašel, tak dušnost, a dokonce i pneumonii).
Vitamin C je esenciální látka, kterou naše tělo potřebuje k udržení zdraví. Jeho hlavní funkcí je posilovat imunitní systém, ale má také řadu dalších přínosů pro naše zdraví
Pásový opar je způsobený virem varicella - zoster. Jedná se o stejný virus, jež je zodpovědný za plané neštovice, které většina lidí prodělá v raném dětství nebo se proti nim nechá očkovat. Prodělání ovšem může vést v dospělém věku k rozvinutí pásového oparu. Virus varicella - zoster totiž zůstane doživotně přítomen v nervovém systému člověka. Není zcela jasné, proč se pásový opar objevuje. Příčinou může být věk nad 50 let, snížená imunita, léčba rakoviny ozařováním či chemoterapií, či některé léky zajišťující přijetí transplantovaného orgánu do těla.
Cukr je jednoduše druh sacharidu, jež se spolu s tuky a bílkovinami řadí mezi makronutrienty, tedy základní živiny, bez kterých se lidský organismus neobejde. Stejně jako sacharidy, jsou i cukry zdrojem energie pro naše tělo. Cukry se buď v potravinách přirozeně vyskytují nebo jsou do nich přidány.
Říká se, že zdraví máme jen jedno. Proto je nanejvýš důležité o něj pečovat. A s tím vám mohou pomoct nejrůznější aplikace do mobilu, které můžete mít neustále k dispozici.
S pískáním, šuměním či zvoněním v uších se minimálně jednou v životě setká každý druhý člověk. U některých osob se však nepříjemný zvukový doprovod stane chronickým a značně znepříjemňuje život. Co o tomto fenoménu všechno víme?
Hypersalivace – nebo-li nadměrné slinění je stav, při kterém má člověk v ústech příliš velké množství slin. Při nadměrném slinění může docházet k vytékání slin přes dolní ret, tedy ke slintání, což může být pro člověka velmi nepříjemné. Hypersalivace jako taková není nemoc, ale může poukazovat na jiný zdravotní problém.
Syndrom neklidných nohou je neuropsychiatrický syndrom a pohybová porucha, která ztěžuje sezení nebo setrvání v klidu v důsledku vnitřního neklidu. Co všechno toto onemocnění obnáší a existuje na něj lék?
Suchá kůže, nazývaná také xeróza, je typ pokožky, který ve své vnější vrstvě nemá dostatek vlhkosti. Pokud se suchá kůže neléčí, může popraskat a zanítit se. Je důležité udržovat suchou pokožku hydratovanou, ale speciální přípravky na suchou pleť bývají drahé a často jsou neúčinné. Suchou pokožku lze však řešit i přírodními prostředky.
Hormon štěstí je obecně známým pojmem, pod kterým si většina z nás představuje hormon ovlivňující naši náladu. Tento neurotransmiter má ale v našem těle daleko více důležitých funkcí, které jsou využívány v každodenním životě člověka. Protože mimo jiné ovlivňuje také naše duševní zdraví, lze jej právem považovat za jeden z nejdůležitějších neurotransmiterů, který se v našem těle nachází.
S blížícím se podzimem není od věci začít posilovat vaši imunitu. Ta vám za to poděkuje svou větší odolností proti nemocem a nachlazení. Naštěstí existuje spoustu způsobů, jak imunitu posílit. Když vyzkoušíte alespoň některé z nich, budete na tom podstatně lépe.
Pálení žáhy neboli pyróza je velmi častým a bohužel také nepříjemným jevem. Projevuje se pocitem pálení za hrudní kostí, který často může přecházet až do bolesti. Pálení je většinou doprovázeno nepříjemným říháním. Proč nás vůbec pálí žáha a jaký je proces vzniku tohoto jevu? A co můžeme proti pyróze dělat?
Starost o pokožku na rukou by měla patřit k nezanedbatelné součásti péče o naše tělo. Jedním z prostředků, jak se o kůži nejen na dlaních můžeme starat, je pomocí parafínových mastí a zábalů. O co jde, jakým způsobem parafín účinkuje a jaké různé varianty této procedury můžeme vyzkoušet?
Záněty ucha trápí nejčastěji malé děti. Velké bolesti ale mohou způsobit také dospělým. Záněty uší mohou být velmi nepříjemné a léčbu je vhodné vždy konzultovat s lékařem. Pojďme se podívat, jaké záněty nás mohou potrápit, na jejich příznaky, léčbu a také prevenci.
Kdo by to neznal. V klidu si jdete po bytě a najednou rána a ostrá bolest. Váš malíček zavadil o zákeřný kus nábytku. Z úst se Vám derou dost nevybíravá slova, malíček ukrutně bolí a začíná nabírat zajímavou barvu. Co s tím? Jak si ulevit od bolesti a jak postupovat?
Máte problémy se zapamatováním běžných denních povinností či položek, které jste hodlali nakoupit v obchodě? Pravděpodobně pak přemýšlíte nad tím, jak by bylo možné vaši paměť zlepšit. Kromě základních tipů, kterými jsou dostatek spánku a pohybu či zdravý životní styl existují i další způsoby, díky kterým lze paměť zlepšit.
Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění, které může časem způsobit srůsty některých kostí páteře (obratlů). Toto postupné tuhnutí a srůstání způsobuje, že páteř je méně pružná a může mít za následek shrbené držení těla. Pokud jsou postižena žebra, může být ztíženo hluboké dýchání.
Máte zdravotní problémy a rádi byste jeli do lázní? Jste po operaci a lázně by přišly vhod? Prodělali jste onkologickou léčbu a stále se necítíte dobře? Myslíte si, že by vám lázně pomohly?
Trápí vás nevolnosti, náhlý pokles hmotnosti bez diety, zácpy nebo naopak průjmy, nechutenství a veliká únava? Reakce těla může být vyvolaná nemocí, ale i stresem a dlouhodobou zátěží. Je třeba jednat!
Diagnostika podle jazyka existuje už stovky let. V tradiční čínské medicíně je to hojně využívaná metoda určování nemocí. I nám osobně pomůže, když si ukážeme na nejčastější projevy a problémy, které jsou na jazyku poznat.
Od doby, kdy se lidé živili tím, že pracovali na poli nebo něco ručně vyráběli uběhla už dlouhá doba. Dnes mnoho lidí pracuje na počítači v kanceláři osm nebo více hodin. Člověk, který pracuje s myší a nedodržuje určitá pravidla, si může přivodit nepříjemné bolesti a zadělat si na dlouhodobé problémy. Pojďme se podívat na to, co myší nemoc je a jak jí předejít.
