Křečové žíly – vady na kráse i zdraví

Křečové žíly jsou velmi častým problémem, který je nejen bolestivý, ale potrápí i nepříjemným vzhledem. Zejména pro ženy jde o problém, který schovávají pod dlouhé kalhoty. Příčin, díky kterým křečové žíly vznikají, je mnoho a nejsou zcela jasně specifikované. Nejčastěji se jedná o genetické dědictví, obezitu a trápí také mnoho žen v těhotenství.

Dlouhou cestou k bolesti

Křečové žíly jsou největším problémem při delším cestování. Pokud jimi trpíte, snažte se vyhnout dlouhým cestám letadlem, autobusem nebo autem. 

Příčiny bolavých nohou

Jak bylo popsáno výše, příčin křečových žil může být více a nelze je vždy přesně definovat. U zdravého člověka jsou žíly obaleny chlopněmi. Tyto chlopně obstarávají tok krve jedním směrem a zabraňují tomu, aby krev tekla i zpět. V případě, že chlopně zeslábnou, může docházet ke zpětnému toku a k hromadění krve. V této chvíli se žíly uzlovatí a jsou vyboulené. Více si o žilních potížích můžete přečíst zde.

Křečovými žilami nejčastěji trpí ženy a nebývá již pravidlem, že jde o ženy staršího věku. Problematika křečových žil se čím dál častěji týká i mladších ročníků. Lékaři se shodují, že nejčastější příčinou křečových žil bývá genetická méněcennost vaziva v žilních stěnách. Mezi další časté příčiny patří nevhodná životospráva a s tím spojená obezita, nedostatek pohybu, absence vlákniny v jídelníčku, kouření a v neposlední řadě těhotenství, které je pro celé tělo vysokou zátěží.

Někteří odborníci se shodují, že na vině může být časté nošení vysokých podpatků a u ženami oblíbený zvyk dávat si nohu přes nohu. Nejčastěji se křečové žíly vytvářejí na dolních končetinách. Méně obvykle pak v oblasti konečníku v podobě hemoroidů.

Příznaky křečových žil

Mezi nejčastější příznaky křečových žil patří bolestivá a na pohmat citlivá lýtka, která jsou nateklá, zvláště po delším stání. V závažnějších případech může docházet k otokům kotníků, které nám připadají jako „konve plné vody“. Pohledem se křečové žíly ozvou skrze vyboulené a namodralé žíly na lýtku nebo v kolenní jamce.

"Důležité je vnímat své tělo a všímat si již prvních příznaků. Z proběhlé mezinárodní studie vyplývá, že Češi první signály žilních onemocnění podceňují a mají tendenci je bagatelizovat. V porovnání s dalšími evropskými zeměmi konzultují naši pacienti žilní onemocnění v pokročilejších stadiích," na základě výše zmíněného komentáře lékařky Jany Vojtíšková z Prahy by neměly být příznaky podceňovány a včasná léčba by měla být zahájena.

Bez pomoci odborníka

Pokud si zvolíte cestu „domácí“ léčby bez toho, aniž byste navštívili lékaře, nepočítejte s velikým úspěchem. Léčba bez lékaře je spíše podpůrnou cestou a je vhodná zejména na samém počátku. Při svépomoci totiž příznaky spíše zmírníte, než vyléčíte. Již vystouplé křečové žíly dokáže léčit pouze odborník.

Sami si pomůžete tím, že do jídelníčku zahrnete vitamín C a flavoniody, které podporují plné využití vitamínu C. Vhodným doplňkem je i vitamín E. Vitamíny pomáhají zlepšit krevní oběh a tím posilují žilní stěny. Využít lze i stahovací punčochy, které posilují dolní končetiny. Koneckonců kompresí nikdy nic nezkazíte a především na cestování si oblékejte kompresní podkolenky.

Chirurgická cesta za krásou

K chirurgickému zákroku často přicházejí lidé, kteří mají již větší obtíže. K operaci vede ženy zejména touha po krásných nohách. Při operaci jsou pacientovi jsou odstraněny postižené žíly a jejich funkci pak plně přijímají zdravé žíly. Tím dochází k obnovení správného krevního oběhu.

Operace probíhá v kombinované anestezii. Počítejte s tím, že jde sice o běžný, ale náročnější zákrok, v nemocnici si proto odpočinete 1 až 5 dní. Vždy záleží na použité anestezii a na rozhodnutí lékaře.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události