Syndrom neklidných nohou je neuropsychiatrický syndrom a pohybová porucha, která ztěžuje sezení nebo setrvání v klidu v důsledku vnitřního neklidu. Co všechno toto onemocnění obnáší a existuje na něj lék?
Akatizie je spojena s užíváním některých typů léků, zejména antipsychotických léků. S tímto onemocnění je spojeno také několik zdravotních stavů, včetně Parkinsonovy choroby. Osoba s akatizií zažívá intenzivní pocit neklidu nebo vnitřního neklidu. To má za následek nutkání k pohybu a to obvykle v dolních končetinách, proto se akatizii říká: Syndrom neklidných nohou.
Zdravotníci klasifikují akatizii několika způsoby na základě doby jejího vzniku a trvání, včetně:
Pokud se akatizie objeví během prvních dnů po nasazení léku, obvykle antipsychotika, nebo krátce po zvýšení dávky, považuje se za akutní akatizii. Obvykle trvá méně než šest měsíců.
Pokud příznaky akatizie trvají déle než šest měsíců, považuje se za chronickou akatizii. Tento typ může trvat několik měsíců nebo dokonce let.
Pokud má akatizie opožděný nástup po nasazení určitých léků nebo zvýšení dávky, obvykle déle než tři měsíce, považuje se za tardivní akatizii.
Lidé s akatizií pociťují silné nutkání pohybovat především dolními končetinami od boků po kotníky.
Pokud trpíte akatizií, můžete:
Během návštěvy u lékaře se bude pídit po příznacích, jako je šoupání nohama, kolébání se vsedě sem a tam, vrtění se nebo poklepávání nohou. Při fyzikálním vyšetření vám také prozradí, jaké léky užíváte, a podrobnosti o vaší anamnéze. Lékař vás také může požádat o vyplnění hodnotící škály, jako je Barnesova škála hodnocení akatizie, která slouží jako nástroj pro měření závažnosti vašich příznaků. Ta také sleduje váš vývoj v průběhu léčby akatizie.
Lékař diagnostikuje akatizii na základě různých typů, které jsou zmíněny výše.
K léčbě akatizie se používá několik léků. Těmi nejčastěji jsou:
Vědci stále pracují na úplném pochopení akatizie a její příčiny a léčby. Jelikož syndrom neklidných nohou často způsobují vysoké dávky léku nebo některá antipsychotika či věk, doporučují snižování dávek u některých léků a zvyšovali je až v případě potřeby.
Zdroj: https://www.webmd.com/schizophrenia/what-is-akathisia