Mikrocefalie v Brazílii: 4690 případů spojovaných s virem Zika. Sexuální přenos viru Zika v USA.

Virus Zika je podle Brazílie spojován s narušením vývoje plodu zvaným mikrocefalie. Tato spojitost zatím nebyla potvrzená odborníky, avšak v Brazílii se již objevilo 4690 případů mikrocefalie, které se dávají do souvislosti se Zikou. 

Brazilské ministerstvo zdravotnictví do letošního února registrovalo 4690 případů mikrocefalie, z toho je 583 potvrzených a u dalších existuje závažné podezření. Některá postižená novorozeňata již zemřela. Spojitost mezi virem Zika a mikrocefalií prozatím není prokázaná, ale Světová zdravotnická organizace (WHO) ji považuje za pravděpodobnou. Virus Zika je rovněž nepotvrzeně spojován s Guillain-Barrého syndromem (obrna svalstva), jehož výskyt v Brazílii rovněž za poslední dobu narostl. WHO vyhlásila na začátku února celosvětový stav nouze, její generální ředitelka Margaret Chanová se setkala s brazilskou prezidentkou Dilmou Rousseffovou a vydala prohlášení: „Vir zika je velmi komplikovaný, velmi odolný, velmi obtížný, stejně jako komár Aedes aegypti." Varovala veřejnost, že počet případů bude růst a boj s virem nebude rychlý.

Další související články:

Onemocnění se u dospělých projevuje mírným průběhem, avšak nejriskantnější je pro těhotné ženy kvůli možné mikrocefalii. Proti viru není žádný lék, ani vakcína. V USA bylo zatím odhaleno 14 nových případů přenosu viru Zika pohlavní cestou, některé z případů také zahrnují těhotné ženy. Dva případy se týkaly nakažených žen, u nichž se jako jediné vysvětlení nákazy jevil pohlavní styk s nakaženým mužem, který cestoval po zasažených oblastech. Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP) uvedlo, že sexuální styk je doposud pomíjený pravděpodobný způsob přenosu choroby. Zatímco CDCP má důkazy pro přenos sexuálním stykem z muže na ženu, neexistují důkazy o přenosu z ženy na muže. První případ z USA byl registrován v Texasu na začátku února a jednalo se pravděpodobně o sexuální přenos.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události