Zika virus: co by měli turisté vědět

Nejnovější rady týkající se viru Zika, který je obzvlášť nebezpečný pro těhotné ženy, šířícího se přes americký kontinent a Karibik.

Co je Zika?

Horečka Zika je komárem přenášena nemoc způsobena virem Zika (ZIKAV). Jeden z pěti lidí může projevit příznaky podobné horečce dengue, které se projevují mírnou horečkou, hrbolatou vyrážkou, bolestí hlavy, bolestí v kloubech a zánětem spojivek, které můžou trvat od dvou do sedmi dnů. Světová zdravotnická organizace (WHO) říká, že lidé postiženi tímto virem, by měli pít dostatečné množství tekutin, měli by mít pravidelný odpočinek a na zmírnění bolestí a horečky použít běžné léky.

V některých státech, kde se v posledních měsících vyskytoval virus Zika, došlo k značnému nárůstu novorozenců s mikrocefalií, postižením, které způsobí abnormální vývoj mozku, ke kterému může dojít v děloze nebo během raného dětství. Podle předběžné analýzy výzkumu prováděného brazilskými úřady se největší riziko mikrocefalie a deformací spojuje s infikováním během prvního trimestru těhotenství.

Dá se léčit?

Neexistuje vakcína ani léky pro prevenci nebo léčbu nákazy Zika.

Které krajiny jsou postižené?

Barbados, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Dominikánská republika, Ekvador, El Salvador, Francouzská Guiena, Guadeloupe, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Martinik, Mexiko, Panama, Paraguay, Portoriko, Sv. Martin, Suriname, Venezuela.

Další související články:

Měla bych zrušit svou dovolenou?

Nathnac (vládní poradní orgán pro turistiku a zdraví) doporučuje, aby těhotné ženy “zvážily odložení cestování” do oblastí, kde je aktuálně hlášený výskyt virusu Zika. Pokud se cestě nemůžete vyhnout nebo žijete v oblasti, kde je hlášený virus Zika, měla byste bedlivě dbát na opatření k ochraně před hmyzím kousnutím jak přes den, tak i během noci. Nezapomeňte informovat svého porodníka nebo porodní asistentku v případě, že jste nedávno navštívili krajinu, kde se vyskytuje Zika. Ostatní turisté by měli dodržovat běžná opatření, aby předešli kousnutí hmyzem. Více informací získáte na webových stránkách WHO.

Pokryje cestovní pojištění mé náklady, pokud budu muset zrušit svou cestu?

Pokud jste již těhotná a máte potvrzení od lékaře, které vám nedoporučuje cestování, měl by to být jasný případ pro pojišťovnu. To proto, že se o viru Zika objevily nové informace až poté, co jste si cestu objednala. Pokud jste těhotná a objednáte si cestu za měsíc nebo dva, je možné, že Vám Vaše pojišťovna odmítne proplatit náhradu na základě skutečnosti, že byste si měla být vědoma hrozícího nebezpečí, říká Sean Tipton, mluvčí cestovní asociace Abta. Dodává, že nejlepší radou je vždy si zjistit doporučení Ministerstva zahraničí, které je neustále aktualizované.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události