Jak správně sedět u počítače?

Komerční sdělení

V dnešní digitální době tráví spousta lidí před monitory počítačů nebo notebooků více času, než je pro lidské tělo zdrávo. Z toho pak mohou vzniknout různé zdravotní potíže, kterým by se jistě každý raději vyhnul. Abyste riziko jejich vzniku alespoň snížili, musíte se naučit u PC správně sedět. To se sice lehko řekne, ale jak vlastně na to?

Správná židle
Základem pro správné sezení u PC je mít správnou židli. Určitě na ní tedy nešetřete, pořiďte si kvalitní ergonomickou židli, která podporuje správné držení těla. Takové židle jsou sice dražší, za dobré zdraví to ale určitě stojí. Správná židle by měla umožňovat vzpřímené držení zad a mít tvarovatelnou opěrku. Kromě toho by měla mít také nastavitelnou výšku (celé židle + opěrek na ruce). Důležitá je také synchronní mechanika, díky které se bude židle přizpůsobovat vašemu sedu (když se zakloníte, zakloní se také opěrka a sedák se mírně nakloní dozadu).


Správný sed
Dokonce i správná židle je poměrně zbytečná, když na ní budete sedět špatně. Na židli seďte vždy úplně vzadu. Lidé často sedí div ne na samém kraji židle, jenže to je vám potom tvarovaná a ergonomická opěrka k ničemu. Seďte vzadu, opření a ideálně vzpřímení. Pokud sedíte u PC dlouhou dobu, můžete polohu mírně měnit. Chvíli můžete být v předklonu, v záklonu a chvíli rovně. Tím snížíte napětí svalů a tlak meziobratlových plotének, díky čemuž se sníží také šance, že vás budou bolet záda.


Další důležité tipy
Kromě sezení jako takového jsou důležité i další věci, které práci s PC ovlivňují. Patří mezi ně např. výška stolu, která by měla odpovídat výšce vašich loktů vsedě. Důležitý je také úhel 90°, který musí být mezi vaším předloktím a nadloktím, a také mezi lýtkem a stehnem. Monitor počítače, popř. notebooku, by měl být vzdálený od očí cca 45 - 70 cm. Jestliže bude blíž, dříve nebo později vás začnou bolet a pálit oči. Pokud máte brýle na blízko, nezapomeňte si je při práci s PC vzít. Kromě monitoru je však důležitá také poloha klávesnice a myši. Ta samozřejmě záleží na vašich proporcích, oboje by však mělo být tak akorát ve vašem dosahu. Neměli byste se tedy pro nic natahovat, ani by to nemělo být naopak příliš blízko. Pokud je PC součástí vašeho zaměstnání, a trávíte tak na něm opravdu dlouhou dobu, nezapomeňte se občas protáhnout nebo změnit polohu. Jednou za čas se projděte, protáhněte, možná si i zacvičte. Pokud máte gymnastický míč, můžete u PC chvíli sedět i na něm.
1
1Jan_7515. 11. 2020 14:34:04


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události