Cestování a zdraví: Jaký vliv mají různé klimatické podmínky na naši imunitu?

O podnebí, jeho změnách a vlivech na naši imunitu toho bylo řečeno mnoho. Během dovolené se také často dostaneme do jiných klimatických podmínek, než na jaké jsme běžně zvyklí. Cestování proto může být pro naši imunitu náporem, který bez přípravy nemusíme ustát.

Dovolená je často doba, na kterou se těšíme dlouho dobře, pečlivě vybíráme místo a plánujeme. Volno nám všeobecně prospívá, stres, který zažíváme při každodenních činnostech, mizí a nahrazují ho nové příjemné zážitky. Vyrážíme do různých destinací a dostáváme se do míst, kde je jiné podnebí, a tedy i jiný tlak, teplota a vlhkost vzduchu. To vše ovlivňuje naši imunitu, pro kterou není snadné se v pár dnech naprosto přenastavit. 

 

Aklimatizace

Přizpůsobení organismu na nové podmínky trvá 2 týdny. Vzhledem k tomu, že málokdy jedeme na delší dobu, je potřeba se řádně připravit. Rychlý přechod, který nastává během cesty, je pro naši imunitu nekomfortní.

 

Teplejší podnebí

V teplejším podnebí bývá vyšší tlak vzduchu a naše tělo na něj u většiny lidí reaguje lépe než na zimu. Slunečné počasí je navíc pozitivní pro naši psychiku. Přesto nám vysoké teploty mohou způsobovat dehydrataci, zduření uzlin či úpal.

 

Chladnější podnebí

Pokud vycestujeme do chladnějších míst, tak jsme více náchylní k tomu, abychom podlehli nějaké viróze nebo nachlazení.

Také jiná vlhkost vzduchu ovlivňuje naše zdraví. Pokud je vysoká, daleko snáze tělo podlehne přehřátí. Potíte se, ale organismus se přesto neochladí, jelikož je vzduch příliš vlhký. Příliš nízká vlhkost vzduchu zase útočí na naše sliznice, které vysušuje. Jste tak méně odolní proti respiračním onemocněním. Suchost můžete pocítit i na pokožce, která je dehydratovaná.   

 

Připravte se na změnu

Klidnějšímu průběhu dovolené bez rizika onemocnění či oslabení imunity pomůže příprava předem. Stejně jako vybíráte, kam a jak pojedete a plníte cestovní itinerář, zapracujte i na své imunitě. Není nutné nějak drasticky měnit životní styl, spíše je důležité zaměřit se na podmínky, do kterých cestujete. 

  1. Pitný režim bychom neměli podceňovat nikdy, před dovolenou obzvlášť. Váš organismus pak lépe snese nejen změnu podnebí, ale i samotnou cestu. Zrychlí se tak i průběh aklimatizace v novém prostředí.
  2. Strava by měla být vyvážená a obsahovat antioxidanty a minerály, které upevní sílu našeho imunitního systému. Také jistě během dovolené hodláte ochutnat místní speciality a žaludeční nevolnosti by vám to mohly snadno překazit. 
  3. Spánek alespoň o něco prodlužte, prospěje vám to ve všech směrech. Ani během nabité dovolené si ho nezapomeňte dopřát dostatek.
  4. Pohyb, zvlášť pravidelný někdy prostě nestíháme. Na dovolené se pak věnujeme plavání, turistice a dalším sportům. I proto naše tělo musí být alespoň trochu zvyklé, tak si na něj udělejte čas.

Lidé, kteří cestují pravidelně a vyráží na dovolenou i několikrát ročně, mají výhodu, že jejich tělo si zvyká rychleji. Mají také méně zdravotních problémů, a to nejen na cestách.

 

Zdroje:

standarddose.com/blogs/the-drop/why-travel-affects-your-immune-system,

Odborníci: Dovolená u moře uvolní od pracovního stresu a posílí imunitu - Novinky


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události