Nejčastější chyby při opalování, aneb jak negrilovat tělo jako při táboráku

Léto bývá obdobím dětských táborů. Čím dál častěji se navracíme ke starým kořenům a pouštíme nejen své děti na letní tábory pod stany. Učí se, jak zacházet s mapou, staví malé lesní domečky, hrají různé hry a opékají buřtíky na ohni. Tento rok je léto obdobím vysokých teplot, nádherného počasí a dokonalého sluníčka. Jak docílit přirozeného opálení těla bez toho, aniž bychom ho opékali jako buřta na táborovém ohni?

Sladká pusa

Letní paprsky vybízejí k dokonalému opálení. Problémem mnoha lidí toužících po snědém těle je laxnost při používání ochranných prostředků. Většina z nás se namaže opalovacím krémem, nasadí klobouk nebo kšiltovku a hupsne do vody. Taková ochrana ale nestačí.

Tělo opálené do karamelové barvy se dá získat rychle. Bohužel rychleji se dají získat i sluneční popáleniny, které pěkně potrápí. Jednou z nejčastějších a největších chyb je, že zapomínáme na menší části našeho těla – například rty. Při opalování tak namažeme pouze ramena a záda, zapomene však na ochranný balzám pro naše rty. Kůže na rtech je velmi citlivá na sluneční paprsky a jejich UVA i UVB záření. Vzhledem k tomu, že se saharskými teplotami je potřeba dodržovat pitný režim, nanášejte ochranný balzám na rty častěji. S vodou a častým olizováním rtů totiž balzám rychle mizí.
Pokud nebudeme svoje ústa chránit před sluníčkem, velmi rychle se ze sladkých rtů vytratí přitažlivost a vystavujeme se možnému riziku oparů, popálenin a otoků.

Zapomenuté ostrovy

Spolu se rty mnoho z nás zapomíná i na další podstatná místa, která je potřeba před silným sluncem chránit. Stejně náchylné jsou i naše uši, výstřih, nárty u nohou, klíční kosti nebo podpaždí. Naneste vrstvu ochranného krému i na tato místa, díky tomu si užijete dovolenou u vody bez toho, aniž byste vypadali, že Vás opařila žehlička. Nesmíte zapomínat na to, že sluneční paprsky se dostanou téměř všude. Nepříjemně popálené podpaždí nejen špatně vypadá třeba v šatech nebo tílku, ale bude Vás s každým pohybem ruky nepříjemně bolet.

Jeden za všechny

Další častou chybou je, že investujeme pouze do jednoho ochranného opalovacího krému. Obličej však vyžaduje jinou péči, než zbytek těla. Kůže na naší tváři je totiž mnohem citlivější a jemnější, než je kůže na těle. Pořiďte si proto na obličej krém, který je na to primárně určený. Vyšší investice se v tomto případě využije. U Mušketýrů sice platilo, že „jeden za všechny a všichni za jednoho“, ale u opalovacího krému se takového hesla nedržte a raději kupte dva různé krémy nebo spreje.

Přípravky na tělo, v tomto případě i opalovací a ochranné krémy, obsahují velmi často alkohol. Pokud takovou kosmetiku použijete i na obličej, vystavujete se riziku nepříjemné vyrážky nebo pupínků. Nehledě na fakt, že se na obličeji můžete opálit zcela odlišně od zbytku těla.

Méně není vždy více

V dnešní době je na trhu nepřeberné množství opalovacích a ochranných krémů nebo sprejů, které nás mají chránit proti silnému sluníčku. Dražší vždy nemusí znamenat nejkvalitnější a méně není vždycky více.

Ve chvíli, kdy máte v plánu vyrazit na sluníčko, natřete se dostatečně silnou vrstvou krému. Dermatologové doporučují u prvního natření využít zhruba 40ml přípravku na opálení. Pokud si tedy koupíte menší balení, vezměte si sebou raději hned dvě. Nanášení krému je vhodné provést cca 15 minut před vystavením se paprskům. Docílíte toho, že přípravek má čas začít aktivně působit.

Jednou a dost!

Častou chybou bývá přesvědčení, že se stačí namazat jednou a je vystaráno na celý den. Tento mylný fakt však zvyšuje riziko rychlého spálení. Ideální je namazat se po každém koupání nebo sprše. V případě, že je opalovací krém voděodolný, je dobré namazat se za den alespoň třikrát. Takovou prevencí rozhodně nic nezkazíte.

Zamračený den, dokonalá ochrana

Mnoho z nás je toho názoru, že když je venku teplo, ale pod mrakem, není se čeho bát. Opak je ale pravdou! Mraky propouštějí mnohem více záření, než je tomu u slunečního dne. Pokud si tedy myslíte, že když sedíte ve stínu nebo je pod mrakem, jste v bezpečí, vězte, že i tak je potřeba se namazat. V tomto případě nemusí být vrstva tak silná, jako je tomu u přímého slunečního světla, ale ochrana je i tak velmi důležitá.

Make up hollywoodských hvězd

Některé ženy chtějí při pobytu u moře vypadat stále perfektně nalíčené. Místo opalovacího krému na obličej tak spoléhají na svůj make up. I kdybyste však měla make up s faktorem 30, nedosáhnete absolutně žádné ochrany pokožky. V teple naopak make up nedrží svojí konzistenci a zacpává vám póry na obličeji. Takové líčící prostředky byly a jsou určeny na zcela jiné příležitosti a mají zcela jiné funkce, než ochranné a opalovací krémy. Pokud si nedokážete make up odepřít ani u vody, dejte místo základní báze pod vrstvu kosmetiky ještě jednu vrstvu opalovacího krému.

Jako mořská panna

Další chybou při opalování je fakt, že se staráme o tělo, nikoli o své oči a hlavu. Během horkého léta jsou na sluneční paprsky velmi náchylné naše oči. Při každém delším pobytu na sluníčku doporučujeme použít sluneční brýle, které dokáží sílu slunce pro naše oči zmírnit.
To samé pak platí i o vlasech. Vycházet z vody s dokonale upravenými mokrými vlasy může vypadat pořádně sexy, ale večer budeme ležet s kýblem u pusy, jelikož nám bude z úpalu a úžehu velmi zle. Vlasy jsou neskutečně velikým lapačem slunečních paprsků. Pánům, kteří nedisponují hustou kšticí, doporučujeme namazat oblast hlavy opalovacím krémem a použít kšiltovku. Dámám naopak letní klobouky nebo šátky.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události