Moc smíchu – terapeutický účinek humoru na zdraví

Všichni bychom měli pěstovat smysl pro humor, a to z dobrého důvodu. Smích působí na naše tělo pozitivně. Nejen na ducha, příjemnou změnu můžeme zanedlouho zpozorovat také na svém fyzickém zdraví.

Nehledě na to, v jakých podmínkách jste vyrůstali, smích a humor jsou častokrát označovány za léčebný proces, který uvolňuje napětí, které se vytváří v našich myslích. Již raní buddhisté věděli, že naše utrpení vzniká tím, že lpíme na představách o sobě i o světě, které ale nemají s realitou nic společného. Většina nemocí, které můžeme chytit, vzniká z toho, že si celý svět představujeme růžově a nakonec zjistíme, že všechno je proti nám. Není tomu tak. To se jen ozývá naše ego.

 

Co je naše ego?

Naše ego působí v naší mysli, nutí nás si myslet, že jedině my jsme to, co celý svět spojuje, naše myšlenky jsou ty jediné pravé a celý svět se musí točit kolem nás. Kdyby se celý svět točil kolem našeho souseda, budeme nešťastní. Nicméně nám nečiní problém si myslet, že bez nás by se svět neobešel. Myslíme si to my, ale také ten soused a dokonce i člověk, kterého náhodně potkáme na ulici. Proč se snažíme dokázat, že my jsme ti nejlepší? Mimochodem, přesně to je tím důvodem, proč jsme nešťastní. Vděčnost spoustě z nás nic neříká. To může negativně působit na náš zdravotní stav. Abychom byli zdravější, potřebujeme být šťastnější, a toho docílíme pouze tehdy, pokud si dokážeme udělat legraci sami ze sebe.

 

Hlavní je vidět okolí takové, jaké skutečně je

To nejhorší, co můžeme udělat, je přikreslovat si ve svých myšlenkách okolní svět. Jakmile to uděláme, realita bude jiná, a my budeme hodně zklamaní. Zdravotní stav se nám může hodně rychle zhoršit.

 

Proč se bavíme o egu

Máme-li smysl pro humor, jsme zdravější než lidi, kteří jsou ovládáni čistě egem. Humor nám umožňuje zpochybnit autoritu ega. Pokud se hodně smějeme, ego nemá šanci nás naštvat a není pro nás důležitý, stres se nedostaví. Ano, stres je hlavní příčinou spousty nemocí. Smích nám umožňuje vidět realitu odlišně, takovou, kde není nic špatného zasmát se sami sobě. Pokud se smějeme, hlavně sami sobě, zjistíme, že všechno je pomíjivé, a ego již nemá šanci nás znepokojovat.

Je dokázáno, že lidé čistě ovládáni egem podléhají nemocem, jako je infarkt myokardu, mozková mrtvice či roztroušená skleróza.

 

Smích nás dokáže zbavit nemocí, pokud již propukly

Pokud se zeptáme lidí, co je v jejich životě nejdůležitější, humor a smích se drží na předních příčkách. Lidé dokonce hledají vtipné partnery, které si vyberou na život.

Smích nás totiž nutí zapomenout na všechny strasti a problémy, které v životě nastanou. Vytváří pozitivní stav mysli, což mimochodem ničí všechny naše obavy a také se již tolik nezaměřujeme na životní tragédie, které nás postihnou.

Již víme, že smích ničí stres, který napomáhá nemocem vstupovat do našeho těla a ovládnout ho. Jsme nemocní a to nás psychicky ničí. Zjistíme-li, že jsme onemocněli nějakou nevyléčitelnou či těžce vyléčitelnou nemocí, budeme velmi smutní a stres naši nemoc pouze zhorší. Pokud si ale dokážeme uvědomit, že nejsme sami, kdo touto nemocí trpí, začneme tuto situaci brát pozitivněji a tím se zvýší naše šance na vyléčení, nebo alespoň docílíme toho, že nemoc nebude postupovat tak převratnou rychlostí.

Máme-li smysl pro humor, který sdílíme s ostatními, potom již na nic nejsme sami.

Léčivý účinek smíchu a humoru na naši mysl i fyzický stav je více než zřejmý.

 

 Jak je možné, že smích léčí naše tělo?

Jakmile se smějeme, naše tělo produkuje hormony, které se nazývají endorfiny. Tyto hormony tlumí fyzickou i psychickou bolest. Skvěle nabudí náš imunitní systém a navíc jsme díky němu uvolněnější, poněvadž snižuje hladinu kortizolu v našem těle, čímž vytlačuje stres.

Jakmile se smějeme, převážně naší psychické bolesti, různé životní útrapy vnímáme jako zanedbatelné. Život se nám začne komplikovat o poznání lépe a my se vyrovnáme s každou překážkou, která nastane.

Pokud se nám někdo vysmívá, máme tendenci reagovat agresivně a podrážděně. To jsou ty samé reakce, které pociťujeme, jakmile onemocníme. Pokud ale dokážeme přijmout smích, něco se nám zdá být vtipné, zapomeneme na všechnu bolest. Jakmile se smějeme, na bolest si ani nevzpomeneme. Brzy si začneme všímat, jak se náš zdravotní stav rapidně zhoršuje. Jistě si všímáme, že pokud někdo v našem okolí vede bezstarostný život plný smíchu, je nemocný pouze minimálně, zatímco věčného mrzouta skolí kdejaká choroba.

Zdroje:

Laughter is the Best Medicine - HelpGuide.org

Frank Navrátil: Middle Way Mind Training – The Art and Science of Uncovering and Experiencing the Happiness we Have Within, PART III: kapitola Finding humor in the human condition (rok vydání 2023) a v této kapitole zmíněné studie, především Mora-Ripoll R. z roku 2010 – studie o terapeutické hodnotě smíchu v medicínské oblasti, nazývaná Altern Ther Health.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události