S teplým počasím se zvyšuje výskyt gynekologických mykóz

Komerční sdělení

Gynekologické mykózy (známé také jako vaginální mykózy, kvasinkové infekce nebo kandidózy) znepříjemňují život mnoha ženám a téměř polovině z nich se toto onemocnění opakuje. Přesně teď – s nadcházejícím letním počasím – je čas myslet na to, jak se před nimi začít chránit.

Co mykózy podporuje

Mykózu vyvolávají kvasinky (hlavně druh Candida albicans), které se běžně vyskytují v pochvě některých žen. Samy o sobě ještě nemusí vést k onemocnění. Mykózy se dají do pohybu až díky porušení rovnováhy na poševní sliznici, takže infekce má ideální podmínky ke svému rozvinutí. Podpořit ji mohou některé faktory, jako je užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, hormonální substituční léčba, nesprávná intimní hygiena, poranění sliznice pochvy, nevhodné neprodyšné oblečení, jídlo bohaté na cukry a také stres.

Jak poznáte, že máte mykózu

Příznaky většinou nepřehlédnete. Pokud onemocníte gynekologickou mykózou, bude vás v intimních partiích svědět a pálit, budete mít bolest při pohlavním styku i při močení. Zpravidla se objevuje i poševní výtok, který bývá většinou bez zápachu a konzistencí připomíná různě hustý tvaroh. K tomu, abyste si ale byla stoprocentně jistá, že jste onemocněla mykózou, je zapotřebí odborné vyšetření u gynekologa. Některé výše uvedené příznaky se totiž vyskytují i u jiných onemocnění.

Trápí Vás vaginální mykóza? Zkuste moderní řešení v podobě enzymových globulí Walzym Intim a Walzym kaplse.

Proč je léto nejrizikovějším obdobím

Vedle už zmíněných rizikových faktorů výskyt mykózy může podpořit koupání v chlorované vodě, teplé a vlhké prostředí, zejména nošení mokrých plavek či upnutých neprodyšných kalhot například při jízdě na kole, kdy se intimní oblasti snadno zapaří. Často však dojde k mykóze i bez zjevné příčiny.

Léčba mykózy

Léky na toto onemocnění mohou být ve formě čípků, krémů nebo tablet a jsou souhrnně nazývány jako antimykotika. Nejčastěji užívanými léky jsou nystatin, mikonazol, klotrimazol a flukonazol. Tyto prostředky jsou určeny pro léčbu akutní gynekologické mykózy. Většina žen na ně reaguje rychle a dobře a už po několika dnech jsou zpravidla bez obtíží. Problémem ale je, že samotné vyléčení mykózy u řady z nich nedokáže zabránit jejímu častému opakování. Přesná příčina vzniku opakovaných gynekologických mykóz ještě není určena, souvisí však zřejmě především s oslabenou imunitou v lokální tkáni.

Řešení opakovaných mykóz

V případě neustále se vracejících gynekologických mykóz už nestačí léčit pouze samotnou mykózu, ale i problém jejího opakování. Léčba by měla probíhat pod dohledem lékaře, který stanoví optimální postup. V poslední době se u pacientek s opakovanými gynekologickými mykózami stále více osvědčuje podpůrná léčba preparáty s obsahem proteolytických enzymů. Podle nedávno zveřejněných výsledků výzkumu (časopis Česká gynekologie duben/2013) pozitivní účinek enzymové léčby přetrvával i čtyři roky poté, co ji pacientky užívaly po dobu 10 týdnů. Enzymy, které tyto léky obsahují, tlumí nežádoucí účinky nadměrného zánětu a současně pomáhají podpořit takové imunitní mechanizmy, které jsou potřebné k likvidaci infekcí nejrůznějšího původu.

Jaká je prevence

Samozřejmě že vedle výše uvedených možností léčby je zapotřebí v létě dodržovat nezbytná hygienická i další opatření, aby se možné riziko vzniku gynekologických mykóz snížilo na minimum. V teplých dnech byste neměla oblékat těsné džíny, raději to chce vybírat bavlněné kalhotky. Po koupání je třeba se pečlivě osušit, obzvlášť když plavete v přehradě nebo rybníce. Prostě tam, kde se daří bakteriím. Po vykoupání si ihned vyměňte tampon, který podle odborníků nasákne všechny nečistoty z vody a přenese je do pochvy. A dále: hygiena je sice v pořádku, ale nic se nemá přehánět. Časté mytí totiž narušuje přirozené prostředí pochvy.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události