Českem se šíří černý kašel

Od ledna letošního roku eviduje Státní zdravotní ústav přes 800 případů. Zatímco loni onemocnělo černým kašlem 750 lidí, letošní čísla stále nejsou konečná. Společně s epidemií spalniček tak Česko trápí další infekční nemoc. Místopředseda Sdružení praktických lékařů Petr Šubrt upozorňuje, že za posledních 15 let se výskyt černého kašle zhruba ztrojnásobil.

Popis nemoci

Černý kašel je vysoce nakažlivá choroba, která se přenáší kapénkovou infekcí – tedy vzduchem, kašlem a smrkáním. Přenos nemoci je poměrně snadný, každý z nás již mnohokrát za svůj život cestoval městskou hromadnou dopravou, kde v tomto ročním období kašle a smrká mnoho lidí. Černý kašel je sice primárně dětskou nemocí, nevyhýbá se ale ani dospělým. Často se nemoc přenáší v rámci rodiny, kde je kontakt s nakaženým nejužší.

Onemocnění je vyvolané toxiny, které produkuje původce nemoci – Bordetella pertussis. Toxin napadá sliznici dýchacích cest, zejména průdušnici a průdušky. Jakmile se toxin dostane do těla, velmi rychle se dostává do krve, kde působí další komplikace. Toto bakteriální onemocnění probíhá nejhůře u malých dětí a je pro ně považováno za jednu z nejnebezpečnějších dětských chorob. Postihnout může i dospělé, které od letošního ledna trápí čím dál více.

Příznaky a projevy nemoci

Poznat černý kašel nemusí být jednoduché. Nejčastěji se projevuje častým pokašláváním, které mnoho dospělých považuje za obyčejné nachlazení. Díky tomu má nemoc čas se více rozvinout. Nemocný černým kašlem hodně zvrací, kvůli tomu ztrácí na váze a je vyčerpaný. Častým zvracením přichází o řadu vitamínů a minerálů. Tělo je proto oslabené a nemá dostatek sil na boj s nemocí.

Po několika dnech se pokašlávání mění v dávivý a silný suchý kašel, který doprovází zvracení hustého hlenu. Průdušky se dostávají do křeče a hrozí zástava dechu nebo zmodrání kůže. V těchto případech je potřeba zajistit nemocnému okamžitou lékařskou pomoc. U dospělých se může projevovat lehce atypicky, mnohdy chybí záchvaty kašle. Inkubační doba nemoci je jeden až dva týdny.

Léčba

Černý kašel se léčí antibiotiky, které je potřeba nasadit co nejdříve. Jakmile nemocný zpozoruje první příznaky, je návštěva lékaře vhodnou cestou, jak předejít nemoci v plné síle. Léčbu antibiotiky lze doplnit o kouzla přírody. Čaj z výtažků lichořeřišnice funguje jako přírodní antibiotikum a může ulevit od bolesti.

Důvod zvýšeného výskytu

Za nárůstem nemoci v České republice pravděpodobně stojí imunita po očkování. V ČR se proti černému kašli povinně očkují pouze děti a je součástí tzv. hexavakcíny. Doporučuje se, aby se očkování nevyhýbali ani dospělí, protože mohou být rizikem pro malé děti nebo seniory. Vakcína stojí zhruba 850Kč.

Jedním z dalších důvodů, proč se zvyšuje výskyt nakažených černým kašlem je fakt, že bakterie této choroby se dokáží měnit a adaptují se na nové vakcíny. Řešením by sice mohla být nová vakcína, která by obsahovala samotnou bakterii černého kašle, takové očkování by však mohlo vyvolat silné a nechtěné reakce.

„Vakcinálním tlakem v prostředí došlo ke změně tzv. divokých kmenů. Dochází k tomu, že ta divoká bakterie, co koluje, se liší od vakcinálních kmenů. My v podstatě s vývojem trochu pokulháváme za vývojem bakterie, která je před námi a my kvůli technologickým povinnostem ve vývoji vakcíny nestíháme vývoj bakterie,“ vysvětluje Kateřina Fabiánová, epidemioložka Státního zdravotního ústavu.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události