Horké léto bez klimatizace – tipy, jak přežít a nerozpustit se

Ať žijete tzv. v paneláku nebo v domě, horké dny jaké panují letošní léto, jsou pro každého náročné. Teplo k létu sice neodmyslitelně patří a každý se na něj po zimě těší, ale pokud venku panují teploty přes 30°C, máme pochopení pro hraběte Drákulu a jeho odpor ke Slunci.

Horké dny lze přetrpět díky klimatizaci. To ale bývá poměrně finančně náročné a také to není tím nejlepším řešením pro naše zdraví. A proto Vám přinášíme tipy, jak to zvládnout bez elektronických pomocníků.

Voda základ života

Pitný režim v horkých dnech je nezbytnou podmínkou k přežití saharských teplot. Voda je pro lidské tělo velmi důležitá, zajišťuje látkovou výměnu a chladí tělo, aby se v létě „nezadřelo“ jako motor auta.

Nejlepší je čistá voda, která například v kombinaci s citronem dokáže navodit svěží pocit. Pozor dávejte na teplotu vody – ta by v horkých dnech neměla být ledová, protože tělo jí při procesu vstřebávání zpracuje na tělesnou teplotu a místo pocitu ochlazení přichází spíše zahřátí.

Pokud to jde, využijte možnost častých vlažných sprch přes den. V případě, že pracujete v kanceláři nebo na místě, kde není sprcha, mějte po ruce rozprašovač. Nejen, že tím ochladíte rozpálené tělo, ale vrátíte do místnosti trochu vlhkosti. Doporučujeme rozprašovačem ochladit i žaluzie u oken, které teplo pohlcují, a i když zajde sluníčko, ještě hřejí.

Doba Ledová

V horkých dnech se vyvarujte teplým nápojům. Káva dokáže dodat energii, ale v letních měsících je lepší dopřát si ledové frappé než horké latté. Kofein s kostkou ledu totiž dokáže dodat energii i ochladit tělo. Pokud si naplníte sklenici ledem a přiložíte k ústům, vytvoříte si takovou domácí mini klimatizaci. Studený vzduch z ledu se totiž Vašim dýcháním postupně uvolní a budete se cítit příjemně.

Zapomeňte ale na ledové čaje, limonády nebo alkohol. V horkých měsících má totiž tělo hodně práce s ochlazováním. Pokud mu do žil dodáte alkoholové nápoje, bude se Vám rychle motat hlava a spíše než pocitu opojení, se vystavíte pocitu „kocoviny“.

Dalším trikem, jak se v létě ochladit bez klimatizace, je popíjení mírně teplých čajů. Je vhodné vybírat kvalitní zelené nebo černé čaje a jejich teplota při konzumaci by neměla být horká. Popíjením teplých čajů se totiž aktivují potní žlázy. Budete se více potit, ale tělo se tak přirozeně ochladí.

Šaty dělají člověka

Při teplotách, které v létě panují, bychom nejraději nahodili styl „Císařovy nové šaty“ a chodili tak, jak nás příroda stvořila. Nejspíš by Vám bylo příjemně, ale kolegové v práci by nový módní styl asi neocenili. Pokud jste doma v soukromí, choďte ve spodním prádle, v plávkách nebo v lehkém a volném oděvu. Do společnosti volte příjemné materiály, jako jsou bavlna nebo hedvábí.

Důležitý je i výběr barev. Pokud budete zahaleni od hlavy až k patě černou barvou, bude Vám tepleji, než když si oblečete bílé triko. Černá barva pohlcuje teplo více, než barvy jiné. Důležitá je o pokrývka hlavy. V zimě skrze hlavu utíká z těla nejvíce tepla. V létě je naopak hlava místem, které je na silné teploty náchylné. Pokud nejste zastáncem klobouků nebo kšiltovek, namáčejte si pravidelně vlasy. Nezapomínejte ani na krk. I ten je místem, které se snadněji zahřívá. Dobrým tipem na ochlazení je mokrý látkový kapesník, který si přiložíte na zátylek.

Jídlo a zase jídlo

Pro mnohé z nás je léto obdobím, kdy je lehčí dodržovat zdravější jídelníček. Pokud jsou dny horké, nemá člověk chuť na pikantní nebo těžká jídla. I když v případě pikantnosti je to stejné, jako s teplými čaji. Tělo nastartuje potní žlázy a začne se přirozeně ochlazovat.

V létě je čas na lehké jídlo. Nikdo z nás přeci nechce v horkých dnech stát u plotny a vyvařovat svíčkovou s knedlíkem. Zkuste sáhnout po sezónní zelenině, ze které lze připravit chutné studené polévky. Takové jídlo Vás zasytí a dodá další tekutiny. Vynikající volbou je pak ovoce nebo zelenina s vyšším obsahem vody. Takový meloun nebo salátové okurky jsou prostě dokonalé!

Najděte si čas i na bylinky. Taková máta s vodou s ledem – skvělé osvěžení. To samé platí i o citrónech. Ne nadarmo se obě tyto přísady používají v kosmetice na osvěžení pleti. 

Skvělým pomocníkem je v horkých dnech i mrazák. Nakrájejte si salátovou okurku na hranolky a dejte na chvíli zamrazit. Po vytáhnutí si můžete přiložením na obličej zchladit horkou pleť nebo pomalu přikusujte jako zmrzlinu.

Všemocná mysl

Nezdá se to, ale lidská mysl je opravdu všemocná. Pusťte do své domácnosti trochu zimy z pohádky Mrazík nebo z Ledového Království. I dokumenty o životě na Sibiři Vás dokážou lehce zchladit. Jakmile uvidíte život na severských planinách, hned budete rádi za trochu tepla 

Větrání

V době vysokých teplot je velmi důležité správné větrání. Je dobré myslet na fakt, že naše domácnosti jsou velmi dobře odizolované. To znamená, že v zimě drží v prostoru teplo. To samé ale dělají i v létě. Přes den, kdy je teplota venku daleko vyšší, než je teplota uvnitř domu, nechte okna zavřená a zatáhněte žaluzie. Ve večerních hodinách pak přichází mírný větřík a teploty začínají klesat. A to je chvíle, kdy je potřeba okna otevřít a pořádně vyvětrat.

Léto s vysokými teplotami je pro každé lidské tělo náročné. Ale i bez klimatizace se tropické teploty dají přežít s úsměvem. Pokud máte možnost, dopřejte tělu osvěžení v bazénu nebo na koupalištích. Pozor ale na ta přírodní – vysoké teploty jsou totiž ideální dobou pro růst nepříjemných řas.
 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události