Proč vás po cvičení bolí svaly?

Začínáte cvičit? Víte, že byste měli, ale je tu jedno velké ALE! Když ono to tak bolí. Začátky jsou vždycky těžké. Rozhodně stojí za to vytrvat, a časem se kýžené výsledky dostaví a s nimi i radost ze cvičení. Proč, ale skutečně po cvičení bolí svaly? Čím je to způsobeno a jak tomu i do jisté míry předejít? Na to se teď společně podíváme.

Proč bolí svaly
Svalová bolest přichází zhruba 12 až 24 hodin po samotném cvičení. A někdy odeznívá až 3 dny. Důvodem těchto obvyklých bolestí jsou drobné, mikroskopické trhlinky ve svalech, které vznikají při cvičení. Po každém intenzivnějším cvičení bolest svalů nastupuje. Roli v tom mají různé faktory. Například pokud se cvičením začínáte, cvičíte nové cviky, ale i genetické predispozice. Ke cvičení to jednoduše patří. Podíváme se, ale co můžete udělat, aby se vám cvičení nezošklivilo a vy jste s ním kvůli bolesti nepřestali. 

Co s bolestí
Pokud je bolest mírnější, odolejte touze přestat se hýbat. I v následujících dnech zapojte menší protahování svalů pro zahřátí. Někomu pomáhá i plavání nebo jízda na kole. 

S regenerací svalů pomůže i odpočinek a spánek. Někomu se osvědčilo teplo. Například si na bolavé místo umístěte hřejivý ručník, ale pozor na varovné signály, že něco není v pořádku. V tom případě raději teplo omezte. Jiným naopak uleví ledová sprcha. 

Pokud zvolíte masáž, také tím nic nezkazíte, ale volte raději méně intenzivní, spíše než hloubkovou masáž, například volte švédskou masáž. Pokud je bolest příliš intenzivní, můžete sáhnout i po volně prodejných protizánětlivých lécích. 

No a nakonec pomozte svalům zevnitř. Dejte tělu, co potřebuje. A to stavební materiál. Jezte více bílkovin a pijte dostatek vody. Důležité jsou i minerály. Vhodné jsou například banány nebo iontové nápoje. 

https://www.webmd.com/
 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události