Naše tělo se skládá z více než 60 prvků, které všechny najdeme na planetě Zemi. Jedním z těchto prvků, které najdeme v periodické tabulce se nazývá hořčík (Mg). Hořčík má důležitou funkci v našem těle. Přispívá ke správnému fungování nervové soustavy a má příznivé účinky na naší fyzickou a psychickou odolnost. Nestává se, že by se lidé běžně setkávali s jeho závažným nedostatkem. Ale jeho nižší koncentraci mohou způsobovat jiné přidružené problémy nebo nevyvážená strava.
Pokud našemu tělu hořčík chybí projevuje se to různě. Podíváme se teď společně jaké symptomy to jsou a jak nedostatek hořčíku řešit.
Každý bychom chtěli mít krásné a zdravé zuby. Někomu je dáno od přírody, ale častěji si musíme pomoct. Vše začíná u správné péči o chrup. Podíváme se na 5 tipů, co dělat, abychom měli zdravější zuby.
Začínáte cvičit? Víte, že byste měli, ale je tu jedno velké ALE! Když ono to tak bolí. Začátky jsou vždycky těžké. Rozhodně stojí za to vytrvat, a časem se kýžené výsledky dostaví a s nimi i radost ze cvičení. Proč, ale skutečně po cvičení bolí svaly? Čím je to způsobeno a jak tomu i do jisté míry předejít? Na to se teď společně podíváme.
Svět se vzpamatovává z pandemie Covid19 a už jsou média plná další hrozby - opičích neštovic. O co se jedná a co bychom o této nemoci měli vědět? Opičí neštovice jsou infekční onemocnění způsobené virem opičích neštovic. První výskyt byl objeven v roce 1958 u opic a první přenos na člověka se objevil v roce 1970 v Kongu. Z toho vyplývá, že onemocnění lidem není neznámé.
Skoro polovina obyvatel Česka nosí brýle nebo kontaktní čočky. Zrak je vystaven mnohem větší zátěži než kdy dřív. Čím je to způsobeno? I přesto, že zrak považujeme za samozřejmost, vliv na něj může mít mnoho zdánlivě nesouvisejících vlivů. Na některé nejčastější problémy a jejich řešení se teď podíváme.
Drží se vás únava neobvykle dlouho? Máte návaly horka nebo se naopak třesete zimou a nedokáže vás zahřát ani dvojitá vrstva oblečení? Možná vás zlobí štítná žláza.
Vitamin D, známý také pod přezdívkami sluneční vitamin či antirachitický vitamin, není jenom jedním vitaminem. Jde o celou skupinu látek, z nichž nejvýznamnější jsou určitě vitaminy D2 a D3. Tyto látky jsou pro správné fungování lidského organismu zcela nepostradatelné. Pokud naši kůži vystavíme slunečnímu záření, vitamin D v ní vzniká již po 10-20 minutách. Přijímat ho můžeme také z potravin nebo doplňků stravy. Jaký je rozdíl mezi vitaminem D2 a D3? A jaké jsou jejich účinky na lidské tělo?
Máte pocit, že trpíte nespavostí? Pokud jednou za čas nemůžete usnout, pak pro vás máme dobrou zprávu: nespavostí netrpíte. Přestože se jedná o nepříjemný zážitek, ta pravá nespavost je vážná fyziologická porucha. Jak nespavost poznat? A jak proti ní úspěšně bojovat? Máme pro vás několik tipů, které jste možná ještě nevyzkoušeli.
Podoba nemocnic nebo ordinací lékařů se za poslední desítky let výrazně nezměnila. Stále je potřeba živého kvalifikovaného personálu, aby vás moderní přístroje změřily. A i když získáte nejmodernější záběry a snímky ze samotných hlubin vašeho těla, musí vás o výsledcích informovat někdo, kdo se v těch snímcích vyzná.
Pokožka je jedním z nejdůležitějších orgánů lidského těla, a proto je potřeba se o ni náležitě starat, a to především v letních měsících, kdy paprsky horkého slunce představují pro naší kůži obrovskou zátěž. To ale není zdaleka jediný strašák, s nímž se potýkáme. Podobně nebezpečné může totiž být i píchnutí hmyzem, plísně a další bakteriální onemocnění.
Kolonoskopie je diagnosticky velmi užitečné vyšetření, které umožňuje lékaři prohlédnout sliznici tlustého střeva přímo z jeho vnitřku. Díky tomu pomohlo už spoustě lidí třeba i zachránit život. Avšak i přesto, jak dokáže být kolonoskopie prospěšná, u lidí obvykle budí veliký respekt. Je to ale opravdu třeba? Jak vlastně kolonoskopie probíhá a jak byste se na ní měli připravit?
Pokud si pokládáte otázku, co je zadní rýma a jakým způsobem s ní zatočit v případě, kdy se u vás objeví první příznaky, v následujícím článku se vám pokusíme nastínit, co ve skutečnosti zadní rýma je a jakými zaručenými způsoby se jí můžete, co možná nejrychleji a nejúčinněji zbavit.
3D tisk vnesl do zdravotnictví nové možnosti jak vytvářet implantáty místo poškozených kostí, zubů, či celých umělých protéz. Svou přesností tvarování a pevnými materiály usnadnil výrobu i používání umělých náhrad.
Existuje celá řada navzájem protichůdných informací týkajících se takzvaného modrého světla. Zatímco někteří toto světlo obhajují, jiní ho zase démonizují. Jaká je skutečná pravda o modrém světlu? Co to vlastně modré světlo je? Je nebezpečné? Co o něm říkají odborníci?
Po dlouhé zimě, a ještě delší pandemii, potřebuje naše tělo vzpruhu. Vzduch, který dýcháme a stres, který zažíváme, v našem těle podporuje tvorbu takzvaných volných radiálů. Zdravé tělo bez stresových zátěží a s kvalitní stravou a odpočinkem si s těmito radiály snadno poradí samo. Málokdo z nás má ale takové ideální podmínky, a tak je potřeba našemu tělo pomoct. Vyzkoušejte proto náš tip na čtyři účinné antioxidanty. A nejen to, na čtyři nejchutnější antioxidanty. Péče o vaše zdraví vám třeba zachutná.
Syndrom vyhoření je psychický stav, do kterého se může dostat každý z nás. Mnohdy si to uvědomíme, když už je pozdě. Co to ale ve skutečnosti je, proč k němu dochází a je nějaká možnost s ním bojovat a nevyhořet? Odpovězme si spolu na tyto otázky.
