5 programů, které Vám pomohou chránit Váš zrak u počítače

V počítačové době na nás číhá vícero rizik spojených s očima a prací s počítačem. Prvním problémem je modré světlo a jeho vliv na náš spánek. Druhým jsou suché oči a s ním spojený problém únavy očí, suchosti či až červených očí. Třetím častým problémem je bolest hlavy.

Modré světlo
Člověk se v průběhu evoluce přizpůsobil slunci. Náš mozek si všiml, že se vždy před tím, než jdeme spát, stmívá, a ještě před tím je světlo při západu slunce spíše do ruda. Rudé světlo se méně rozptýlí při průchodu atmosférou, a proto při západu slunce, kdy je délka dráhy přes atmosféru nejdelší, je světlo do červena. Naopak kvůli většímu rozptylu modrého světla se můžeme dívat na krásnou modrou oblohu.
Když se blíží doba spánku, tělo začíná vylučovat melatonin, hormon, díky kterému umíme usnout. Nicméně, když jsme obklopeni velkým množstvím modrého světla, melatoninu se vylučuje méně, protože bychom měli být vzhůru, nicméně je noc. Počítače trošku zamíchaly karty, protože mnoho z nás je používá i těsně před spaním, kvůli čemuž někdy neumíme usnout nebo je náš spánek méně kvalitní.

Suché oči
Kolikrát jste měli unavené oči po celodenní procházce v lese? A kolikrát se vám to stalo po celém dni za počítačem? Práce za počítačem vyžaduje kognitivní činnost. Když mozek přemýšlí, tak potlačuje mrkání, aby se nepozastavil tok informací, což má za následek neobnovení slzného filmu na povrchu oka. Právě slzný film má na starosti ochranu oka a jeho zvlhčování. Oko můžeme přirovnat k motoru auta, motor bez oleje se zadrhne. V případě oka unaví, schne a může nastat podráždění anebo červené oko.

Bolest hlavy
Je známo, že když člověk zaostřuje dlouhou dobu na krátkou vzdálenost, tak ho začne bolet hlava. Je důležité měnit zaostřovací vzdálenost, aby si oko odpočinulo a procvičilo své svaly.

Někteří programátoři si vytvořili pomůcky, které upravují barvy monitoru, aby obsahovaly méně modrého světla. Jiné programy připomínají přestávky, oční cviky či mrkání. Vybrali jsme pro vás pár nejzajímavějších.

Eyeblink
Je komplexní řešení, které dokáže měnit barvy pro potlačení modrého světla. Nevýhodou může být možnost pouze tří nastavení pro teplotu barev. Eyeblink, jako jeden z mála, dokáže měnit softwarový, ale také hardwarový, jas obrazovky, který měníte například na notebooku klávesovými zkratkami. Eyeblink nedisponuje automatickými změnami nastavení obrazovky, uživatel si při změně světelných podmínek, respektive k večeru, musí měnit nastavení obrazovky sám. Díky klávesovým zkratkám je to však jednoduché. Eyeblink připomíná oční cviky i přestávky. Také umí přestávky automaticky detekovat a následně v případě potřeby přeplánovat. Eyeblink připomíná i mrkat, ať už v pravidelných intervalech, nebo na základě aktuálního mrkání uživatele, protože dokáže používat kameru, což je dost unikátní funkcionalita. Díky kameře uživatel ví, jak mrká v průběhu dne. Základní verze je bezplatná a prémiové funkce používající kameru na interakci s uživatelem stojí kolem 430 korun na rok na jeden počítač. 

f.lux
Jde o maličkou plně automatickou aplikaci, která ví, kdy slunce vychází a kdy zapadá. Na základě toho přizpůsobí barvy obrazovky, aby k večeru a v noci bylo modrého světla co nejméně. Každý si může nastavit, jak moc do červena chce svou obrazovku mít pomocí jednoduchého rozhraní. Aplikace je bezplatná pro běžného uživatele, ale pro použití ve firmě si je třeba připlatit. Na svůj účel je to možná nejznámější a jedna z nejlepších dostupných aplikací. Dokonce Microsoft implementoval základ této funkcionality do svého operačního systému Windows 10.

EyeSaver
EyeSaver je malá jednoduchá aplikace pro Windows, která nastavuje jas a teplotu barev obrazovky. Kromě potlačení modrého světla, umí zmírnit i jas samotný, aby se očím příjemněji koukalo do obrazovky, aby tak lidově řečeno netáhla a nenamáhala tak oči. Kromě toho nabízí připomínky na přestávky, aby člověk mohl změnit zaostřovací vzdálenost a odpočinul si od počítače. Aplikace nabízí dva typy přestávek, klasické a mikro přestávky. Mikro přestávky se mohou využít jako oční cviky. Jako jedna z mála aplikací obsahuje automatické zaznamenání, že uživatel šel na přestávku, což je velmi užitečné, aby aplikace zbytečně nevyrušovala připomínkami na přestávky, když se člověk právě z jedné vrátil. Aplikace má různé módy nastavení obrazovky, které se dají přiřadit právě běžícím programem a funguje více méně automaticky. Užitečné je to i při sledování filmů, kdy si chcete vychutnat reálné barvy bez zkreslení. Ovládání je však trošku složitější.
 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události