Moderní medicína okolo nás

Podoba nemocnic nebo ordinací lékařů se za poslední desítky let výrazně nezměnila. Stále je potřeba živého kvalifikovaného personálu, aby vás moderní přístroje změřily. A i když získáte nejmodernější záběry a snímky ze samotných hlubin vašeho těla, musí vás o výsledcích informovat někdo, kdo se v těch snímcích vyzná.
 

To, co se ale změnilo, jsou moderní technologie. Mnohé z nich se dostaly z pod pultu přímo na pult samotný. Moderní medicína se tak stala dostupnou daleko většímu okruhu lidí. S vývojem technologií se dá proto očekávat, že se zásadně změní i podoba lékařství tak, jak ho známe dnes. Proč se to dá s téměř stoprocentní jistotou říct? Moderní medicína okolo nás už totiž získává jinou, daleko modernější podobu minimálně ve třech oblastech. Jaké oblasti to jsou?


1. Inteligentní prevence
Klasická medicína posledních let často nemá problém s vyléčením mnoha chorob. Má to ale jednu podmínku. Na chorobu se musí narazit včas. Například léčba onkologických onemocnění má až 95procentní šanci na možnost úspěšného léčení. Potřebuje k tomu ale včasnou diagnózu.
Produktem moderní medicíny okolo nás je ale možnost diagnostikovat rakovinu z obyčejného krevního testu. Před lety naprosto nemožná věc. Umělé inteligence navíc dokážou s pomocí miniaturních, pro lidské smysly nerozpoznatelných změn v tlaku očních žilek, rozpoznat riziko srdečních problémů nebo dokonce sklonu k sebevraždě. Obory jako nanotechnologie nebo genová terapie navíc probouzejí sny o možné dlouhověkosti. 3D tiskárny léčiv otevírají doposud nové nepoznané dveře v dostupnosti a šíření léčebných medikamentů. Zdá se, že vyjma věčného života, což je oblast spadající výhradně do kompetencí Konstruktéra života, by lékařská věda mohla v budoucnosti nabídnout prakticky vše.


2. Delokalizovaná péče
Druhým moderním trendem v oblasti medicíny je schopnost přesunout léčbu mimo budovy nemocnic a ordinací. Kam? Do našich domovů, kapes v kabátu nebo dokonce do vlastního těla.
Už takový chytrý telefon nabízí v kombinaci s internetem možnost skenování a odhalování nebezpečných chorob v našem těle. Testuje se celá řada takzvaných trikordérů, což jsou strojky podobné takzvaným „startrekovským“ udělátkám, s jejichž pomocí okamžitě identifikujete DNA i uprostřed lesa nebo uděláte komukoli sonografii těla. Mezi delokalizovanou péči patří i schopnost moderních chirurgických robotů provést operaci třeba až z opačného konce světa. V neposlední řadě se objevují i takzvané biodegradovatelné čipy, což jsou jakési chytré pilulky schopné dopravit do našeho těla na dané konkrétní místo jakoukoli účinnou látku.


3. Personalizovaná medicína
Posledním třetím směrem, kterým se moderní medicína vydává, je schopnost přizpůsobit léčbu konkrétní personě neboli člověku. Žádné šablonovité polykání léků. Konkrétní medikamenty ušité na míru přesně pro vás a vaše tělo. To vše díky výpočetní kapacitě Deep learning software. S pomocí této technologie je možné vyrobit rovněž v 3D tiskárně protézu na míru přesně pro vás tak, aby vám doslova padla jako ušitá.
 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události