Jak na zdravé a odpočaté oči při práci s počítačem?

Počet povoláních, při kterých se využívá výpočetní technika na denní bázi se zvyšuje, což způsobuje i zvýšený výskyt onemocnění s tím spojených. Někteří lidé mají problém s páteří, někteří se zápěstím (karpální tunel) a jiné trápí unavené a suché oči. Jiné bolí hlava či mají problém se spaním. Naše tělo se postupně vyvíjelo a přizpůsobovalo prostředí, bylo určeno na dlouhodobé chození, a ne na sezení. Přeci jen jsme dlouho putovali z Afriky a trvalo mnoho tisíc let, než člověk vynalezl zemědělství a usadil se. A je tomu především posledních sto let, co se naše pracovní návyky velice změnily.

Nemoci z počítače
Náš lymfatický systém, který je součástí imunitního systému je poháněn pohybem. Některým chorobám se předchází právě díky pohybu, aby se jejich zárodky dostaly z těla pryč. Křečové žíly vznikají často z dlouhého sezení či kladení si nohy přes nohu.

Bolest hlavy
Když byl Anton Neuwirth (Slovák, člen podzemní katolické církve) vězněn komunisty na samotce, kde se dalo jen stát, protože byla tak malá, jako lékař si uvědomil, že ho bolí hlava, protože se nemohl na nic v dálce dívat. Pomohl si tím, že díval do úhlopříčky, aby se díval, co nejdále. Hlava ho poté přestala bolet. I mnozí uživatelé počítače mají problém s bolestí hlavy, protože se dívají příliš dlouhou dobu na příliš krátkou vzdálenost.

Pravidelné přestávky
Pravidelné přestávky či uzpůsobení pracovního prostoru jsou prevencí nemocí. Odpočatý člověk je efektivnější v práci než ten unavený. Dřevorubec, který více času ostří svou sekeru oproti takovému, který pouze bezhlavě kácí, nám jde příkladem. Někteří mají počítač za stacionárním kolem či běžícím pásem. Jiný střídají stůj se sedem a dělají si pravidelné přestávky, každých cca 45 minut. Hodiny ve škole mají právě tu správnou délku, jakou člověk vydrží v kuse sedět. Pravidelné přestávky si umí člověk zařídit sám pomocí různých upomínek. Už 3 minuty chůze jsou velmi užitečné pro naše tělo, které potřebuje rozproudit krev či lymfatický systém. Stopky či kuchyňské minutky postačí. Jsou i různé počítačové aplikace, které připomínají přestávky pravidelně. Ty inteligentnější umí i měřit nečinnost u počítače, a když člověk přestávku absolvoval, tak ji automaticky přeplánují, aby nepřipomínaly něco, co se už stalo.

Mrkání a soustředění
Mrkáme podvědomě, abychom obnovili slzný film na povrchu oka. Tento film oko chrání a zvlhčuje. Zdravý člověk mrká 10 až 15x za minutu. Avšak při práci s počítačem většina lidí mrká podstatně méně. Problémem je soustředění, kdy náš mozek potřebuje zachovat tok informací a mrknutí jednoduše pozdrží. Děje se to podvědomě i při činnostech jako čtení knihy či počítání matematických úloh na papíře. Výzkumy ukázaly, že člověk většinou mrkne při interpunkčních znaménkách nebo při dosažení výsledku. Obdobně je to i u počítače, často musíme přemýšlet, provádět množství úkolů, kdy naše podvědomí za účelem dosažení výsledku mrknutí pozdrží. V konečném důsledku však naše oči začnou vysychat. Vysychání a dlouhé pozorování malého prostoru obrazovky způsobí únavu. Velmi prospěšné je se občas podívat mimo obrazovku do boku, člověk většinou mrkne, když mění pohled. Oční cviky, kdy se procvičují různé oční svaly, jsou nejlepší prevencí unavených očí. Aplikace, které připomínají oční cviky jsou například Eyeleo (eyeleo.com) a Eyeblink (blinkingmatters.com). Někteří lidé nemají žádnými příznaky netrpí, což naznačuje, že se jedná o značně individuální a geneticky daný problém.