Konečně je tu. Tolik očekávané jaro přišlo a s ním i slunečné dny a probouzející se příroda. Ale vy se možná cítíte úplně bez energie, jako by ji z vás někdo vysál. Chce se vám pořád spát, neustále se vám zavírají oči a zíváte. Co s tím? Je možné se jarní únavě účinně postavit? Přinášíme vám 5 vyzkoušených tipů, které vás se zimního spánku zaručeně proberou.
1.6.2021 - Česká společnost Wald Biotech představuje novou řadu produktů pod sjednocujícím názvem Walzym. Řadu tvoří dva zcela nové produkty Walzym Intim a Walzym Enzymový krém a Walzym enterosolventní kapsle, již dříve představené pod názvem Wenzym. Cílem přejmenování je lepší identifikace produktů společnosti.
V dnešní digitální době tráví spousta lidí před monitory počítačů nebo notebooků více času, než je pro lidské tělo zdrávo. Z toho pak mohou vzniknout různé zdravotní potíže, kterým by se jistě každý raději vyhnul. Abyste riziko jejich vzniku alespoň snížili, musíte se naučit u PC správně sedět. To se sice lehko řekne, ale jak vlastně na to?
V počítačové době na nás číhá vícero rizik spojených s očima a prací s počítačem. Prvním problémem je modré světlo a jeho vliv na náš spánek. Druhým jsou suché oči a s ním spojený problém únavy očí, suchosti či až červených očí. Třetím častým problémem je bolest hlavy.
Počet povoláních, při kterých se využívá výpočetní technika na denní bázi se zvyšuje, což způsobuje i zvýšený výskyt onemocnění s tím spojených. Někteří lidé mají problém s páteří, někteří se zápěstím (karpální tunel) a jiné trápí unavené a suché oči. Jiné bolí hlava či mají problém se spaním. Naše tělo se postupně vyvíjelo a přizpůsobovalo prostředí, bylo určeno na dlouhodobé chození, a ne na sezení. Přeci jen jsme dlouho putovali z Afriky a trvalo mnoho tisíc let, než člověk vynalezl zemědělství a usadil se. A je tomu především posledních sto let, co se naše pracovní návyky velice změnily.
Od ledna letošního roku eviduje Státní zdravotní ústav přes 800 případů. Zatímco loni onemocnělo černým kašlem 750 lidí, letošní čísla stále nejsou konečná. Společně s epidemií spalniček tak Česko trápí další infekční nemoc. Místopředseda Sdružení praktických lékařů Petr Šubrt upozorňuje, že za posledních 15 let se výskyt černého kašle zhruba ztrojnásobil.
V poslední době je trendem sdílení svého života skrze sociální sítě. Předávání rad a triků z oblasti péče o pleť, jak pracovat s make-upem, abyste docílily perfektního líčení. Péče o intimní ženské partie je na takových sítích tabu a ženy se o tom mnohdy nebaví ani s nejlepšími kamarádkami. Přitom je velmi důležitá a můžete díky ní předejít nepříjemným komplikacím.
Každý z nás někdy zažil den, kdy nám nebylo do zpěvu, a měli jsme pocit, že nám něco chybí. Smutná duše trápí mnoho lidí napříč generacemi, kulturou, vyznáním i pohlavím. Díky tomu, že se deprese vyznačuje opravdu širokým spektrem příznaků a projevů, je pro mnohé z nás stále tak trochu záhadou, která je zahalena mnoha mýty a předsudky.
S nástupem menopauzy se život mnoha žen radikálně mění. Často jde o negativní změny – ženy rezignují na péči o svůj zevnějšek, klesá sexuální energie, ztrácí se svalová hmota a přibírání hmotnosti je na denním pořádku.
Přibírání na váze je v přechodu sice velmi časté, ale dá se proti tomu účinně postavit.
Luštěniny jsou nízkokalorickou potravinou – pořádná dávka zdraví za pár korun. Přesto, že jsou luštěniny zdravé, jsou často opomíjené a někteří lidé se jim vyhýbají. Tento malý zázrak z přírody Vám dokáže pomoc při dietě. Jaké luštěniny jsou při dietě vhodné? A jakým je potřeba se vyhnout?
Stárnutí není vždy vidět na první pohled – času podléhají orgány, lidská kůže, ale i mozek nebo zrak. Víte, jak o své oči pečovat, aby Vás stáří nepřekvapilo?
Své oči používáme každý den a život bez nich je komplikovaný. Jsou pro nás samozřejmostí – přesto jsou tak náchylné na různá onemocnění a s péčí o ně bychom měli začít už od raného dětství.
Jizvy jsou běžnou součástí života – mohou připomínat chvíle radosti, stejně jako smutku. Takové vzpomínky je ale lepší uchovat si v srdci, nemusíte je nosit po celý život na těle. Péče o jizvy je totiž stejně důležitá, jako o jiné rány.
Lékař s fonendoskopem kolem krku je klasickým obrázkem z nemocnic a ambulancí. Tato jednoduchá diagnostická lékařská pomůcka k většině všeobecných a odborných lékařů prostě patří. Díky fonendoskopu může lékař slyšet ozvěny našeho srdce, poslechnout si naše plíce, ale také jiné zvuky v našem těle. I když se nám, laikům, zdají všechny fonendoskopy stejné, není tomu tak. Liší se podle specializace lékaře. Jak se ale vlastně stal nejpoužívanější lékařskou pomůckou na světě a jaké druhy rozlišujeme?
Zdraví máme jen jedno a je potřeba o naše tělo správně pečovat. V současné době roste počet lidí, kteří bojují s nevysvětlitelnou únavou a vyčerpáním organismu. Za takovým stavem může stát překyselení organismu.
Detoxikace neboli očista těla jsou pojmy, jejichž cílem je zbavit tělo odpadních nebo toxických látek. S nápady a rady, jak na správný detox se doslova roztrhl pytel a každý rok si taková předsevzetí dává čím dál více lidí. Otázkou stále zůstává, zda jsou podobné procedury potřebné nebo tělu spíše škodí?
Obyvatele České republiky začátkem 6. kalendářního týdne trápí nejen výrazné změny v počasí, ale zejména neustupující počet nakažených chřipkou, který je již za hranicí epidemie. Podle nejnovějších informací Ministerstva zdravotnictví je na území České republiky 1757 nemocných na 100 000 obyvatel. Po porovnání s minulým týdnem jde o 2,5% vzestup.
