Za rakovinu plic může polonium obsažené v cigaretách

Každá cigareta obsahuje radioaktivní prvek, který způsobuje nádorové plicní onemocnění. Jedná se o polonium-210. Nejde však o žádnou novinku, neboť tabákové firmy to zjistily již v 50. a 60. letech. Jak však uvádějí historické dokumenty, firmy tuto skutečnost veřejnosti zatajily, a mají tak na svědomí tisíce lidských životů. Cigaretový kouř má v sobě až dvacet chemických karcinogenních látek. Kromě toho však obsahuje také karcinogeny radioaktivní, konkrétně olovo-210 a polonium-210. Právě částečky těchto látek se i kvůli dehtu rozloží v našich plicích a vyvolávají radioaktivní záření alfa, čímž se několikanásobně zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Klamání veřejnosti

Jisté je to, že tabákové koncerny toto nebezpečí zjistily už v na začátku druhé poloviny 20. století. Nechaly si dokonce vypracovat i studii, jakému množství radioaktivního záření jsou průměrně vystaveny plíce kuřáka.

Na to, že firmy produkující tabák a cigarety úmyslně tyto fakta zatajily, se přišlo v posledních letech analýzou 27 historických dokumentů. Tu provedla Kalifornská univerzita v Los Angeles a podle vlastních slov byli výsledky studie sami výzkumníci šokováni. Každý zřejmě tušil, že tabákové firmy nepředkládají veřejnosti úplnou pravdu. Ale že firmy věděly o výskytu polonia a jeho vlivem na vznik rakoviny, je neslýchané. Podle výsledků analýzy původních dokumentů bylo zjištěno, že polonium může zapříčinit až 138 úmrtí na tisíc kuřáků za 25 let.

A důvod, proč tabákové firmy tato děsivá čísla nezveřejnily? Samozřejmě strach z dopadu na prodej cigaret. Jak připomíná ředitelka American Legacy Foundation, 50. a 60. léta byla charakterizována neustálými obavami z jaderného útoku. Někteří lidé si dokonce na pozemcích stavěli vlastní protiatomové kryty pro případnou jadernou válku. Informace o radioaktivní látce v cigaretách by tak měly zřejmě obrovský dopad a lze předpokládat, že mnoho lidí by kouření přinejmenším omezilo, kdyby se k nim tyto údaje dostaly. Podle ní je dokonce i dnes informovanost nedostatečná, neboť někteří lidé stále nevědí o zdroji radiace v cigaretách.

 

Radioaktivní polonium

Jak již bylo výše zmíněno, polonium-210 uvolňuje radioaktivní záření alfa. Polonium a další látky, jež obsahuje cigaretový kouř, se pak jednoduše dostanou do našich plic. Právě tato kombinace polonia a ostatních radioaktivních karcinomů v cigaretovém kouři je velmi nebezpečná, jak uvádějí vědci, a riziko vzniku rakoviny se několikanásobně zvyšuje. To znamená, že kouř z cigaret je ještě mnohem nebezpečnější, než se předpokládalo.

Společnost Philip Morris, přední výrobce cigaret v USA a jeden z největších tabákových koncernů, naproti tomu uvádí, že vědecká a lékařská komunita ví o přítomnosti polonia v cigaretovém kouři již několik desítek let. Argumentuje také tím, že tento radioaktivní prvek se volně vyskytuje i v přírodě – ve vodě či půdě. Do rostliny tabáku se pak radioaktivní prvky dostávají také při fosfátovém hnojení.

Tento poslední argument je spíše úsměvný, nesouhlasí vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Již přes 30 let se totiž používá metoda tzv. kyselého promývání, díky které lze většinu radioaktivního prvku polonia z rostliny odstranit. Proč však není tato metoda tabákovými firmami pravidelně používána?

