Trápí vás nespavost? Vyzkoušejte několik tipů, jak na ni vyzrát.

Máte pocit, že trpíte nespavostí? Pokud jednou za čas nemůžete usnout, pak pro vás máme dobrou zprávu: nespavostí netrpíte. Přestože se jedná o nepříjemný zážitek, ta pravá nespavost je vážná fyziologická porucha. Jak nespavost poznat? A jak proti ní úspěšně bojovat? Máme pro vás několik tipů, které jste možná ještě nevyzkoušeli.
 

Co je to nespavost?
Nespavost je vážná porucha spánku odborně nazývaná jako chronická insomnie. Projevuje se nejen obtížným usínáním v noci, ale i předčasným probouzením se v brzkých ranních hodinách. V extrémních případech může jít i o takzvané noční probouzení. Tento stav, kdy má člověk otočený cyklus a v noci bdí, se nazývá paradoxní insomnie. Člověk trpící nespavostí tak naspí maximálně dvě až tři hodiny denně.


Podle délky trvání nespavosti se insomnie dělí na tři druhy:

 1. Chronická insomnie – člověk nespí už déle jak jeden měsíc. Tento stav může trvat do úplného vyčerpání organismu. Zpravidla jde o trvalý následek zapříčiněný silnou depresí. Je potřeba ho řešit s lékařem dříve, než se kvůli nedostatku spánku probudí další sekundární onemocnění.
 2. Akutní insomnie – nazýváme tak nespavost trvající od jednoho týdne do jednoho měsíce. I zde doporučujeme navštívit pro jistotu lékaře.
 3. Přechodná insomnie – stav nespavosti trvající několik dnů, maximálně týden. Je většinou způsobena stresem vzniklým z přechodných stresových situací, jako jsou zkoušky ve škole a podobně.

Jak nespavost porazit
Jak nad nespavostí zvítězit? V závažných případech je určitě nutná odborná konzultace s lékařem. Přesto můžete vyzkoušet několik osvědčených tipů. Třeba mezi nimi najdete právě ten, který zrovna vám uleví a pomůže nad nespavostí zvítězit.

 • Bylinný čaj – dejte si před spaním malý šálek bylinného čaje pro zklidnění organismu. Nejlépe sáhněte po heřmánku, meduňce, šafránu, třezalce nebo mučence.
 • Matrace a postel – jeden z klíčových prvků zdravého a kvalitního spánku. Leží se vám dobře a pohodlně? Netlačí vás něco v matraci? Nevzbudí vás vždy vrzání postele, když se otáčíte?
 • Horká koupel – důkladně uvolní celé tělo. Pro mnohé klíč ke klidnému spánku.
 • Předspánkové rituály – na mnoho lidí má pozitivní vliv, když se před spánkem každý den věnují stejným rutinním činnostem. Patří mezi ně čtení pohádek s dětmi, čištění zubů, čtení oblíbené knihy nebo poslech hudby.
 • Nejíst před spaním – není tajemstvím, že váš organismus si neodpočine, když se před spaním najíte. Velká část jídla zůstává v žaludku a tělo celou noc řeší co s ním, než ho v ranních hodinách začnou žaludek a střeva zpracovávat. Jezte naposledy alespoň dvě až tři hodiny před spaním.
 • Nepijte alkohol – nejčastější chybou je mylná představa, že díky alkoholu usnete. Alkohol naopak probouzí krevní oběh a zvyšuje tlak. Něco úplně opačného než potřebuje tělo ke klidnému spánku.
 • Zkuste vynechat kávu – kofein je probouzeč těla. Zkuste na několik dní kávu úplně vypustit nebo alespoň snížit její denní spotřebu. Mnozí lidí říkají, že právě tento tip byl tím klíčovým k nastartování zdravého spaní.
 • Hýbat se – zvykněte si přes den se hýbat, zacvičit si, projet se na kole. Před samotným spaním ale necvičte. Tělo by mělo být unavené, ale ne probuzené.
 • Odložte mobily – do postele si neberte mobil, tablet ani televizor. Naučte se nenechat na sebe působit světlo z monitorů. Vaše tělo totiž začíná produkovat melatonin v domnění, že je den.
 • Vyzkoušejte cvičení 4-7-8 – 4 sekundy se nadechujte, zadržte dech na 7 sekund a 8 sekund vydechujte. Dělejte to, dokud neusnete.
   


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události