Smutnou duši mívá občas každý aneb nejčastější mýty o depresi

Každý z nás někdy zažil den, kdy nám nebylo do zpěvu, a měli jsme pocit, že nám něco chybí. Smutná duše trápí mnoho lidí napříč generacemi, kulturou, vyznáním i pohlavím. Díky tomu, že se deprese vyznačuje opravdu širokým spektrem příznaků a projevů, je pro mnohé z nás stále tak trochu záhadou, která je zahalena mnoha mýty a předsudky.

1.    Deprese se mě netýká!

Jedním z nejčastějších mýtů, které kolem deprese proplouvají, je tvrzení, že silní lidé depresemi netrpí, a proto se nás taková nemoc netýká. Podle řady psychologů a psychiatrů se s depresí v průběhu života setkalo okolo 20% lidí. Možná se Vám to číslo zdá nízké, ale je třeba si připomenout, že deprese je vážné onemocnění, které v neléčené podobě může končit sebevraždou.

Deprese se týká všech lidí. Nezáleží na barvě pleti, na tom, zda jste ženou nebo mužem. Deprese neřeší Vaše náboženské vyznání, Vaši kulturu nebo tradice. Tvrzení, že Vás se deprese netýká, je mylné a často jej šíří po internetu lidé, kteří o nemoci zhola nic nevědí.

2.    Není to opravdová nemoc, je to výmluva

Mnoho lidí stále vnímá depresi jako špatnou náladu a mezi tyto dva pojmy vkládá rovnítko. Depresivní porucha je však závažné onemocnění, které je rizikové zejména v tom, že bývá dlouhodobější a mimo klasické psychické projevy ovlivňuje i tělesnou schránku člověka.

Depresivní porucha odděluje život člověka před jeho nemocí a po nemoci. Mezi projevy deprese spadá i vysoká únava a natolik pesimistické vnímání světa okolo, že pro některé může být problém vstát z postele a jít do práce. Takové projevy nemoci však mnozí zaměstnavatelé vnímají jen jako výmluvu jejich podřízených.

„Z lékařského hlediska je deprese stav patologicky změněné úzkostné, smutné nebo apatické nálady, který není zvladatelný běžnými mechanismy. Podle závažnosti se deprese rozlišuje na onemocnění lehkého, středního nebo těžkého stupně,“ vysvětluje psychiatr MUDr. Miroslav Sekot z Institutu neuropsychiatrické péče.

3.    Depresí trpí jen slabí

Nemoc není způsobena leností ani slabostí člověka. Přesto se mnoho lidí trpící depresí setkávají s názory, že mají slabou vůli a mohou si za ni sami. Nejspíš by nikoho nenapadlo říct to samé o člověku, který doma leží s angínou nebo s chřipkou. Přesto jsou takové mýty značně rozšířené.

Nejde o problém, který si člověk dobrovolně vybere nebo si způsobí vlastním chováním. Jde o patologický zdravotní stav, který je vyvolaný spoluprací mnoha faktorů. Dochází ke změnám struktur mozku, které pak poškozují dosavadní mozkové funkce.

4.    Pomoci mohou jen silná antidepresiva

Mezi lidmi, kteří trpí depresemi, se najde velká skupina, jež se bojí navštívit odborníka. Depresivní stav si člověk uvědomuje, ale stydí se sám před sebou i před svým okolím. Někteří se bojí toho, že jim budou předepsaná antidepresiva, která budou muset brát po celý život, jinak se jim „smutné nálady“ vrátí znovu. Pravda je však trochu jiná.

Léky jsou samozřejmě velmi účinné a často bývají součástí léčby depresivních stavů. Stejně tak důležité jsou ale i „obyčejné“ hovory a setkání s odborníky. Pokud nejste na problémy sami, je to vždy krok k úspěšnému vyléčení. Doba užívání léků pak závisí na lékaři. Není na místě obávat se celoživotního „dopování“ léky. Jakmile dojde ke zlepšení Vašeho stavu, léky se pozvolně vysazují a lze se vrátit do bezproblémového společenského života.

5.    Spouštěčem je prožití traumatu

Každého z nás nevyhnutelně čekají okamžiky, které budou smutné a nějakým způsobem nás zasáhnou. Úmrtí v rodině, nevyléčitelná nemoc, dopravní nehoda nebo rozvod. V životě se nevyhneme smutným okamžikům, které musí lidský mozek vhodně zpracovat. U primární deprese však bývá příčinou zejména genetika – genetické predispozice, nerovnováha neuropřenašečů v mozku, chemické změny v organismu.

Smutné nebo tragické události mohou zvýšit riziko vzniku deprese, ale nejsou tím hlavním spouštěčem. Po úmrtí člena rodiny nás „bolí“ srdce a je nám hodně smutno. Přesto se za nějakou dobu začínáme pomalu vracet zpět do života a těšíme se z maličkostí. U deprese jde o dlouhodobý stav smutku, beznaděje a nechutě cokoli dělat nebo se z čehokoli radovat.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události