Detox - zdravý úmysl s nebezpečným rizikem?

Detoxikace neboli očista těla jsou pojmy, jejichž cílem je zbavit tělo odpadních nebo toxických látek. S nápady a rady, jak na správný detox se doslova roztrhl pytel a každý rok si taková předsevzetí dává čím dál více lidí. Otázkou stále zůstává, zda jsou podobné procedury potřebné nebo tělu spíše škodí?

Módní hit nebo nutnost?

Někteří lidé začínají s detoxem jen proto, že to je zrovna módní hit a drží jej i celebrity. Jiní naopak proces tělesné očisty drží opakovaně již několik let. Pokud ze svého jídelníčku vyřadíme stravu z rychlého občerstvení, odbouráme pití alkoholových a přeslazených nápojů, našemu tělu se zcela jistě uleví. Organismu prospějeme i tím, když do zdravějšího režimu stravování zařadíme více pohybu, dostatek tekutin v podobě minerálních vod a budeme častěji na čerstvém vzduchu. Takový režim naše tělo jistě ocení, tak v čem tkví rizika spojená s detoxem?

Hladovka

Detoxikační procedura není pouze o změně jídelníčku. Pro některé je detox spojený s několikadenními hladovkami, kdy je povolené pouze pití speciálních čistících nápojů. Takový průběh očisty je pro tělo spíše zátěží než přínosem. Zvláště ve chvílích, kdy se přísný detox drží pouze pár dní a poté se člověk vrací zpět ke svému původnímu jídelníčku.

Rizika

Experimentování s detoxem má svá rizika. Pokud jde o jednorázovou zkušenost, tělo se z „šoku“ dokáže rychle vzpamatovat, ale bude ho to stát značnou ztrátu energie. V případě dlouhodobějšího hladovění dochází ke vzniku závažných rizik. Během detoxikační procedury je doporučené pití speciálních vod, čímž je tělo ochuzováno o nezbytné minerály a vitamíny, které přijímáme v normálním režimu stravou.

Dalším rizikem při detoxu je nízký energetický příjem, který je důvodem zvýšené dráždivosti a narušené koncentrace. Místo blaženého pocitu lehkosti přichází bolest hlavy a výkyvy nálad. Pokud se hladovka drží delší dobu, nedostávají se tělu životně důležité bílkoviny. Tím dochází k úbytku svalové hmoty a k celkové tělesné únavě.

Vlastní metabolismus

Lidské tělo je nesporným důkazem síly a kreativity Matky Přírody. Tělo každého člověka má naprogramované vlastní cesty metabolismu. Tyto detoxikační cesty vedou skrze játra, ledviny, kůži, plíce, trávicí systém a jsou podporovány enzymy. Lidské tělo ví, jakým způsobem se zbavit toxických a odpadních látek. V případě detoxu často dochází k naprosté eliminaci proteinů, které hrají klíčovou roli v metabolismu a vylučování nevhodných produktů. Během detoxikační procedury tak tělo bojuje s nedostatkem sacharidů, jež jsou živnou půdou např. pro nervové buňky a snaží se vyrovnat stálost vnitřního prostředí, které je během očisty narušeno.

Ručičky vah

Detox je určitě jednou z možností, jak bojovat proti zanášení těla odpadními látkami. Zkuste ale svému tělo více věřit a nechat metabolismus v jeho péči. Správnou očistu můžete podpořit tím, že svůj jídelníček obohatíte o více živin, vlákniny, vitamínů a minerálů, a to ne pouze pár dní v roce. Lidé, kteří se stravují přirozeným způsobem totiž žádné extrémní hladovky nepotřebují.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události