Deset pravidel, jak zvládnout odvykání kouření

Zbavit se své závislosti na kouření je dlouhodobý proces. A i když víte, jaká pozitiva vám život bez cigaret přinese, mohou v procesu odvykání nastat těžké chvíle a vy máte chuť se na to všechno vykašlat. Poradíme vám, jak takové krizi čelit a vydržet.

  1. Nejprve se smiřte s tím, že ani Eiffelovu věž nepostavili za noc a nejinak je tomu i u odvykání. Je to dlouhodobý proces a nějaký čas zabere.
  2. Zařaďte do svého jídelníčku pravidelné svačiny a jezte po 2 hodinách. Porce by však neměly být příliš kalorické, ideální energetická hodnota pokrmu by měla být 140 kcal.
  3. Dopřejte si dostatečného spánku, jakmile se budete cítit unaveně.
  4. Zajistěte svému organismu dostatek vody. Ovocné džusy nezapomeňte zředit.
  5. Pravidelně se věnujte nějaké fyzické aktivitě. Choďte na procházky a místo použití výtahu vyšlapejte schody pěšky.
  6. Dodejte svému tělu dostatek minerálů a vitaminů, ideálně ve formě čerstvého ovoce a zeleniny.
  7. Dopřávejte si drobných odměn za každý den, který nekouříte. Neodměňujte se však jídlem, ale například oblečením, drobnou elektronikou, čerstvými květinami či něčím dalším, co vám dělá radost.
  8. Zapomeňte na to, že i nekuřáci si mohou občas potáhnout z cigarety nebo ji výjimečně vykouřit celou. S kouřením je potřeba přestat definitivně a navždy.
  9. Mějte neustále na paměti všechna pozitiva, která vám nekuřáctví přináší. Radujte se z toho, jaké všechny výhody jste svým rozhodnutím přestat kouřit získali.
  10. Jen 3 % všech kuřáků se dokážou zbavit své závislosti na cigaretách sami, bez jakékoli pomoci. Nebojte se proto využít metod náhradní nikotinové terapie, jako jsou žvýkačky, náplasti a další, nebo léků tlumící abstinenční příznaky (Champix, Zyban). Kontaktovat můžete i centrum pro léčení závislosti na tabáku, neboť s pomocí centra dokáže přestat kouřit až 40 % kuřáků.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události