V Británii pěstují náhradní lidské orgány

Britským vědcům se podařilo vypěstovat nos, který by se ještě letos mohl používat při transplantacích. Orgán je vypěstován z buněk pacienta, kterému bude transplantován, ve speciálním polymerovém skeletu, jenž ho požadovaně vytvaruje.

Lékařský tým je vedený profesorem Alexanderem Seifalianem z oddělení Nanotechnologie a regenerativní medicíny na Londýnské univerzitě a zaměřuje se na náhradní orgány z buněk těla příjemce. "Toto je nos, který se pěstuje pro pacienta. Je první na světě. Nikdo dosud nevytvořil nos,“ řekl profesor listu Daily Mail. Nos nebude ihned transplantován na obličej, ale bude voperován pod kůži na paži. Teprve po čtyřech týdnech, až se na orgánu vytvoří kůže a tepny, může být přenesen na své místo.

Speciální polymer

Výzkum byl dlouhý a obtížný, jak komentuje jeden z lékařů Adelola Oseni: "I jiné lékařské skupiny už zkoušely vytvořit nos, ale tkáň nedržela tvar. Náš ale drží pohromadě." Britům se uspokojivý výsledek povedl prý pomocí využití speciálního polymeru, díky kterému drží nos pohromadě. Má tvar orgánu a tkáň ho postupně vyplňuje. "V nanomateriálu jsou tisíce malých otvorů. Tkáň do nich prorůstá," popisuje profesor Seifalian. To, co ovšem neprozradí, je složení onoho polymeru, který vzdáleně připomíná latex. Podobnou technologii už tým profesora Seifaliana použil u dýchací trubice, kterou dostal 36letý Eritrejec s rakovinou hrtanu, jež se rychle šířila do plic.

Profesor Seifalian ale zároveň brzdí nadšení: "Tyto implantáty musejí být klinicky testovány na větším množství pacientů." Pěstování orgánů tvarovaných pomocí polymeru nevzbuzuje takové protesty, jako jejích získávání z kmenových buněk. Z nich se může vytvořit jakákoli buňka. Dospělé buňky už mohou "donekonečna" replikovat jen samy sebe, z epitelové bude vždy epitelová, ze svalové jen svalová. DJ


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události