Návod: Jak zůstat v pohodě

Sluníčka, které nás nabíjelo pozitivního energií, je čím dál tím méně, proto se s Vámi podělíme o nápady, díky kterým si udržíte dobrou náladu.

1. Buďte pány svého času
Odcházíte od stolu, aniž by zůstal prázdný? Pořád máte před sebou nedořešené úkoly a máte pocit, že jich neubývá, ba naopak? Technika Pomodoro by Vám mohla pomoci. Vědci ji založili na poznatcích o fungování mozku, které ukazují, že nejproduktivnější je pracovat na jednom úkolu po dobu 25 minut a poté si dát krátkou přestávku. 25 minut jsme totiž schopni maximálního soustředění a pak si mozek potřebuje odpočinout.

2.  Milujte svou práci
V dnešní době, kdy mnoho lidí kouká na výdělek a ne na samotnou výplň práce, se zdá tento úkol nemožný. Nedávejte hned výpověď, ale pro začátek zkuste na otázku „Co děláte?“ místo krátké odpovědi „Jsem realitní makléř“ odpovědět více větami, kterými zdůrazníte, jak pomáháte při své profesi druhým. Například „pomáhám lidem hledat bydlení“.

3. Úsměv všude a pořád
Když máme důvod být šťastní, není problém se usmívat všude a pořád. Když jsme smutní, dá se to na veřejnosti úsměvem zamaskovat a mnoho z nás to dělá. Ale nejhorší je, když jsme naštvaní, to se pak už opravdu usmívá těžko. Přesto, zkuste to! Podle vědců z University of Kansas se nám tak sníží tepová frekvence.

4.  Rozmazlujte se!
Sepište si seznam deseti maličkostí, které Vám udělají radost. Je to pedikúra nebo masáž hlavy či oblíbený dortík? Vyvěste si ho a každý den si zkuste dopřát jednu z nich.

5. A hlavně potichu
Pokud žijete ve městě, tak to určitě znáte. Prakticky se nejde pohybovat v klidném prostředí. Ať už mluvíme o neustále se linoucí hudbě nebo o dopravních prostředcích či hádkách nebo televizi sousedů. To nás samozřejmě vyčerpává. Najděte si nějaké tiché místo, například knihovnu nebo hřbitov, a alespoň jednou týdně si tam na půl hodiny zajděte. Druhou možností jsou třeba špunty do uší a relaxační koupel, ale to ne vždy stačí.

6. Káva je Váš přítel
Zajímavý poznatek vyplývá z výzkumu University of Queensland. Díky účinku kofeinu, který zesiluje pozornost, se lidé stávají otevřenější názorům druhých. Vyplatí se tedy pozvat partnera na kávu!

7. Pojistěte si peněženku
Britská statistika ukázala, že se pouhých 15% ukradených peněženek vrátí do rukou majitele. Zajímavé ale je, že celých 88% peněžek dostanou zpět majitelé, kteří v ní mají fotografii miminka. Nemusíte si tedy hned pořizovat vlastní, ale dejte si do peněžky třeba fotku kamarádčina miminka. Zvýšíte tím pravděpodobnost, že se Vám vrátí.

8. Cvičíte málo? Žádné výčitky!
Nestíháte trávit hodiny denně v posilovně nebo jinou aktivitou? Netrapte se! Dánská studie ukázala, že stačí i půlhodinový pohyb. Ti, kteří denně cvičili 30 minut zhubli dokonce více, než ti, kteří sportovali celých 60 minut. Za třicet minut totiž neztratili tolik energie, takže zvládali držet pravidelné každodenní tempo a neměli tendenci k přejídání.

9. Přemýšlejte u plánování
Mozek je v různých částech dnech připraven vykonávat odlišné úkoly. Samostatnou práci je například nejlepší vykonávat kolem jedenácté dopoledne. Naopak na schůzky a jednání jsme naladěni v polovině odpoledne. 

10. Stop hledání věcí!
Kolikrát se Vám stalo, že jste začali s panikou hledat klíče, mobil nebo peněženku? A co například sluneční brýle? A pak  je následně našli na hlavě? Podle odborníků stačí vyslovit jméno hledaného předmětu nahlas, díky čemuž si uvědomíte kde by hledaná věc vlastně mohla být. Mozek si díky zvuku věc vybaví se všemi detaily.

11. Zredukujte oblečení
Začněte u spodního prádla. Máte také v prádelníku nepadnoucí podprsenky a kalhotky, které vás škrtí? Zbavte se jich a nebudete se pak v průběhu dne cítit nepříjemně a nervózně. 

12.  Na barvě záleží
Při práci se hodí každá rada, která naší snahu zefektivní. Kanadská studie přišla s výsledkem, že psaní modrou propiskou je dobré pro kreativní úkoly, modrá totiž podporuje fantazii. Červená nás naopak přiměje k většímu soustředění a vytrvalosti, takže bychom ji mohli použít například při psaní účetnictví nebo seznamů.

13. Nehrbit se
Máme pro vás jeden trik: seďnete si a dlaně směrem vzhůru si položte na stehna. Bude Vás to nutit, abyste seděli vzpřímeně a pak se vyhnete blestem zad i hlavy. Samozřejmě to nejde v práci dělat neustále, ale zkuste si vždy najít chvilku a časem si na to vaše tělo zvykne a nebude se už na to muset soustředit.

14. Květiny kolem nás
Obklopte se květinami. Podle americké studie lidé, kteří se pohybují v místnosti s květinami, pociťovali méně deprese a úzkosti. Dejte si tedy vázu s čerstvými květinami do místnosti, kde se pohybujete nejvíce – kuchyně, obýváku nebo na pracovní stůl.

15. Obklopeni smíchem
Člověku dává pocit jistoty, když má kolem sebe dlouholeté přátele. Když si budete hledat nové, věnujte pozornost jejich celkovému naladění, protože s každým optimistickým a usměvavým člověkem máte šanci, že i se Vy budete cítit lépe až o 15%.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události