Chřipková epidemie v České republice

Obyvatele České republiky začátkem 6. kalendářního týdne trápí nejen výrazné změny v počasí, ale zejména neustupující počet nakažených chřipkou, který je již za hranicí epidemie. Podle nejnovějších informací Ministerstva zdravotnictví je na území České republiky 1757 nemocných na 100 000 obyvatel. Po porovnání s minulým týdnem jde o 2,5% vzestup.

„Nejnovější údaje potvrzují, že i nadále probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně virus chřipky typu A,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Růst je evidován zejména u dospělých v produktivním věku, tedy ve věkovém rozmezí 25 – 59 let. Významnou část nemocných představují i děti předškolního věku.

Na území České republiky se intenzita nemocných mění. Akutní onemocnění dýchacích cest trápí především Liberecko, Plzeňsko, Moravskoslezský kraj nebo Jihomoravský kraj. Ve Středočeském kraji je nahlášeno okolo 2000 nemocných na 100 000 obyvatel.

Víte jak rozeznat chřipku od nachlazení? Více se dozvíte v našem článku zde.

„Doporučujeme občanům, pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Česká republika však není jedinou zemí, kterou sužuje vlna respiračního onemocnění. Epidemii chřipky rovněž vyhlásily i některé sousední země jako je Německo, Rakousko nebo Polsko.

Vyhnout se této nepříjemné nemoci však není příliš jednoduché. Někteří nakažení nedbají doporučením hygieniků, a i přes své onemocnění chodí do práce, kde dochází k infikaci dalších osob. Ve chvíli, kdy nastupuje celková svalová slabost, bolesti hlav a bolest kloubů, zvýšená teplota – chřipka udeřila v plné síle. Lidské tělo bojuje s chřipkou několik dní a její vyléčení zahrnuje zejména klidový režim.

Chřipkové onemocnění je nebezpečné cestou svého přenosu. Jedná se o kapénkovou infekci, která nás může napadnout v tramvaji, v divadle, ale i cestou z nákupu. Je dobré vyvarovat se kontaktu s již nakaženými osobami. Vhodné je dodržovat i zvýšená hygienická opatření – nesdílejte s nakaženými stejné ručníky, kapesníky nebo příbory.

Chřipka patří mezi virová onemocnění, proto se neléčí antibiotiky. Nejúčinnější léčbou je klid na lůžku, nemoc „vypotit“ a zanést do jídelníčku dostatek vitamínů v podobě čerstvého ovoce a zeleniny. Důležitý je i dostatek tekutin v podobě bylinných čajů, čisté vody nebo čerstvých džusů z ovoce. Vhodná je i přírodní léčba – pokud tělo zahltíte chemickými látkami v podobě prášků na snižování horečky, tělo vynakládá zbytečnou energii na vyplavení této chemie z těla ven. Přečtěte si zde náš článek o tom, jak přirozeně posílit svůj imunitní systém.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události