S prvními známkami přicházející zimy máme chuť na nápoje a potraviny, které naše tělo dokáží prohřát a zároveň ochránit před nepříjemným nachlazením. Po mrazivé procházce nás nejspíše jako první napadne hrnek svařeného vína nebo pořádná dávka grogu. Přesto je potřeba vybírat potraviny i nápoje, které tělo nejen prohřejí, ale také mu dodají potřebnou dávku vitamínů a minerálů.
Na Nový rok si dáváme předsevzetí, že letos do plavek tu postavu prostě vypilujeme, ale čím více se léto blíží, tím se ten úkol zdá být těžší a těžší. Základem je vyvážená strava a dostatek pohybu. Ale jejich nedostatek není jediným důsledkem toho, že volíme raději zimní dovolenou než pobyt u moře.
To, že si nemoc zkrátka nevybírá, víme již mnoho let. Nemoc dokáže totiž postihnout kdykoli, kdekoli a kohokoli. Pokud Váš imunitní systém pořádně zabojuje, možná si budete moci užít dovolenou bez haldy papírových kapesníků a bolesti v krku. Jakmile ale nemoc zakoření, budete se muset vydat po cestě chemické podpory.
Bipolární porucha je onemocněním, které postiženého jedince bude trápit po celý život. Dříve byla nemoc označována jako „maniakální deprese“ či „maniodepresivní psychóza“, ale od tohoto výrazu bylo nakonec upuštěno. S vývojem psychiatrické a lékařské pomoci se totiž zjistilo, že každý pacient trpící touto nemocí, nemusí nutně bojovat i s depresemi.
Jde o dlouhodobě vleklé onemocnění, které se poprvé hlásí již u mladých lidí, většinou okolo 20. roku života. Bipolární afektivní porucha (dále BAP) je silným soupeřem, který si umí vybrat svojí daň.
Zloděj nemusí být vždy vidět – osteoporóza přichází nenápadně. Místo světových bank však vykrádá kostní hmotu.
Osteoporóza je dobře známá metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. Jak vyplývá z aktuálního průzkumu, povědomí o osteoporóze má 9 z 10 žen starších 45 let. Ty jsou nemocí také nejvíce ohroženy. Přestože se osteoporózou cítí být ohroženy téměř 2/3 žen z cílové skupiny a každá druhá má zvýšené obavy ze zlomeniny v důsledku osteoporózy, vyšetření absolvovala během posledních pěti let jen čtvrtina z nich (26%).
Křečové žíly jsou velmi častým problémem, který je nejen bolestivý, ale potrápí i nepříjemným vzhledem. Zejména pro ženy jde o problém, který schovávají pod dlouhé kalhoty. Příčin, díky kterým křečové žíly vznikají, je mnoho a nejsou zcela jasně specifikované. Nejčastěji se jedná o genetické dědictví, obezitu a trápí také mnoho žen v těhotenství.
Horké letní dny jsou pro lidský organismus velkou zátěží. Nejen, že při teplotách nad 30°C hrozí tělu dehydratace, ale při extrémním teplu nám hrozí nepříjemnost v podobě úžehu nebo úpalu. Víte, jak od sebe úpal s úžehem rozeznat? S námi je dokážete nejen rozlišit, ale naučíte se, jak proti nim bojovat.
Existuje celá řada tzv. superpotravin, které jsou na vrcholu jídelníčku nejednoho zarytého sportovce. Jde o potraviny, které mají vysoký obsah zdraví prospěšných látek. V současné době se dostávají do hledáčku mnoha lidí, kteří se chtějí prostě lépe stravovat. Spadají sem jedlé oleje, přírodní šťávy, ořechy, přírodní sladidla, semínka nebo ořechy. Jedno mají tyto super jídelníčky společné. Na vrcholu se nacházejí malé, ale zázračné modrofialové kuličky – borůvky.
Některé děti si cestu autem doslova užívají. Pro jiné jde o poměrně nudnou záležitost, ale jsou děti, pro které je cesta autem doslova jízdou do pekla. Cestování s dětmi je náročné za každých okolností – pomoci jim do sedaček, všechno zabalit a naskládat do auta. Pokud je navíc dítěti za jízdy špatně, může dovolená skončit rychleji, než doopravdy začne.
Léto bývá obdobím dětských táborů. Čím dál častěji se navracíme ke starým kořenům a pouštíme nejen své děti na letní tábory pod stany. Učí se, jak zacházet s mapou, staví malé lesní domečky, hrají různé hry a opékají buřtíky na ohni. Tento rok je léto obdobím vysokých teplot, nádherného počasí a dokonalého sluníčka. Jak docílit přirozeného opálení těla bez toho, aniž bychom ho opékali jako buřta na táborovém ohni?
Existují potraviny, které Vám pomohou nastartovat metabolismus a tím podpoří Vaše snahy o snížení váhy. Většinu z nich znáte, tak je jen připomínáme, abyste na ně mysleli a pravidelně jim holdovali jak v syrovém stavu, tak tepelně upravené.
Mnoho z nás si nejednou dalo předsevzetí zhubnout a zformovat tělo tzv. do plavek. Většinou si to říkáme s blížícím se koncem roku, který je ale doprovázen bujarými oslavami, občerstvením a alkoholem. Hubnutí do plavek není o tom, přestat jíst. Záleží totiž i na pitném režimu a pohybu.
Každá bolest je pro člověka nepříjemná a je jedno, jestli je příčinou zadřená tříska, píchnutí od vosy, natržený ret nebo zlomené srdce z nešťastné lásky. Bolest na hrudi ale vyděsí mnoho z nás. První, co člověka napadne, jakmile se mu stáhne hrudník bolestí, je infarkt! Příčin ale může být více….
Ať žijete tzv. v paneláku nebo v domě, horké dny jaké panují letošní léto, jsou pro každého náročné. Teplo k létu sice neodmyslitelně patří a každý se na něj po zimě těší, ale pokud venku panují teploty přes 30°C, máme pochopení pro hraběte Drákulu a jeho odpor ke Slunci.
Jedním z nejčastějších důvodů, proč ženy navštíví gynekologické ambulance, je problém zvaný mykóza. S touto kvasinkovou nemocí se setkalo mnoho žen a pro některé z nich jde o stále se opakující problém, který dokáže pěkně potrápit. Přestože jde o nepříjemnou záležitost, není přítomnost mykózy pro tělo ženy příliš nebezpečná a lze jí poměrně snadno léčit.
