Jak si můžete zlepšit paměť?

Máte problémy se zapamatováním běžných denních povinností či položek, které jste hodlali nakoupit v obchodě? Pravděpodobně pak přemýšlíte nad tím, jak by bylo možné vaši paměť zlepšit. Kromě základních tipů, kterými jsou dostatek spánku a pohybu či zdravý životní styl existují i další způsoby, díky kterým lze paměť zlepšit.

Tyto způsoby lze rozdělit do 3 kategorií:

  • procvičování samotné paměti
  • jídelníček
  • doplňky stravy

Pojďme se teď na jednotlivé kategorie podívat blíže.

 

Trénink paměti

Trénink paměti je základním způsobem, jak jí můžete posílit. Není přitom potřebné ani platit za různé paměťové kurzy, které je dnes již možné absolvovat. Hravě můžete svou paměť trénovat také sami. Jak?

Jednoduše – dejte si dostatek podnětů k zapamatování. Právě v takové chvíli, kdy je podnětů málo, naše schopnost pamatovat si nejvíce slábne.

Zapomeňte proto na jakékoli nákupní seznamy či diáře. Abyste nezapomněli na něco důležitého, mějte je samozřejmě u sebe, ale snažte se nejdříve vzpomenout si bez jejich pomoci. Pokud budete takto cvičit pravidelně, věřte tomu, že po pár dnech či týdnech uvidíte rozdíl. Budete si pamatovat lépe.

Trénovat můžete také s pomocí retrospektivy. Co to znamená? Vždy, když máte chvíli, snažte se vybavit si v mozku dřívější situace, ať už z průběhu dne nebo ještě dřívější. Snažte se vybavit si co nejmenší detaily. Příklad – vrátíte se z hezké procházky. Večer si jí celou snažte představit od začátku až do konce. Co jste viděli a kudy jste šli?

Kromě uvedených metod můžete vyzkoušet také různé mobilní aplikace pro trénink paměti, kterých je v dnešní době dostatek. Pokud máte s kým, hrajte také pexeso. Jde o jeden z nejlepších způsobů tréninku paměti vůbec.

 

Jídelníček

Zlepšení paměti můžete dosáhnout také díky úpravě vašeho jídelníčku. Musíte konzumovat víc potravin, které podporují mozek a nervovou soustavu. Mezi takové potraviny se řadí například:

  • rybí olej s obsahem omega-3 a ryby celkově
  • ořechy
  • zelenina a ovoce, které obsahují dostatek vitaminů ze skupiny B (výborné jsou například luštěniny)
  • kakao a čokoláda
  • kurkuma (dopřejte si toto koření ve větší míře – obsahuje kurkumin, který je na nervovou soustavu výborný)

V dostatečné míře se také pohybujte venku a vystavujte se slunečním paprskům. Za jejich působení vzniká v kůži vitamin D, který kromě jiného podporuje kognitivní funkce.

 

Doplňky stravy

Pro zlepšení paměti můžete vsadit také na různé doplňky stravy. Jejich nabídka na trhu je v současné době obrovská. Výbornou volbou může být například již zmíněný kurkumin, nebo vitamin D.

Kromě toho ale můžete vsadit také na nootropika. Tyto přípravky zlepšují mozkové funkce celkově, paměť by se při jejich užívání mohla několikanásobně zlepšit.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události