Rakovina prostaty a zdravý životní styl

Rakovina prostaty se objevuje zhruba u jednoho muže z devíti. Nevíme sice, jak se před rakovinou prostaty preventivně chránit, jisté ale je, že zdravým stravováním a pohybem můžete svému zdraví prospět. 

Zdravá strava může snížit riziko onemocnění srdce, cukrovky nebo nádorových onemocnění a dle některých zdrojů i zpomalit šíření karcinomu prostaty do jiných orgánů (metastazování), nebo snížit riziko návratu onemocnění po léčbě. Fyzická aktivita Vám nejen pomůže zůstat fit a mít dostatek energie, některé výzkumy ukazují i na její příznivý vliv na zpomalení růstu karcinomu prostaty a snížení vedlejších účinků terapie.

Jak se lépe stravovat?

Je důležité myslet na to, že jídlo je důležitou a mnohdy příjemnou součástí každodenního života. Snažte se jíst co nejpestřejší stravu, změny plánujte a provádějte postupně a stanovujte si realistické cíle. Začněte například zvýšením příjmu ovoce a zeleniny. Jezte pravidelně a v menších porcích. Snižte zastoupení nezdravých (například příliš sladkých nebo tučných) jídel.

Podrobné informace o vztahu životního stylu a rakoviny prostaty najdete v podrobných informačních materiálech Nadačního fondu MUŽI PROTI RAKOVINE na http://www.muziprotirakovine.cz.

Muzi proti rakovine

 

Jaké potraviny mohou pomoci při onemocnění karcinomem prostaty? 

Sója a jiné luštěniny
Luštěniny jako sójové boby, fazole, cizrna a čočka obsahují rostlinné látky, které nejspíše působí protinádorově. Vysoké množství těchto látek obsahuje zejména sója. Podle některých studií dokonce sójové produkty růst rakoviny prostaty zpomalují. Proto zkuste například část konzumovaného mléka nahradit sójovým mlékem. K disposici jsou i sójové jogurty či sójové pečivo.


Zelený čaj
Dle některých názorů může zelený čaj pomoci proti rakovině prostaty. K dosažení efektu je třeba vypít asi šesti šálků denně. Aby se z čaje vylouhovaly příznivě působící látky, je třeba jej připravovat asi 5 minut. 


Rajčata
Rajčata obsahují množství lykopenu, který může zpomalovat růst rakoviny prostaty. Vařená, či jinak zpracovaná rajčata jsou lepším zdrojem lykopenu než čerstvá. Některé produkty z rajčat, například kečup, však mohou obsahovat hodně cukru nebo soli, vybírejte proto pečlivě.


Selen
Existují důkazy o tom, že selen pomáhá chránit muže proti rakovině prostaty. Dobrým zdrojem selenu je například ryby a mořské plody, játra a drůbež. Používání potravinových doplňků nemá zmíněný protektivní účinek.


Brukvovité rostliny
Dle některých studií mohou brukvovité rostliny, jako je například brokolice, květák, zelí, růžičková kapusta, čínské zelí, špenát a kapusta, snižovat riziko výskytu rakoviny prostaty.


Šťáva z granátového jablka
Studie provedené v poslední době ukazují, že šťáva z granátového jablka by mohla pomáhat chránit muže před vznikem rakoviny prostaty, nebo zpomalit růst rakoviny prostaty při Malletova 1141recidivě. Pozor je třeba dát při užívání některých léků, poraďte se tedy nejprve s lékařem nebo lékárníkem.


Ryby a rybí olej
Ryby jsou důležitou součástí vyvážené stravy. Dle některých studií může konzumace ryb snižovat riziko výskytu pokročilých fází rakoviny prostaty. Jiné studie však tyto účinky neprokázaly. Příznivý efekt konzumace ryb se přikládá jejich tuku, který obsahuje omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem. Konzervované ryby tento efekt nemají, protože zmíněné mastné kyseliny se při konzervaci ztrácí.

Svoje dotazy k problematice prevence, diagnostiky a léčby můžete zasílat prostřednictvím internetové poradny Nadačního fondu MUŽI PROTI RAKOVINĚ na http://www.muziprotirakovine.cz/poradna   


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události