Význam spánku pro zdraví mozku

Navenek se spánek nezdá být tak produktivní. Člověk je skoro mrtvý pro vnější svět. Pokud nepovažujete snění za efektivní využití času, pravděpodobně spaní považujete za nutné zlo, které vám ukradne drahocenné hodiny potenciálu, kdy byste mohli něco dělat.

Samozřejmě, že nejste jediný. Každou noc bezpočet lidí vyměňuje hodiny kvalitního spánku za práci, dohánění e-mailů, psaní SMS, procházení Instagramu, flámování na Netflixu a jinými aktivitami. Vždyť pro co jiného jsou hodiny mezi 24:00 a 2:00 ráno opravdu dobré?

Ve skutečnosti jsou ideální na spaní. Spánek je opravdu čas, kdy se váš mozek připravuje, abyste mohli další den myslet bez chyb, dělat chytrá rozhodnutí, vymýšlet geniální nápady a další.

Bez dostatečného odpočinku váš mozek skončí na rychlé cestě k šílenství. Něco jako počítač, který jste nechali běžet měsíc po sobě a zoufale potřebuje restartovat.

Pět fází spánku

I když ležíte úplně tiše, ve vaší hlavě se toho během podřimování děje hodně. Představme si pět fází spánku.

 

Fáze 1

Světla jsou ztlumená, pohodlně si lehnete. V tomto okamžiku je mozek zaneprázdněn vysíláním signálů do ostatních oblastí těla, že je čas přestat se cítit vzhůru a začít vypínat. Začnete upadat do spánku a vaše oční a svalová aktivita se začne zpomalovat. Jste oficiálně ve fázi 1 spánku bez rychlého pohybu očí (NREM).

 

Fáze 2

Spánek je dostatečně hluboký, že si již neuvědomujete svět kolem sebe. Váš mozek řekl vašim očím, aby se přestaly hýbat, a nechá vaši tělesnou teplotu klesnout. Vaše mozkové vlny se začnou zpomalovat.

 

Fáze 3 a 4

Toto jsou poslední fáze spánku NREM. Jedná se o nejhlubší a nejvíce posilující spánek. V této fázi váš mozek signalizuje tělu, aby nechalo poklesnout krevní tlak, zpomalilo dýchání a uvolnilo svaly. Nyní může skutečně začít pracovat na důležitých věcech. Zatímco jste v hlubokém spánku, váš mozek zaplavuje vaše tělo růstovými hormony, které pomáhají při opravě tkání a rozvoji svalů.

 

Fáze 5

Během fáze 5 (REM) získáváte energii, kterou využijete k tomu, abyste zvládli zítřejší den. Vzhledem k tomu, že váš mozek je nejaktivnější, je to také doba, kdy budete mít sny (nebo noční můry).

Jak spánek ovlivňuje váš mozek

  • spánek pomáhá vašemu mozku rychleji a přesněji pracovat
  • spánek pomáhá efektivnímu myšlení

Možná to už intuitivně víte. Když zůstanete vzhůru příliš dlouho, skončíte v hustém oblaku mozkové mlhy.

  • spánek vám pomůže pochopit nové informace

Věřte tomu nebo ne, váš mozek dokáže ve skutečnosti zpracovávat složité informace, když spíte. Odborníci již dlouho vědí, že váš mozek si udržuje určitou úroveň vědomí, i když je váš mozek plně zapojen do procesu spánku.

  • spánek pomáhá vašim vzpomínkám

Čas spánku je hlavní dobou, kdy se mozek může zaměstnávat zpracováváním vzpomínek. Když spíte, váš mozek pracuje na upevnění vzpomínek, které jste si vytvořili během dne. Také propojuje tyto nové vzpomínky se staršími, což vám pomáhá vytvářet spojení mezi různými informacemi, abyste mohli přijít s novými nápady.

  • spánek pomáhá vašemu mozku zbavit se škodlivých toxinů
  • spánek pomáhá mozku regulovat chuť k jídlu
  • spánek pomáhá vašemu mozku, aby i vaše tělo vypadalo dobře
  • spánek pomáhá vašemu mozku myslet kreativněji

Ve dnech, kdy máte málo spánku, se vaše myšlenky pravděpodobně pohybují ve smyčce, která zní asi takto: „Jsem tak vyčerpaný. To teď nemůžu udělat. Chci jen jít domů a nic nedělat.“

 

Co dělá spánek s mozkem?

Spánek v podstatě pomáhá mozku reorganizovat se. Mezi mozkové úkoly, ke kterým dochází během spánku, patří likvidace toxinů, které se hromadí v mozku během dne, a stabilizace vzpomínek na události dne. Dostatek spánku je také spojen s vyšší úrovní kognitivního výkonu, kreativity a lepší nálady.

 

Kolik spánku potřebuji?

Podle CDC potřebují dospělí ve věku 18 až 60 let 7 nebo více hodin spánku za noc. Každý člověk má však jiné potřeby spánku, takže přesná potřebná doba se u každého spáče liší.

 

 https://amerisleep.com/blog/sleep-impacts-brain-health/

The Benefits of Sleep for Brain Health (brainandlife.org)

Aging and sleep: Making changes for brain health - Harvard Health


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události