Kolonoskopie představuje nejen důležitou vyšetřovací, ale také léčebnou metodu, díky které lze prohlédnout dolní část trávicí trubice a nebolestivě odebrat vzorek z konečníku i tlustého střeva. Kolonoskopie je prováděna prostřednictvím speciálního přístroje, tzv. kolonoskopu, který je tvořen hadicí, optikou, případně i dalšími nástroji, procesorem a obrazovkou, na kterou lze vnitřek trávicí trubice promítat.
Hlavní část kolonoskopu tvoří ohebná trubice s optikou, kterou lékař citlivě zavádí do konečníku a tlustého střeva. Přes optická vlákna probíhá přenos informací do procesoru, kde jsou data zpracována a výsledný obraz poté promítán na monitor. To umožní lékaři detailní prohlédnutí tlustého střeva i stanovení diagnózy. Prostřednictvím pracovního kanálu jsou pak do střeva zavedeny nástroje k odebrání vzorku nebo vykonání zákroku.
Toto vyšetření by měli podstoupit pacienti s podezřením na zánět, nádor i další choroby tlustého střeva. Kolonoskopie však není jen diagnostická metoda, ale zároveň také léčebná, neboť umožňuje okamžité odstranění polypů či odebrání vzorků. Kolonoskopii doporučí lékaři i pacientům s krvácením z tlustého střeva.
Je potřeba říci, že ačkoliv nepatří kolonoskopie mezi nejpříjemnější vyšetření, je velmi důležitá a můžete díky ní předejít vážným zdravotním komplikacím. Navíc může v některých případech kolonoskopie nahradit i invazivní a pacienta více zatěžující operaci. Před vyšetřením je pak potřeba dodržet pokyny lékaře, jinak se může stát, že ho budete muset opakovat. Díky injekci s lokálním znecitlivěním je kolonoskopie nebolestivá. Nelze ji akorát doporučit těhotným ženám, pacientům krátce po operaci tlustého střeva či osobám s vážnou chorobou srdce.
Na kolonoskopii musí mít každý pacient řádně vyprázdněné tlusté střevo. Konkrétní postup vám doporučí ošetřující lékař, ale většinou přijme pacient poslední jídlo v poledne den před vyšetřením a poté má dovoleno již jen ve zvýšené míře pít, aby do večera přijal zhruba 4 litry tekutin. Poté užije pacient projímadlo a následuje fáze vyprazdňování, pro větší pohodlí a klid doporučujeme, aby byl pacient v této době doma. Jestliže užíváte léky na ředění krve, poraďte se o nich s lékařem. Obvykle se týden před kolonoskopií vysazují. Den před vyšetřením pak doporučujeme užít jen ty nejnutnější léky.
Nejprve je pacientovi aplikována injekce se znecitlivující látkou. Následně se vyšetřovaná osoba uloží na levý bok a lékař citlivě zavede trubici do konečníku. Během celého vyšetření s vámi bude komunikovat zdravotnický personál a lékař vám vždy sdělí, co bude právě následovat. Pacient se snaží při kolonoskopii nehýbat, v klidu dýchá a nežvýká. Celé vyšetření zabere od čtvrhodinky zhruba do 20 minut.
Po skončení vyšetření by měl pacient zůstat alespoň během následujících 30 minut v klidu a dosahu zdravotnického personálu. Kvůli znecitlivující injekci nesmí vyšetřovaná osoba řídit, a je tedy vhodné, aby ji domů odvezl její doprovod. V případě odstranění polypu vás lékař poučí o stravě i režimu, který budete v následujících dnech dodržovat.
Výsledek je k dispozici okamžitě po skončení vyšetření, v případě odběru vzorku si pak na výsledky musí pacient počkat cca 7 dní.
Pokud není možné využít kolonoskopického vyšetření, jistou náhradou může být ultrazvuk břicha či počítačová tomografie neboli CT.