Srdeční choroba je stále jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Proto jsme se rozhodli Vám předložit 16 potravin, jejichž konzumování by mělo Vašemu srdci pomoci.
Studie odhalila možnou novou formu prevence a léčebné strategie osteoartrózy (neboli osteoartritidy), jedné z nejběžnějších a vysilujících nemocí související se stárnutím. Vědci z The Scripps Research Institute (TSRI) v San Diegu odhalili, že takzvané FoxO proteiny jsou klíčem ke zdravým kloubům. Věří, že jejich zvýšením by bylo možné léčit osteoartrózu nebo ji dokonce zastavit, aby se dále nevyvíjela.
Legalizace marihuany stoupá a s ní i studie zkoumající její možné škodlivé i pozitivní následky. Nicméně nová studie uvádí, že je pro mozek více než konopí škodlivý alkohol.
Léto je v plném proudu a klimatizaci je téměř nemožné se vyhnout. Je v letadlech, hotelích, nákupních centrech a v mnoha kancelářích a někdy i v MHD. Někteří jí milují, jiní nenávidí. Patříte mezi ty, kterým stačí pět minut v klimatizovaném prostoru a už kýcháte, teče Vám z nosu a pálí Vás oči? V horším případě pak strávíte několik dnů v posteli, zatímco jiní si užívají slunečných dnů? Jak se tohoto nachlazení rychle a jednoduše zbavit?
Čím dám tím větší počet žen má v posledních letech problémy s otěhotněním, a proto pro Vás máme pár rad, které můžete na začátku svého snažení vyzkoušet. Reprodukčnímu systému pomůžeme zdravým stravováním a životním stylem. Tím se také správně připravíme na průběh těhotenství. Nezapomínejme, že to neplatí pouze u žen, ale i muži mohou správnými návyky ovlivnit kvalitu spermií. Nečekejte zázraky ze dne na den, ale dejte věcem volný průběh a snažte se vyhnout stresu.
Autismus patří mezi nejvážnější poruchy mentálního vývoje dítěte. Je to vrozená porucha některých mozkových funkcí, která má za následek, že dítě špatně chápe to, co prožívá, vidí a slyší. To může vést k tomu, že vývoj dítěte bude narušen v oblasti představivosti (schopnost adaptability, orientace, porozumění okolnímu světu), sociální interakce (schopnost navázání a udržení vztahů, porozumění sociálním situacím) a komunikace (porozumění verbální a neverbální komunikaci a její aktivní užívání).
Rodiče odmítají dávat své děti očkovat a v Praze je tak od března vyhlášena epidemie spalniček. Lékaři varují, že nemocných bude v následujících týdnech přibývat.
V roce 1998 přišel britský lékař Andrew Wakefield s tím, že vakcína MMR způsobuje autismus. Nejnovější studie ukázala, že jsou ovšem jeho výsledky podvodem, protože nenalezla důkazy o vlivu vakcíny na autismus.
Kokain je dnes zakázanou drogou. Jak je to ale s listy koky? K čemu jsou dobré a kdo je stále ve velkém používá?
Úspěšné hubnutí není složité. Problém je ale jinde. Lidé se neustále snaží najít kličku, jak zhubnout rychle, snadno a ideálně bez omezení. Tak lze ale zhubnout pouze dočasně. Lidové moudro říká “bez práce nejsou koláče” a hubnutí funguje na stejném principu. Nebudete-li na sobě pracovat a dodržovat zásady, nikdy nezhubnete.
Jaro bývá kritické období pro lidský organismus. Ačkoli se na něj každou zimu těšíme jako na čas nastupujících slunečných dnů, každoroční přechod ročních období znamená nachlazení, virózy, jarní únavy a oslabenou imunitu. Výkyvy teplot vedou v lepších případech jen k ucpaným dutinám, v těch horších mohou znamenat i týdenní chřipky.
Je vaše dítko často nemocné? Rýma, kašel a zvýšená teplota sice po pár dnech odezní, ale do dvou měsíců se vrátí v plné parádě. Vás tak čekají další návštěvy u doktora a probdělé noci. Je normální, aby bylo malé dítě stále nemocné? Ano, obzvláště ratolesti ve věku tří let často trpí na sníženou imunitu. Zjistěte příčinu i možnosti léčby a prevence.
Jedním z nejvíce skloňovaných slov v těchto dnech je jarní únava. Ale proč? Dalo by se spíš čekat, že nás rozpuk přírody a příval energie nabudí! Jenže tělo je vyčerpáno dlouhou a letos ještě k tomu velmi nepřesvědčivou zimou provázenou chřipkami, vleklými virózami a obtěžujícím zahleněním. A tak je únava na místě! Než se organizmus dobije, bude to ještě chvilku trvat. Naši obranyschopnost oslabuje i fyzická námaha, psychické napětí a stres, děti imunitu nemají ještě zcela vyvinutou a seniorům zase naopak s věkem ubývá...
Lidé se chtějí nechávat vyšetřit na virus Zika na oddělení očkování a cestovní medicíny Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem, volají tam až dvakrát denně. Nejčastěji se jedná o navrácené cestující z postižených oblastí.
Argentinští lékaři přišli s tvrzením, že virus Zika nezpůsobuje mikrocefalii u novorozeňat, ale že původcem poškození vývoje mozku je chemická látka pyriproxyfen. Ta byla používaná brazilskou vládou pro vymýcení komárů z vodních zdrojů.
Virus Zika je podle Brazílie spojován s narušením vývoje plodu zvaným mikrocefalie. Tato spojitost zatím nebyla potvrzená odborníky, avšak v Brazílii se již objevilo 4690 případů mikrocefalie, které se dávají do souvislosti se Zikou.
Lehkovážné původní odhady počtu nakažených virem Zika ve Venezuele zněly 5000. Odborníci ale varují, blíže k realitě je půl milionu nakažených, a zdůrazňují kritický stav tamního zdravotnictví, který situaci dále zhoršuje.
Při prvních případech viru Zika v Brazílii se zdaleka neuvažovalo o jeho možném nebezpečí. V té době byli lékaři daleko více znepokojeni z případů dětí rodících se se zdeformovanými hlavičkami, tedy s mikrocefalií, chorobou, která byla neblahou novinkou pro většinu z nich. Brazílie se zničehonic ocitla v období, kdy neminul den, aby se nenarodilo novorozeně s mikrocefalií – bez čela a s nevyvinutým mozkem. Trvalo nějaký čas, než odborníci virus Zika a mikrocefalii začaly dávat do souvislostí. Zjistilo se, že chřipková epidemie viru Zika, která zaplňovala nemocnice, již nejde nadále pomíjet jako pouhá chřipka.
