Kterými potravinami se v zimě zahřát?

S prvními známkami přicházející zimy máme chuť na nápoje a potraviny, které naše tělo dokáží prohřát a zároveň ochránit před nepříjemným nachlazením. Po mrazivé procházce nás nejspíše jako první napadne hrnek svařeného vína nebo pořádná dávka grogu. Přesto je potřeba vybírat potraviny i nápoje, které tělo nejen prohřejí, ale také mu dodají potřebnou dávku vitamínů a minerálů.

Kousek Orientu u Vás doma

Pokud bychom nakoukli do domácností čínských kuchařů a kuchařek, našli bychom mnoho stejných doporučení a návyků, které známe již od svých babiček. Čína patří mezi země, které položily základ nejen specifické léčbě neduhů, ale zajímaly se i o správnou skladbu jídelníčku. Tradiční čínská medicína rozlišuje 6 typů tělesné konstituce, kterým přiřadila charakteristické potraviny. Díky tomu můžete přivítat kousek vzdáleného Orientu i u Vás doma a nabídnout tělu trochu té tradice.

Polévka je grunt

I přesto, že si v dnešní době můžeme dopřát prakticky jakoukoli potravinu i mimo její sezónu, sychravý podzim je obdobím teplých polévek a voňavých omáček. Pokud bychom delší dobu zůstávali u letní verze jídelníčku, tělu bychom již nedopřávali dostatek vitamínů a minerálů, protože by si na stereotypní stravu zkrátka zvyklo. 

Již naše babičky věřily, že polévky tělo krásně prohřejí a sezónní zelenina (cibule, česnek, pórek) dodá tělu potřebné vitamíny. Nezanedbatelnou vlastností polévek je také fakt, že je lze připravit na tisíce způsobů. Díky tomu se Vám polévky „nepřejí“ a zároveň nezruinujete obsah svého konta.

Masožravci

Milovníci masa se přicházející zimy bát nemusí. S přicházející zimou je ideální potravinou v jídelníčku zejména pečené maso, které lze zakomponovat do vydatných omáček. Tělo dokonale prohřeje – zvláště pokud jej doplníte o pikantní marinádu. Nejvíce se doporučuje maso kuřecí, skopové nebo jehněčí. Pokud jste milovníkem pořádných vyzrálých hovězích steaků, stačí chvíle grilování a po těle se rozlije příjemné teplo. Z ryb je vhodný tepelně upravený losos nebo úhoř. Pro některé je však „zimní“ rybou kapr, který je spojený s tradicemi Vánoc.

Blíže k přírodě

Pokud masu příliš neholdujete, nemusíte se bát, že zůstane v zimě promrzlí. Jídelníček pro sychravé období můžete doplnit o pohanku, tofu, jáhly, tempeh nebo sladkou rýži. Výborné jsou i některé druhy sýrů – zejména sýry plísňové, kozí a ovčí.

Koření života

Prvenství mezi kořením pro chladné dny si jednoznačně drží skořice. Vůně skořice z teplého štrůdlu nebo chutného svařeného vína je zimní klasikou, která neomrzí. Pro mrazivé dny je vhodný také zázvor, badyán, hřebíček, kmín nebo muškátový oříšek.

Vejce

O vejcích koluje mnoho mýtů. Jednou odborníci přicházejí s tvrzením, že jsou pro tělo prospěšná. O pár měsíců později bychom se jim měli vyvarovat. I přes všechny výzkumy je jasné, že vejce jsou energeticky vydatná potravina, které tělu doplňuje nezbytné bílkoviny, minerály i vitamíny. Výše zmíněná tradiční čínská medicína vejce doporučuje právě v období chladných dnů.

Ořechy a semínka

Podobně jako luštěniny a obiloviny lze oříšky a jiná semínka rozdělit do dvou skupin. Některé typy zahřejí (salát s grilovaným kozím sýrem a vlašskými ořechy), jiné nacházejí uplatnění v létě. Mezi ty s hřejivým efektem patří vlašský ořech, slunečnicová semínka nebo mák.

Zimní nápoje

V zimě vyhledáváme nápoje v podobě punče, svařeného vína nebo chutného grogu. Mezi nealkoholické hřejivé tekutiny patří zejména zázvorový čaj, čaj jogi nebo káva. Výborná je tradiční horká čokoláda. Pokud sáhneme po čokoládě s vysokým obsahem kakaa, docílíme nejen vytouženého pocitu tepla, ale doručíme naším cévám potřebnou dávku flavonoidů, které ovlivňují jejich propustnost. Naopak se vyhněte zelenému čaji, který organismus ochlazuje.

Všeho s mírou

V zimě zkrátka toužíme po zahřátí. Na potraviny, které mají hřejivý efekt, by měli dbát zvýšené pozornosti lidé trpící na vysoký krevní tlak, migrény nebo lidé po mrtvici. Vždy ale nemusíme docílit kýženého efektu. Přehnaná konzumace horkých nápojů a hřejivých potravin může způsobit v těle pěkný zmatek, který je doprovázen nadměrným pocením a ztrátou důležitých tekutin.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události