Proč šedivíte?

Jsou šedivé vlasy pouze zmínkou stáří? Ti, kteří zešedivěli dříve, než zestárli, zde naleznou několik užitečných rad, jak šedivění vlasů oddálit či zpomalit.

Velké procento žen si barví vlasy – ať už stále jednou barvou a nebo rády experimentují. Časem se ale z barvení stane nutnost, právě kvůli šedivějícím vlasům, ve kterých se žena cítí většinou staře. Nedá se přesně odhadnout, kdy se objeví první šediny. Někteří jsou šediví od třiceti, jiní mají v padesáti sem tam vybledlý vlas.

Je to přirozený proces

Na úpatí každého vlasového folikulu se nacházejí pigmentové buňky, které od mládí vytvářejí přirozenou barvu vlasů. Barva je závislá na obsahu pigmentu (melaninu) v buňkách – blondýny mají tedy méně pigmentu než černovlásky. Stárnutím buňky odumírají a tím ubývá i melanin a vlasy tak ztrácejí barvu a šednou.

Geny a psychika

Normální je, že se první šedivé vlasy objevují mezi třiceti a čtyřiceti lety. Šediny můžete ale najít i ve dvaceti. „Předčasné šedivění u mladých osob je obvykle důsledkem poruchy tvorby pigmentu, která byla člověku ,naprogramována' při narození. Existují určité geny, které tuto poruchu způsobují. V takovém případě je předčasným šedivěním postiženo více členů rodiny,” informuje kožní lékař Vladimír Valčík. Kromě genů můžou šedivění ovlivnit i různé stavy, které zasáhnou vaší psychiku. Právě v důsledku těžkých emocionálních prožitků dochází k menší tvorbě melaninu. Spouštěčem mohou být např. starosti, podvýživa, stres, vážné nemoce, nervový šok a další. V dnešní době je již možné podstoupit vlasovou analýzu a zjistit toho o šedivění a o svém zdraví víc.

Přírodní prostředky

Pokud patříte mezi ty, kteří se snaží šedivění oddálit jak jen to jde, můžete vyzkoušet přírodní prostředky. Je doporučeno s péčí začít ihned, jak se objeví první šedivý vlas.

1. Dříve, než si umyjete vlasy, vmasírujte si do nich kokosový olej s citronovou šťávou v poměru 5:1. Prokrví se Vám pokožka, olej zadrží ve vlasech vlhkost a s citronem pečuje o zdravý vzhled a oživuje barvu.

2. 5 lžic ricinového oleje s 5 lžícemi limetkové šťávy umixujte do pěny. Přidejte 2 lžičky práškové přírodní barvy hena nebo senna (neutrální odstín) a vymíchejte v pastu. Tu vetřete do vlasové pokožky. Po půlhodině vlasy umyjte, nejlépe šamponem z mýdlových ořechů. Díky této proceduře Vám barva vydrží co nejdéle.

3. Uvařte šálek silného černého čaje a přidejte do něj 1 plnou lžíci mořské soli, nechte dobře rozpustit. Čajem masírujte vlasové kořínky a nechte asi hodinu vstřebat. Vlasy umyjte vlažnou vodou, ne šamponem. Čaj oživí barvu vlasů, sůl dodá důležité minerály.

4. Ájurvédská přírodní kosmetika: Reetha neboli indické mýdlové ořechy (250 g v bio prodejnách za 60 Kč) mají červenohnědé zbarvení, které posiluje přirozenou barvu vlasů. 10 až 12 ořechů přes noc namočte v jednom litru vody. Druhý den vše vařte (cca 5 minut) a odvar pak používejte jako šampon.

5. Druhá varianta ájurvédské kosmetiky: rozmíchejte 1–2 lžíce prášku Shikakai (150 g stojí ve speciální prodejně 169 Kč) s vařící vodou, až vznikne pasta. Nechte vychladnout na tělesnou teplotu a naneste na mokré vlasy. Čím déle ji necháte působit, tím bude účinek silnější (minimálně však 15 minut). Vlasy pak opláchněte čistou vodou. Tato přírodní pasta je na podobné bázi jako drahé vlasové kůry. Ovoce shikakai vlasy i pokožku čistí a ošetřuje a dokonce omezuje i vypadávání vlasů.

Nač stárnout v mladém věku

Pokud ovšem nemáte sílu na urputný boj se šedinami, vždy máte možnost si vlasy obarvit. Je ale lepší se svěřit do péče kadeřníka, než si vlasy barvit samy, jelikož ne každý vlas má stejný odstín šedivé a domácí barvení by nemuselo dopadnout podle vašich představ. „K překrytí šedivých vlasů se hodí permanentní a dobře kryjící semipermanentní barvy. Mají vysokou krycí schopnost a jsou trvanlivé. Obecně se však doporučuje použít o stupeň světlejší odstín barvy vlasů, než jste měly zamlada. Výrazná tmavší barva se většinou hodí jen do určitého věku. S věkem se totiž mění nejen barva vlasů, ale i kvalita vlasů a pokožky. Pleť zesvětluje, ztrácí pružnost a lesk. Tmavá barva vlasů pak vypadá ostře a nepřirozeně," popisuje kadeřnice a vizážistka Radka Šenová. Vkusně ale vypadají i melíry a jejich výhodou je snadná úprava a méně časté návštěvy u kadeřníka. Na druhou strany jsou ženy, kterým šedivé vlasy sluší a není nutné je nijak barevně upravovat. Je to tedy na Vás.

DJ


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události