Zánět ucha - příčiny, příznaky, léčba

Záněty ucha trápí nejčastěji malé děti. Velké bolesti ale mohou způsobit také dospělým. Záněty uší mohou být velmi nepříjemné a léčbu je vhodné vždy konzultovat s lékařem. Pojďme se podívat, jaké záněty nás mohou potrápit, na jejich příznaky, léčbu a také prevenci.  

 

Záněty ucha  

Záněty uší máme především dva. Zánět středního ucha a zánět zvukovodu. 

Zánět středního ucha  

Příčina 

Zánět středního ucha je ve většině případů spojen s rýmou a zánětem horních cest dýchacích. Zánět středního ucha vzniká, když se do oblasti kolem ušního bubínku dostane vir, nebo bakterie.  

Příznaky 

Zánět středního ucha má velké množství příznaků, které se mohou mírně lišit u dětí a u dospělých. Nemusíte mít všechny příznaky, ale pouze některé. U velmi malých dětí, které ještě neumí příliš dobře mluvit, je nejčastějším příznakem časté sahání na ouško, pláč a zvýšená teplota. Nejčastější příznaky:  

  • bolest ucha  
  • zvýšená teplota, nebo horečka  
  • zalehlé uši  
  • zhoršený sluch 
  • sekrece z ucha  
  • podrážděnost, neklid  

Léčba  

V některých velmi mírných případech může stačit domácí léčba. Pomoci mohou kapky do uší (volně dostupně v lékárně), obklady a léky na bolest. Především u dětí ale raději navštivte lékaře. To samé platí také u dospělých, pokud je průběh zánětu bolestivý, nebo s horečkou. Lékař vám nasadí antibiotika, která přinesou poměrně rychlou úlevu a zánět vyléčí. V některých případech lékař přistoupí k propíchnutí bubínku. Tento zákrok vypadá trochu děsivě, ale je bezbolestný a přináší okamžitou úlevu.  

  

Zánět zvukovodu  

Zánět zvukovodu není tak známý a častý jako zánět středního ucha, ale je také velmi nepříjemný a bolestivý. Zvukovod je část ucha mezi vnějším uchem a ušním bubínkem.  

Příčina  

Zánět zvukovodu vzniká infekcí velmi jemné a citlivé kůže, která se ve zvukovodu nachází. Tato infekce může být způsobena viry, bakteriemi, nebo také plísněmi.  

Příznaky  

  • bolest ucha  
  • sekret z ucha  
  • citlivost na dotek  
  • zalehlé ucho  

Léčba  

Léčba probíhá nejčastěji pomocí kapek do uší, a především dobrého pročištění ucha. Lékař může nasadit také antibiotika, nebo antibiotické kapky. Velmi důležitá je ale také samotná prevence.  

Prevence zánětu uší  

Při prevenci ušních zánětů je nejdůležitější hygiena a vhodné čistění uší. Zapomeňte na vatové tyčinky do uší. Ty většinou napáchají více škody než užitku. Mnohem lepší jsou kapky nebo spreje do uší. Uši si také můžete nechat odporně a šetrně propláchnout u lékaře na ORL. Velmi důležitá je také hygiena nejen uší, ale také dutiny ústní a nosní a hygiena rukou. Vyhýbejte se průvanu, prašnému prostředí, a především znečištěné a špinavé vodě. 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události