3 pravidla pro zdravé hubnutí - pomalu, trvale a bez jo-jo efektu

Komerční sdělení

Úspěšné hubnutí není složité. Problém je ale jinde. Lidé se neustále snaží najít kličku, jak zhubnout rychle, snadno a ideálně bez omezení. Tak lze ale zhubnout pouze dočasně. Lidové moudro říká “bez práce nejsou koláče” a hubnutí funguje na stejném principu. Nebudete-li na sobě pracovat a dodržovat zásady, nikdy nezhubnete.

Můžete utrácet spousty peněz za doplňky slibující úbytek mnoha kilogramů za pár týdnů nebo dokonce dní a dokolečka zkoušet různé rychlé diety. Při nich opravdu zhubnete. Jakmile ale začnete jíst jako předtím, jo-jo efekt se postará o návrat do původního stavu a navrch přihodí nová kila.

Za úspěchem stojí dlouhodobá snaha, ne předražené zkratky

Opravdu se chcete celý život trápit nesmyslnými dietami a vyhazovat peníze za nefunkční přípravky? Není lepší se hecnout a pustit se do hubnutí, ale tentokrát správně? Ano, půjde to pomalu a občas budete mít pocit, že to nejde vůbec. Za měsíc nezhubnete 20 a s největší pravděpodobností ani 10 kilo. Něco málo shodíte, ale hlavně zdravě a trvale.

Nebudete-li na sobě pracovat a dodržovat zásady, nikdy nezhubnete.

Tak to půjde den po dni, týden po týdnu, až se jednoho dne podíváte do zrcadla a naproti sobě spatříte nového člověka. Člověka, který překonal sám sebe. V ten moment si uvědomíte, že jste to dokázali. Zdravý životní styl se vám dostane pod kůži. Jak na to?

Zhubnout neznamená jíst méně, ale lépe, pravidelně a pestře

Pravidlo č. 1: Stanovte si dlouhodobé cíle a s hubnutím nespěchejte

Bylo by krásné probudit se a mít o 10 kil méně. To bychom ale předtím nesměli dlouhé roky pracovat na pravém opaku. Ujasněte si proto svůj cíl. Zdravé, bezpečné a trvalé je zhubnout 0,5 kg za týden, což znamená 2 až 2,5 kg za měsíc, 24 až 30 kg za rok.

O svém úmyslu informujete rodinu a požádejte ji o podporu. Budou-li stát na vaší straně, bude se vám hubnout výrazně lépe. Doporučujeme vám také navštívit lékaře a probrat s ním aktuální zdravotní stav. Pokud si zpočátku nevěříte, nebojte se vyhledat pomoc odborníků - výživových poradců, kteří vám připraví zdravý jídelníček na hubnutí. Že jsou drazí? Levní nejsou, ale rozhodně vám pomohou více než prášky. Zároveň vás budou motivovat.

Normální a zdravé je shodit maximálně 2 a 2,5 kg za měsíc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tip č. 2: Hubněte zdravě jen s běžnými potravinami

Naučte se jíst zdravě, ale postupně. Podstatná většina lidí, kteří se rozhodnou zhubnout, se na začátku dopustí velké chyby. Své celoživotní stravovací návyky se snaží změnit příliš rychle. Obvykle jim to vydrží nejvýše pár dní. Nedělejte to stejně.

Nejprve si nastudujte základní zásady zdravého a vyváženého jídelníčku a postupně je aplikujte na sebe.

TIP: Hubněte zdravě hned od rána. Základem je vhodně zvolená zdravá snídaně.