Ve středu 24. února oznámilo ministerstvo zdravotnictví, že byly objeveny první dva případy nakažení virem Zika. Nakažení jsou muž a žena, oba jsou zatím v dobrém zdravotním stavu. Nákazu virem si přivodili v Karibiku. Virus Zika je v Latinské Americe spojován s narozením dětí s malými hlavami a nedovyvinutým mozkem, tzv. mikrocefalií. Nákaza virem se přenáší z matky na plod a zřejmě i pohlavním stykem. Kvůli viru je vyhlášen celosvětový stav nouze Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
Do loňského roku byl výskyt viru Zika relativně krátkodobý a pomalu se šířící. Prvně byl objeven v Ugandě v roce 1947, ale protože je virus přenášen pouze komárem rodu Aedes, trvalo mu desetiletí než překonal Pacifik. Pak se vše změnilo. Od chvíle, kdy dosáhl Jižní Ameriky v roce 2014, se virus Zika rychle rozšířil na sever až k Mexiku – nevídaná epidemie. Pro většinu svých obětí neznamená Zika víc než nepříjemnost se symptomy, které obnáší slabě zvýšenou teplotu, mírnou vyrážku a možný zánět spojivek. Virus byl tedy považován za relativně neškodný.
Nejnovější rady týkající se viru Zika, který je obzvlášť nebezpečný pro těhotné ženy, šířícího se přes americký kontinent a Karibik.
Virová infekce Zika je způsobena kousnutím infikovaným komárem rodu Aedes, a obvykle je příčinou mírné horečky, vyrážky, zánětu spojivek a bolesti svalů. Virus byl poprvé izolován v roce 1947 v lese Zika v Ugandě. Od té doby zůstal převážně v Africe, s malým a občasným výskytem v Asii. V roce 2007 byla nahlášená závažná epidemie na ostrově Yap (Mikronésie), kde bylo nakaženo téměř 75% populace.
Existují obavy, že těhotné ženy, které jsou infikované virem Zika, mohou přenést tohle onemocnění na svá nenarozená děťátka s potenciálně vážnými důsledky. Zprávy z několika zemí, nejvíce z Brazílie, ukazují zvýšení počtu závažných vrozených vad a problémy po narození u dětí, jejichž matky byly během těhotenství nakažené virem Zika.
Pokud bojujete s rakovinou prostaty nebo jejími následky, dostatek fyzické aktivity může prospět Vašemu zdraví, udržet Vás v kondici a zlepšit Váš psychický stav.
Rakovina prostaty se objevuje zhruba u jednoho muže z devíti. Nevíme sice, jak se před rakovinou prostaty preventivně chránit, jisté ale je, že zdravým stravováním a pohybem můžete svému zdraví prospět.
Kouření může negativně ovlivnit váš výsledek přijímacího pohovoru, a to i v případě, že by to měla být pouze vaše soukromá věc. Praxe má však od teorie někdy dost daleko, a tak je možné, že vašeho potenciálního zaměstnavatele může při rozhodování o vašem (ne)přijetí právě negativně ovlivnit i vaše kuřáctví. A to i v případě, že on sám kouří.
Ukazuje se, že mnoho lidí, závislých na nikotinu, při odvykání přibralo. Právě strach z nabírání kil je pro kuřáky, ale především kuřačky důvodem, proč se do boje se svou závislostí ještě nepustili. Podle výzkumu Michiganské univerzity není každá druhá kuřačka ochotna přestat kouřit, pokud by to znamenalo, že přibere. I tak se však dá odvykat, aniž by šla ručička váhy nahoru. Poradíme vám, jak na to.
Toto nádorové plicní onemocnění patří mezi ty nemoci, které nemají v prvních stadiích žádné symptomy. Ty přijdou až později. I tak je možné ale rakovinu plic odhalit pomocí nejrůznějších metod vyšetření – mikroskopická, fyzikální, laboratorní či zobrazovací. Obzvláště jejich kombinací lze dojít ke kvalifikovanému rozhodnutí, zda dotyčný má, nebo nemá rakovinu plic. Prvním krokem při diagnostice nádorového onemocnění plic je anamnéza a samotné fyzikální vyšetření pacienta. Poté přijdou na řadu další vyšetřovací metody, ať už méně či více invazivní.
Zbavit se své závislosti na kouření je dlouhodobý proces. A i když víte, jaká pozitiva vám život bez cigaret přinese, mohou v procesu odvykání nastat těžké chvíle a vy máte chuť se na to všechno vykašlat. Poradíme vám, jak takové krizi čelit a vydržet.
Kdysi dávno byl tabák jen keřem rostoucím divoce v přírodě. Dnes je již záměrně pěstován a modifikován tak, aby obsahoval co možná nejvíce nikotinu. Toho mají nejvíce především listy na okraji větví. Přinášíme vám ty nejzajímavější informace o rostlině, která dokázala udělat z některých lidí boháče, a z jiných naopak nebožtíky.
Každá cigareta obsahuje radioaktivní prvek, který způsobuje nádorové plicní onemocnění. Jedná se o polonium-210. Nejde však o žádnou novinku, neboť tabákové firmy to zjistily již v 50. a 60. letech. Jak však uvádějí historické dokumenty, firmy tuto skutečnost veřejnosti zatajily, a mají tak na svědomí tisíce lidských životů. Cigaretový kouř má v sobě až dvacet chemických karcinogenních látek. Kromě toho však obsahuje také karcinogeny radioaktivní, konkrétně olovo-210 a polonium-210. Právě částečky těchto látek se i kvůli dehtu rozloží v našich plicích a vyvolávají radioaktivní záření alfa, čímž se několikanásobně zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
První pomocí rozumíme kroky, jimiž je možné při správném a včasném zásahu postižené osobě zachránit život či výrazně omezit rozsah zranění.
Ve spolupráci s odborníky ze zachranné služby jsme pro vás připravili 17 nejčastějších omylů při poskytování neodborné první pomoci postuženému. Přestože se celá redakce v oblasti medicíny pohybuje již velmi dlouho tak jsme byli velmi překvapeni k jakým omylům dochazí každý den při poskytování laické prní pomoci. Proto doporučujeme věnovat pár minut přečtení a poté případně i poučení vašich přátel a kamarádu. Přeci jenom kvalitně poskytnutá první pomoc může nejen zachránit život, ale také snižit riziko následků.