Důvodem je samozřejmě zvýšení ceny tabáku a také zvýšená zátěž pro farmáře a ostatní pěstitele tabáku. Možná však ještě důležitější, ale zároveň veřejnosti skrytější motivací, proč metodu kyselého promývání tabákové koncerny nepoužívají, může být to, že tato metoda ovlivňuje účinnost nikotinu. Ubírá totiž pocitu náhlého působení nikotinu neboli instant nicotine rush.

 

Chraňte své blízké před vaším radioaktivním kouřem

I přestože byly informace o radioaktivních látkách v cigaretách nyní již zveřejněny, obecná informovanost mezi veřejností není podle vědců stále ještě dostatečná. Lidé si totiž v plné míře ještě neuvědomují, že tyto nebezpečné látky jsou aktivní po celá desetiletí. Prakticky každý je jim tak vystaven, zvlášť pokud má ve své rodině kuřáka. Vědci se proto ptají: „Opravdu chcete své děti vystavit radiaci?“

Navrhují také vybavit všechny krabičky cigaret upozorněním na množství radioaktivních látek v každé cigaretě. Závěrem studie z Kalifonské univerzity v Los Angeles je potřeba říci, že výsledky analýzy nemají být dalším útokem na tabákové koncerny, ale především důrazným varováním veřejnosti na nebezpečí radioaktivity v cigaretách. Cílem je zejména upozornit na toto nebezpečí, nastolit diskusi a najít co nejrychleji řešení současné situace.

 

Má hon na kuřáky smysl?

V západních zemích se neustále stupňují zákazy a příkazy ohledně kouření cigaret. Mnozí kuřáci si tak připadají jako lovná zvěř, když si pomalu již nemůžou zakouřit ani ve svém bytě. Navíc jde o zboží, jehož cena permanentně stoupá. Podle některých to však stále není dost a je potřeba být na kuřáky ještě přísnější. Otázkou se důkladně zabývali specialisté oboru, Stanton Glatz a Mariaelena Gonzales, v časopise Lancet. Podle nich je restrikce kouření tím nejúčinnějším způsobem, jak předcházet riziku neinfekčních smrtelných onemocnění. Navíc jde i o snížení výdajů na zdravotnický systém, který je nemocemi kuřáků velmi zatěžován.

Ze statistik vyplývá, že rok po zavedení protikuřáckého zákona se v USA, Anglii, Skotsku, Itálii, Irsku, Kanadě, Francii a Argentině snížit počet infarktů myokardu v průměru o 17 procent. Po třech letech od zavedení zákona to bylo dokonce již 30 procent. Obdobné výsledky nabízí i průzkum zaměřený na dýchací onemocnění. V Kanadě se po 2 letech po zavedení antikuřáckého zákona snížil počet pacientů s respiračními obtížemi o celou třetinu. Již teď také klesá počet výskytu rakoviny plic, byť kompletní výsledky budou známy nejdříve po 15 letech od zavedení zákona.

 

Nekuřáci se vyplatí i státu

Ačkoliv jsou investice do antikuřáckých programů a kampaní značné, podle odborníků se vyplatí. Příkladem může být program na restrikci kouření v Kalifornii, jenž stál během 15 let 1,4 miliardy dolarů. Na zdravotnickém systému však za tu dobu stát ušetřil několikanásobně víc – celých 86 miliard. Na tom, že se antikuřácké kampaně a programy vyplatí, nic nemění ani pokles celkového příjmu z cigaret, jejž stát vybere na daních. Zatímco tabákových koncernům klesl obrat zhruba o 9 miliard dolarů, na daních se to projevilo ve výši 3, 1 miliardy dolarů.

Je nutné si samozřejmě uvědomit, že uspořené výdaje za kuřáky nejsou trvalé, neboť každý někdy potřebuje zdravotní ošetření. Pravděpodobně ho však bude potřebovat později a kvůli jiným nemocem. Důležité však je to, že antikuřácké kampaně pomohou snížit riziko vzniku rakoviny plic a dalších smrtelných onemocnění.

 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události