Tabák jako rostlina

Kdysi dávno byl tabák jen keřem rostoucím divoce v přírodě. Dnes je již záměrně pěstován a modifikován tak, aby obsahoval co možná nejvíce nikotinu. Toho mají nejvíce především listy na okraji větví. Přinášíme vám ty nejzajímavější informace o rostlině, která dokázala udělat z některých lidí boháče, a z jiných naopak nebožtíky.

Rostlina tabáku

Tabák, latinským názvem Nicotiana, řadíme do čeledi lilkovité. Průmyslově je využíván pro alkaloid nikotin, jejž obsahují listy tabáku. Z něj se produkuje tabák, který nese stejnojmenný název jako celá rostlina. Z tabáku se vyrábějí především cigarety, doutníky, naplňují se jím dýmky a další. Rostlina je původem z Ameriky a do Evropy se dostala v 16. století.

 

Co o tabáku ještě nevíte

V Americe jej však užívali již dlouhá léta předtím, než se tabák poprvé dostal do Evropy. Svědčí o tom i nálezy dýmek ve starých aztéckých hrobech. Kromě kouření tabák pravděpodobně i žvýkali, šňupali nebo dokonce polykali, stejně jako další halucinogenní látky. Indiáni mu dokonce přisuzovali magickou roli a používali ho při různých rituálech.

Jako první pak tabák na Kubě objevil Kolumbus v roce 1492. Jeho posádka si povšimla, jak místní obyvatelé vdechují kouř z hořících listů smotaných do „tabaca“ neboli doutníků. Evropu však s tabákem seznámil až Jean Nicot, který jej v roce 1560 představil v podobě prášku francouzskému dvoru. Tabák tenkrát dokonce považovali za lék na všechny neduhy, ale již o pár desítek let byl tento mýtus vyvrácen.

Do konce 19. století se pak tabák ke kouření používal především jako náplň do dýmek či ve formě doutníků. Cigarety se vyskytly začátkem 20. století a k jejich masovému rozšíření došlo díky vynalezení strojů na jejich výrobu.

Tabáku existuje až na desítky druhů a pěstuje se především Jižní Americe, Austrálii, Oceánii či na Sundských ostrovech. V současnosti lze však tabák pěstovat skoro ve všech částech světa, a to od rovníku až do mírného pásma, respektive jeho teplejších oblastí. Lze jej pěstovat také ve skleníku a nezřídka je tabák považován za okrasnou rostlinu.

Pro cigarety a další výrobky je pěstován především tabák obecný neboli viržinský, o trochu méně je využíván tabák selský, tzv. machorka. Nejvíce nikotinu a dalších látek jako nornikotin, anabasin či jiných pyridinových alkaloidů je pak v listech rostliny tabáku. Tabákový kouř v sobě má i kyanovodík, amoniak, metan, sirovodík, pyridinové zásady a také oxid uhelnatý a uhličitý. Obsahem kyselé složky kouře je například kyselina mléčná, jantarová či jablečná a další.

 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události