Touto chorobou trpí v České republice až 800 tisíc lidí, někteří o tom však vůbec nevědí. Onemocnění totiž nemá nápadné příznaky, projeví se ale například při chůzi. Chronická obstrukční nemoc napadá plíce a dýchací cesty.
Přinášíme vám data a statistické údaje o kuřáctví v ČR i ve světě.
Gynekologické mykózy (známé také jako vaginální mykózy, kvasinkové infekce nebo kandidózy) znepříjemňují život mnoha ženám a téměř polovině z nich se toto onemocnění opakuje. Přesně teď – s nadcházejícím letním počasím – je čas myslet na to, jak se před nimi začít chránit.
Zánět může vyvolat nebo provázet celou řadu onemocnění měkkých tkání dutiny ústní. Především se jedná o gingivitidu a parodontózu. Existuje celá řada studií, která sledovala výskyt těchto onemocnění v populaci a většina se shoduje na skutečnosti, že s nějakou formou zánětu dásní se potýká více než polovina populace. Nejohroženější skupinou jsou lidé mezi 30 a 50 lety, u nichž se jedná o chronický zánět. Trpí krvácením dásní a odhalováním zubních krčků a s tím souvisejícími dalšími komplikacemi (zápach z úst, vypadávání zubů, zvýšená a komplikovaná kazivost).
Že sex patří mezi nejzdravější sportovní aktivity, ví každý. Máme pro vás 7 výhod, které pravidelné milování přináší vašemu zdraví.
Pití kávy zvyšuje krevní tlak a ovlivňuje nejen fungování mozku či nervů, ale také ledvin a svalů. Zároveň látky obsažené v kávě preventivně působí proti vzniku cukrovky či snižují riziko rakoviny. Pokud to však s kávou přeženeme, můžeme pociťovat nervozitu, neklid a nesoustředěnost či mít problémy s jemnou motorikou.
Konec každé zimy a nástup jara nám naše tělo signalizuje neustálým pocitem fyzické vyčerpanosti a únavy, opakujícími se nemocemi i měnícími se náladami. Většinou to řešíme různými vitaminy, ale přitom je důležitější si uvědomit, že by našemu tělu i duši prospěl spíše pořádný spánek, vyvážená strava či nějaká fyzická aktivita. Přinášíme vám pár rad, jak na správný detox organismu.
Z mateřského mléka čerpá každý novorozenec první živiny, aby mohl dál růst. V dětství nám doporučovali kravské mléko, v dospělosti nás pak od něj zase odrazují. Jak je to tedy s mlékem doopravdy? Zda a v jakém množství je, či není mléko zdravé, na tom se neshodnou ani odborníci.
Sluníčka, které nás nabíjelo pozitivního energií, je čím dál tím méně, proto se s Vámi podělíme o nápady, díky kterým si udržíte dobrou náladu.
Máte rýmu, posmrkáváte, cítíte únavu svalů, bolest hlavy nebo krku? Častokrát netušíme, co se s námi na podzim a v zimě děje a ztrácíme se mezi pojmy angína, chřipka, nachlazení, zánět dutin či nosohltanu.
Nejčastěji si pleteme chřipku a nachlazení - jedno podceňujeme a druhé naopak. Uveďme si šest symptomů, které nám pomohou rozeznat, zda se nejedná o chřipku a nemáme si tedy dávat větší pozor a zbytečně neriskovat své zdraví.
Onemocnění virem chřipky A(H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezónní chřipka člověka. Šíří se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání. Branou vstupu infekce do lidského organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky.
Onemocnění virem chřipky A(H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezónní chřipka člověka. Šíří se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání. Branou vstupu infekce do lidského organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky.
Prasečí chřipka je respirační onemocnění způsobené virem Influenzy typu A, který je obvyklým mikrobem zodpovědným za propuknutí chřipky u prasat. U chovů je zjišťována vysoká nemocnost, ale nízká úmrtnost. Prasečí chřipka se mezi vepři šíří po celý rok, ale největší počet případů je obvykle zaznamenán na podzim a v zimních měsících, podobně jako u lidské chřipky. Klasický virus prasečí chřipky (typ Influenzy A H1N1) byl poprvé izolován z vepře v roce 1930.
Koktavost je jednou z nejhorších poruch komunikace. Projevuje se již v dětství a ukazuje se, že včasnou terapií se dá omezit či naprosto vyléčit. Objevuje se buď ze dne na den, nebo se porucha řeči zhoršuje postupně.
Za posledních patnáct let přibylo v České republice obézních dětí, je jich nyní až čtyřikrát více! Důvodů je několik, především se uvádí reklama na vysoce kalorické pokrmy a jejich lehká dostupnost.
Od dubna tohoto roku platí nový zákon o sterilizaci, podle kterého si ženy i muži starší 21 let mohou nechat tento zákrok provést a nemusí již složitě procházet přes úřady, ani nepotřebují souhlas odborné komise jako doposud.
Lidská krev je kapalná tkáň, skládající se z buněk (červených a bílých krvinky a krevních destiček) a z tekuté krevní plazmy. Krev především transportuje kyslík a živiny do tkání v těle a odvádí odpadní produkty. Dospělý člověk má přibližně 4 – 6 litrů krve (60 ml na 1 kg) a tím pádem množství krve tvoří asi 8 % celkové hmotnosti člověka, jako i u ptáků a dalších savců.
Kapavka je pohlavní nemoc, kterou jsou každý rok nakaženy miliony lidí. Začíná být odolná na léky, které se dosud používaly a hrozí riziko, že se by se brzy mohla stát neléčitelnou, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).
Vědecké výzkumy prokázaly, že na změny počasí je citlivá více než polovina lidstva. Jistě to znáte sami – když dlouho nesvítí sluníčko, jste nepříjemní. Když je naopak horko, přejete si ochlazení a když zima, nejraději byste nikam nechodili. Někteří dokonce poznají změnu počasí dopředu tím, že je bolí klouby, svaly, či jizvy po operaci, může se jim také zhoršit dýchání.
Jaké množství tekutin máme vypít? Voda tvoří podstatnou část lidského těla (u dospělých jedinců cca 60 %); kromě celé řady jiných funkcí pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje tak přehřívání našeho organizmu (úpal). Množství tekutin, které by měl dospělý jedinec zkonzumovat se za běžných klimatických podmínek se nachází v rozmezí 2 (ženy) až 2,5 (muži) litrů tekutin za den, přičemž 80 % tohoto množství by mělo pocházet z nápojů (tj. 1,6 a 2 l).