  • Začněte jíst pravidelně. Nemusí to být zrovna 5-6krát denně, jak se všude píše. Někomu vyhovují tři jídla denně, jiný si s klidem dopřeje více menších porcí.
  • Nahraďte nezdravé potraviny zdravými alternativami. Například tučné maso libovými kousky, bílé pečivo celozrnným, sladkosti ovocem, slané pochoutky zeleninovými chipsy apod.
  • Začněte vařit, dusit a péct. Případně si pořiďte kvalitní pánev a smažte s minimem tuků. Povoleno je i občasné grilování.
  • Experimentujte. Zdravý jídelníček může být neuvěřitelně pestrý. Netvoří jej pouze “rohlík s něčím” nebo “maso s nějakou přílohou”, jak jsme zvyklí. Využívejte ohromný výběr, který máte. Zkoumejte nové chutě, hledejte nové zdravé recepty na hubnutí. Zapomeňte na kuřecí plátek bez chuti s rýží. Vždyť chuť jídlu dodává nejen tuk a cukr, ale také nejrůznější koření či bylinky. A že jich je.

Ideální zdravá snídaně na hubnutí je smoothie z čerstvého ovoce a zeleniny se semínky a ořechy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tip č. 3: Pohyb a aktivní výdej energie

Již Platón řekl: „Nedostatek aktivity ničí přirozený stav člověka, zatímco pohyb a fyzická námaha ho vylepšují.“ Člověk byl stvořen k tomu, aby se hýbal, ne aby seděl x hodin v kanceláři, a potom doma na gauči. Nejste-li navyklí na pravidelný pohyb, začněte hezky pozvolna. Začnete-li cvičit denně, bude vás bolet celé tělo, přepadne vás únava a můžete si způsobit zranění. To je špatně. Nejprve analyzujte svou dosavadní míru pohybu, a poté vyberte vhodné aktivity. Nejlépe takové, které vás baví. Nejhorší je brát pohyb jako povinné mučení.

TIP: Cvičte v klidu doma bez otravných pohledů okolí. Podívejte se na seznam TOP 10 pomůcek na domácí cvičení.

Nulový pohyb. Nejprve zvyšte aktivní pohyb během dne. Prospěšné jsou například procházky v přírodě, ale i kolem sídliště. Přestaňte používat výtah. Skvělou pomůckou jsou fitness náramky, které sledují vaši aktivitu, tep, počítají kroky a pod.

Nepravidelný pohyb. Vyberte si aktivitu a začněte ji dělat pravidelně (např. nordic walking, běh, tanec, badminton apod.). Tělo perfektně posílíte a hubnutí podpoříte plaváním. Moderní fitness centra mají pestrou nabídku, využijte ji.

Ideální kombinace je kardio a posilování. Cvičit můžete doma. Zpočátku si vystačíte s vlastní váhou. Na internetu najdete videa pro začátečníky i pokročilé. Domácí kardio zastanou trenažéry, nebo vyrazte ven na svižnou procházku či si zaběhejte.

Zvolte si správnou frekvenci. Aby byl pohyb opravdu efektivní a výsledky viditelné, musí být pravidelný. Můžete si zvolit různé způsoby. Většina lidí doporučuje cvičit hodinu 2krát až 3krát týdně. Pro někoho ale může být vhodnější cvičit obden, ale jen 20 minut. Můžeme polemizovat o účincích, ale i kvalitní 10minutový trénink může být velmi efektivní a pro “pohybové panice” stokrát přínosnější.

Procházkou přírodou vám udělá dobře na těle i na duši

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedno zdravé jídlo denně nestačí stejně, jako je málo jedna procházka týdně.

Hubnutí svědčí rutina a pravidelnost

Pro úspěšné hubnutí je zásadní pravidelnost. To platí jak pro jídelníček, tak i pro pohyb. Jedno zdravé jídlo denně nestačí stejně, jako je málo jedna procházka týdně. Je lepší začít pozvolna, než se do hubnutí pustit bezhlavě a selhat. O co nám zpočátku jde především, je vytvořit si správné návyky. Všechno další se bude postupně “nabalovat” přirozeně a samo s tím, jak se budete zlepšovat. A lépe se budete cítit už od prvního kroku, za to ručím. :)


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události