Touto chorobou trpí v České republice až 800 tisíc lidí, někteří o tom však vůbec nevědí. Onemocnění totiž nemá nápadné příznaky, projeví se ale například při chůzi. Chronická obstrukční nemoc napadá plíce a dýchací cesty.
Drsná fakta
Podle statistik USA je čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí právě tato choroba. Nejinak hovoří statistiky i v dalších zemích. Naprostá většina všech, kteří onemocní chronickou obstrukční nemocí plic, jsou nebo byli kuřáci. 80−90 % z nich pak umírá na následky svého zlozvyku. Tisíce jedovatých látek, chemikálií a toxinů, které jsou obsaženy v tabákovém kouři, se nám při jeho vdechnutí usazují v plicích. Tam pak ničí řasinky, který zachytávají škodliviny a představují pro plíce jakousi filtraci. A když jsou řasinky zničeny, jsou plíce několikanásobně náchylnější k virovým či bakteriálním infekcím.
Chronické obstrukční onemocnění nemá příznaky
Právě v tom, že nemocní nemají skoro možnost rozpoznat svoji chorobu, tkví největší nebezpečí této nemoci. Projevuje se velmi pomalu a opatrně, takže může trvat i několik let, než jsou příznaky alespoň částečně patrné. Problémy pak nastávají s dušností při chůzi či domácích pracích, ale to jsou již změny na plicích těžko zvrátitelné. Samozřejmě je nutné ihned přestat s kouřením.
Čtěte více o nemoci Chronické obstrukční chorobě dýchacích cest
Skoncujte se svou závislostí na tabáku
Za chronické obstrukční onemocnění plic může opakované podráždění plic škodlivými látkami, které trvá i několik desítek let. Nemoc způsobuje kromě tabákového kouře i prach, znečištěné ovzduší či toxické látky. Jakmile přestanete kouřit, tak začnete vdechovat čistý vzduch a vaše plíce budou regenerovat. Pokud ještě nekouříte tak dlouho, mohou se vaše plíce čistit rychleji i efektivněji.
Tím, že skoncujete se svou závislostí na tabáku, můžete předejít nejen chronickému obstrukčnímu onemocnění plic, ale i dalších zánětům a nemocím. V dnešní době existuje mnoho metod, jak s kouřením přestat. Vyberte si jednu a zbavte se svého zlozvyku.