Jestliže trpíte nějakou oční vadou, ať už se jedná o dalekozrakost či krátkozrakost, určitě víte, co to znamená, nosit dioptrické brýle. Bez nich se totiž Váš život zkrátka neobejde a jsou tedy nedílnou součástí každého Vašeho dne. Pokud rádi sportujete, jsou Vám dioptrické brýle beze sporu překážkou. Ale co takhle sportovat bez obav? Ptáte se jak? Jednoduše… Skvělým pomocníkem Vám totiž budou kontaktní čočky.
Výskyt kterých onemocnění je spojen či ovlivněn kouřením? Odpověd je se bude zdát až přehnaná, ale je tomu skutečně tak, kouření způsobuje více než 50 onemocnění, z nichž více než 20 je smrtelných.
Autor: CARLA K. JOHNSON, AP Medical Writer - Chicago – Největší studie svého druhu ukázala, že Američané, kteří konzumují velké množství červeného masa či uzenin, čelí zvýšenému riziku úmrtí na rakovinu či srdeční onemocnění.
Britským vědcům se podařilo vypěstovat nos, který by se ještě letos mohl používat při transplantacích. Orgán je vypěstován z buněk pacienta, kterému bude transplantován, ve speciálním polymerovém skeletu, jenž ho požadovaně vytvaruje.
Jsou šedivé vlasy pouze zmínkou stáří? Ti, kteří zešedivěli dříve, než zestárli, zde naleznou několik užitečných rad, jak šedivění vlasů oddálit či zpomalit.
Na východě Čech vypukla epidemie příušnic, kterou bylo od začátku roku nakaženo 586 nemocných, převážně ve věku 15-19 let, přestože většina z nich byla očkována. Podle vedoucí protiepidemického odboru doktorky Olgy Hégrové z pardubické hygienické stanice zřejmě přestala účinkovat vakcína, kterou byli pacienti v dětství očkováni.
Období chřipek je za námi a od minulého týdne nastává podle webu ministerstva sezona klíšťat. Nákaza chřipkovou infekcí klesla na 1214 případů na 100 000 obyvatel, což je od přechozího týdne snížení o 7,5%. Nejvyšší pokles nemocnosti byl zaznamenán v Praze, a to o 17,2%.
Na portálu novinky.cz popisuje Dana Sokolová svou zkušenost s přístrojem AMP, který dokáže organismus vyšetřit, aniž by musela být pacientovi odebrána krev. Zúčastnila se porovnávacího textu mezi přístrojem AMP a běžným krevním laboratorním vyšetřením.
Paracetamol najdeme v každém domově, je to totiž přípravek, který se používá při výrobě léků proti bolesti. Jeho nadměrné používání ale zvyšuje riziko poškození jater.
Tým vědců vedených Dr. Oscarem Francem na Warwické lékařské fakultě ve Velké Británii v rámci projektu Výživa a zdraví u stárnoucí populace v Číně vybral 3262 žen a mužů ve věku mezi 50 a 70 lety z Pekingu a Šanghaje. Cílem jejich průřezové studie bylo posoudit vztah mezi hladinou vitaminu D v krvi a výskytem metabolického syndromu, který je známým faktorem zvyšujícím riziko srdečních chorob a diabetu.
Poškození pohybového aparátu vznikající jednostranným nadměrným a dlouhodobým přetěžováním končetin jsou problémem, při jehož řešení se obvykle využívají metody fyzikální léčby a rehabilitace. Nadměrné zatížení pohybového aparátu bez náležité relaxace je příčinou vzniku mikrotraumat ve tkáních pohybového aparátu s následným zánětlivým procesem. Taková situace se objevuje při provozování určitých sportů, ale nejčastěji v souvislosti s některými profesemi. Vznikají tak nejrůznější tendinitidy, tendovaginitidy, epikondylitidy, entezopatie, periartritidy a zejména úžinové syndromy.
Všeobecná zdravotní pojišťovna zveřejnila údaje o výdajích na jednotlivé lékařské zákroky v různých nemocnicích, které se často liší o víc, než by se dalo čekat. Do výdajů za pobyt v nemocnici se počítá několik služeb – náklady na personál, čas, který v nemocnici strávíte, léky, energie,...
Studie Spojený pacient nám dala příležitost nahlédnout do kvality nemocnic v České republice. Díky ní zde zveřejňujeme několik nejlepších nemocnic, a tak si můžete zvolit tu nejlépe ohodnocenou ve Vašem kraji.
Devadesát procent ženské krásy tvoří podkožní tuk. Tuto větu jsem slyšel od našeho profesora anatomie Ladislava Borovanského někdy v 60. letech. Pravdivá ale je jen do určitého objemu a v určité lokalitě. Daleko později jsem se poučil, že tloušťka kožních řas, měřená na několika místech těla, je vždy větší u děvčátek než u chlapců. Statisticky významné to je na bocích, což můžeme považovat za včasný, sekundární či terciální pohlavní rozdíl. Odchylky jsou pak největší v období puberty, od 60 let se zmenšují, nicméně zůstávají i nadále významné.
Koření šafrán je již po století velmi luxusní zboží. Už sám Zeus měl dle řeckých pověstí trávit noci na lůžku ze šafránu. Také za dob Římské říše bylo zvykem na svatební noc pokrýt lůžko šafránovými kvítky. Tento rituál byl již dříve velmi nákladnou záležitostí a dnes je toto koření ještě mnohem dražší: za jeden gram šafránu zaplatíme až 350 korun.
GMO je zkratkou pro geneticky modifikované organismy. Ty mají zpravidla prostřednictvím genového inženýrství upravené (modifikované) některé vlastnosti, které jsou výhodné buď pro výrobce nebo spotřebitele. Klasickým příkladem může být upravená odolnost kukuřice proti herbicidu Roundup, kdy po postřiku vše s výjimkou kukuřice hyne, nebo tzv. "zlatá rýže" obohacená o gen produkující provitamin A, od které si výzkumníci slibují vyřešení problému vysokého výskytu zrakových chorob ve třetím světě
Trápí vás, že nemůžete usnout? První věc, kterou byste měli udělat, je přestat se trápit, tvrdí Dr. Chris Idzikowski, ředitel Edinburského centra pro spánek.Spánek může být nepříznivě ovlivněn mnoha zjevnými příčinami – hlukem, vlhkem, teplotou okolí, dětmi. Ale o nespavosti se dá mluvit teprve tehdy, pokud skutečnou příčinu neznáme. Jakmile se porucha spánku začne dostavovat pravidelně, problém se může vléct donekonečna.