Mrkání a svítící obrazovka
Dalším důvodem snížené frekvence mrkání při práci s počítačem je i to, že obrazovka svítí a často je zářivější než okolní prostředí. I člověk při opékání, který je zahleděn do ohně, značně méně mrká, stačí pozorovat jeho kamaráda. Při notebooku si člověk často sníží jas obrazovky, jak mu je příjemné, ale při externích monitorech už méně lidí upravuje jas monitoru, protože je to zdlouhavé. Počítačové aplikace, které jsou bezplatné a umí vám s tímto pomoci jsou Eyeblink, Win10 Brightness Slider či ClickMonitorDDC.

Léčba a prevence suchých očí
Oční lékaři nejčastěji předepisují umělé oční slzy, které řeší zejména symptomy, zvlhčují oči. Odborníci na suché oči se snaží důsledkům suchých očí předejít a poukazují na lipiflow metodu, nebo teplé oční masky, které pomáhají uvolnit tukové žlázy, abychom měli kvalitnější slzný film. Suché oči jsou cyklický problém, pokud to člověk neřeší, tak Meibonské žlázy, které produkují tukovou složku slzného filmu, která oko chrání před odpařováním, se nevyprázdní a pak tuk v nich zasychá, což po čase může mít za následek i odumření dané žlázy a nevratné poškození. Mytí studenou vodou či masáže očí nebo vitamíny správného složení na podporu tvorby slz pomáhají očím zůstat vlhké. Modernější doplněk léčby je počítačový program Eyeblink, který pomocí kamery měří mrkání, aby člověk věděl, jak na tom je. Dokáže i trénovat uživatele, aby mrkal více, pokud mrká málo. Eyeblink je svou interakcí založenou na mrknutí uživatele jedinečným pomocníkem, který připomíná mrkat pouze tehdy, pokud člověk málo mrká, což rozpozná pomocí běžné kamery.

Obrazovka a modré světlo
Velmi skloňovaným problémem je i modré světlo. Člověk se přizpůsobil přírodě, aby věděl, kdy má jít spát. Při západu slunce ubývá modrého světla a tělo ví, že má začít vylučovat melatonin, který způsobuje, že se nám dobře spí. Mnoho lidí se i pozdě večer dívá do obrazovek, jejichž chladné bílé světlo říká našemu tělu, že je den. Pak má člověk horší kvalitu spánku, protože tělo nevytvořilo tolik melatoninu. Existují různé brýle a filtry, které částečně odfiltrují modrou složku světla a pomáhají tak k tvorbě melatoninu. Dalším pomocníkem jsou i softwarová řešení nabízející možnost úpravy teploty barev obrazovky. Nejznámějším řešením je f.lux a mezi zajímavé slovenské produkty patří zmíněný program, který se snaží poskytovat uživatelům počítačů komplexní pomůcku pro jejich oči.

 


(Nehodnoceno)

0
1Mirek114. 11. 2020 15:27:36
Existují brýle pro práci s pc, jaký máte na to názor, pomáhá to?
0
2Petr11. 9. 2021 17:11:52
Dobry den, naraznik vagónu mi protlačil paží v oblastí lokte. Na štěstí jsem neměl nic zlomene ale měl jsem velké zhmožděni a nekrozu. Problém je to že mám bolesti celé paže a nejde mi zvednout maliček do úrovně ostatních prstů mám ho spadnuty asi o centimetr i prostředník, při nějak námaze svali bolí klouby a mám tu ruku teplejší. Prošel jsem dvouma neurologi a nic nezjistili že je vše v pořádku. Dělali mi i sono svalů to je prý taky v pořádku i když ty svali jsou stuhle jako by byli úplně tvrdé v loktů. Pou úraze mi vyskočila taková jako by modřina od loktů brňavky s linkou která jse táhne až k zápěstí. Úraz jse stal 25.5.2021. Měl jsem i nekrozu tak že mám i plastiku. Děkuji za radu Petr

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události