5 nejběžnějších příčin bolestí břicha

Bolesti břicha mají mnoho příčin, některé z nich jsou zcela banální, jako například nadýmání či menstruační křeče, jiné, jako například zánět slepého střeva, jsou závažnějšího charakteru a vyžadují urychlenou léčbu. Bolest, která vypadá jako bolest žaludku, může pocházet z jiného orgánu v břiše nebo z jiné části trávicí soustavy. Pokud je bolest břicha, kterou pociťujete, nevysvětlitelná, přetrvávající nebo silná, vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Existuje mnoho příčin bolesti břicha. Níže naleznete ty nejčastější z nich. Znovu připomínáme, že pokud je bolest silná, náhlá a vytrvalá, vyhledejte pomoc lékaře, může se jednat o problém, který vyžaduje urychlenou léčbu.

1. Zažívací obtíže

Nejčastější příčinou bolesti břicha jsou zažívací obtíže. často se jedná o důsledek plynatosti, zácpy nebo průjmu. Případně i potravinové alergie či intolerance. Vyvolat ji může i otrava jídlem, v takovém případě se k bolesti často přidává i průjem a zvracení.

2. Zánět

Bolest v oblasti břicha může být vyvolána také zánětem. Ten je většinou způsoben podrážděním nebo infekcí, jako např.:

  • Virová gastroenteritida (žaludeční chřipka)
  • Vředová choroba
  • Chronický reflux kyseliny (GERD)
  • Infekce močových cest

3. Reprodukční cyklus

Ženský hormonální cyklus často způsobuje bolesti a křeče ve spodní části břicha a zad. Nejčastěji se jedná o bolest při menstruaci, může se však vyskytnout i během ovulace. Způsobovat ji mohou také cysty na vaječnících, které však obvykle nebývají nebezpečné a časem se samy vstřebají.

4. Stres

Poměrně časté jsou i bolesti břicha související se stresem, úzkostí či depresí. Obvykle se projevuje křečí a svíravým pocitem v žaludku, může vám být i na zvracení. Sice se nejedná o závažný zdravotní problém, ale je vhodné navštívit odborníka (psychologa či terapeuta), který vás naučí se stresem a úzkostí pracovat a vaše obtíže se tak výrazně sníží.

5. Závažné zdravotní potíže

Bolest v oblasti břicha může poukazovat také na vážný zdravotní problém. Obvykle je však doprovázejí i další symptomy. Například zánět slepého střeva se obvykle projevuje v pravé dolní části břicha, může se však šířit i od oblasti pupíku (často u dětí). U infarktu zase bolest obvykle začíná v hrudníku a odtud se šíří do dalších oblastí, jako je levá paže (nebo obě paže), rameno (či obě ramena), záda, krk a čelist a i do oblasti břicha, obvykle směrem dolů k pasu. V případě bolestí, které vyžadují rychlý lékařský zákrok vzniká bolest obvykle náhle, nepolevuje při změně polohy, je vytrvalá a postupně se zhoršuje.

Léčba bolestí břicha

Léčba se vždy odvíjí od příčiny. S výjimkou menstruačních bolestí není vhodné na bolesti břicha užívat volně prodejné léky proti bolesti (ibuprofen, paralen), protože mohou potíže zhoršit. V případě bolestí vycházejících z žaludku, je vhodné jíst menší porce lehčí stravy několikrát denně a žaludek zbytečně nezatěžovat. Je-li bolest způsobena nějakým základním onemocněním, vhodnou léčbu vždy stanovuje lékař na základě konkrétního zdravotního stavu daného pacienta.

Zdroj: WebMD, MayoClinic, Healthline


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události