Biohacking a zdraví: Nové trendy ve zlepšování tělesného i duševního stavu

Biohacking se stal senzací poslední doby. A není se čemu divit – kdo by nechtěl vylepšit svou výkonnost a fyzické i duševní zdraví pomocí osvědčených triků? Co ale biohacking doopravdy znamená a jak funguje?

Co je to biohacking?

Biohacking je široký a amorfní pojem, který zahrnuje škálu aktivit a změn v oblasti stravy a životního stylu, které vedou ke zlepšení celkové pohody a zdraví člověka.

Tzv. biohacky se mohou týkat mnoha oblastí života, od hubnutí, přes sledování spánkového režimu, až po zlepšení mozkových funkcí.

Některé techniky biohackingu provozují lidé již po staletí. Může jít například o vipassana meditaci nebo přerušovaný půst. Další oblíbenou součástí biohackingu jsou doplňky stravy – zde můžeme zařadit suplementy pro zpomalení stárnutí či vylepšení fyzického, ale i mentálního výkonu a podporu soustředění.

4 jednoduché techniky biohackingu, se kterými můžete začít hned teď

1. Pijte kofein

Je známo, že kofein dodává energii a podporuje produktivitu. Proč této výhody tedy nevyužít?

Pokud nejste zvyklí na příjem kofeinu, začněte zhruba 200ml šálkem černé kávy nebo zeleného čaje. Konzumujte kofein ve stejnou dobu každý den a sledujte, jak na vás jeho příjem působí. Cítíte se nabuzení? Soustředění? Unavení? Zkoušejte přizpůsobovat denní dávku kofeinu tak dlouho, dokud nenajdete to správné množství pro co nejlepší výsledky.

2. Spěte

Spánek na první dobrou nezní jako biohack, protože je přece přirozenou součástí života každého z nás. Ale kvalitní a dostatečný spánek je tajemstvím spokojeného a úspěšného života.

Pro lepší spánek se doporučuje dodržovat tato 4 pravidla:

 • Vyvarujte se modrému světlu z obrazovek elektronických zařízení alespoň hodinu před spaním.
 • 2-3 hodiny před spaním nejezte a v odpoledních hodinách nekonzumujte kofein.
 • Zklidněte se – před spaním netravte čas na sociálních sítích, nedohánějte nedokončenou práci a nedělejte nic, co by vám mohlo navodit stres.
 • Spěte v dobře větrané místnosti, ve které je ideálně naprostá tma.

3. Vystavte se slunci

Sluneční záření vám může nejen zvednout náladu, ale také pomáhá zlepšit kognitivní funkce. Zkuste každý den strávit na slunci alespoň 2 hodiny.

Nezapomínejte při slunění nosit opalovací krém s ochranným faktorem 15 a výše, abyste zabránili poškození a předčasnému stárnutí vaší pleti.

4. Zkuste eliminační dietu

Eliminační dieta funguje na principu vyřazení určitých potravin z vaší stravy a jejich následného znovuzařazení, díky kterému zjistíte, jak vaše tělo na konkrétní potravinu reaguje.

Touto cestou snadno zjistíte, zda jste na určitou potravinu alergičtí nebo jestli vám nezpůsobuje záněty a diskomfort. Mezi takové potraviny často patří červené maso, mléčné výrobky nebo rafinovaný cukr.

Eliminační dieta má 2 jednoduché kroky:

 1. Kompletní vyřazení potraviny z jídelníčku po dobu asi 2 týdnů
 2. Pozvolné znovuzařazení eliminované potraviny

Během druhého období sledujte, zda vám zařazení potraviny nezpůsobovalo některé z následujících obtíží:

 • Vyrážky
 • Akné
 • Zácpa
 • Průjem
 • Bolesti břicha
 • Únavu
 • Další abnormální symptomy

Pokud po zařazení potraviny do jídelníčku pociťujete některé z výše zmíněných příznaků, je možné, že trpíte intolerancí či alergií na danou potravinu.

 

Zdroje:

Biohacking: Definition, Safety, and Top 11 Hacks for Beginners (healthline.com)

What is biohacking? The new “science” of optimizing your brain and body. - Vox

Biohack your sleep (sixsenses.com)


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události