Chcete mít zdravé děti? Na těchto 5 věcí si dejte pozor

Každý rodič si přeje, aby jeho dítě bylo zdravé. Když je dítě nemocné, rychle si toho všimneme, dítě si přestane hrát, nebo si stěžuje na bolest, je unavené, prostě je něco jinak. Pokud jste rodičem krátce, možná vás to vystraší. Po několika letech, nebo dětech, už dobře víte, že se bude jednat s velkou pravděpodobnností o dočasnou záležitost, kterou mnohdy ani nebudete řešit s lékařem.

 

V tomto článku, ani tak nebudeme rozebírat nějaké symptomy, nebo vážná onemocnění, ale prevenci. Na prevenci u dětí se totiž může snadno zapomenout. U nás, u dospělých nám totiž tělo dává znát, že pokud něco neuděláme, tak toho brzy budeme litovat. Ale děti? Děti mají život před sebou, jsou plné energie. I jim, ale střádáme do budoucnosti. I ony už teď potřebují o své zdraví umět pečovat. Tady je 5 věcí, které si chtějte ohlídat.

 

Kvalitní strava

Zní to tak logicky, ale pokud by to bylo tak snadné, firmy vyrábějící sladkosti a fastfoody by brzo zkrachovaly. Ano, jídlo, zdravé jídlo, je důležité pro všechny. Děti, které až příliš často jedí smažená a sladká jídla a místo vody pijí limonády, jsou náchylnější k různým onemocněním a hrozí jim riziko i v pozdějším věku.

Zelenina, ovoce, dostatečný pitný režim a dostatek bílkovin a vlákniny budou pro vaše děti ideálním základem pro zdravý růst a posilování imunity.

 

Kvalitní spánek

Děti potřebují dostatečný čas pro odpočinek. To jim umožňuje regeneraci a správný vývoj a růst. Děti ve věku od 3 do 5 let by měly spát 11 až 13 hodin. Větší děti mezi 6 a 12 lety by měly spát 9 až 12 hodin denně. U dospívajících se doba potřebného spánku zkracuje na 8 až 10 hodin denně. Jak toho dosáhnout? U malých dětí je třeba vytvořit vhodné a bezpečné podmínky pro usnutí. Děti mají rády rituály, například čtení pohádky před spaním. Dávejte děti spát ve stejnou dobu. A hlavně, zamezte alespoň 2 hodiny před spaním záření modrého světla z displejů mobilů nebo jiných elektronických zařízení.

 

Hurá ven

Máš zaracha! Dříve bylo za trest nemoct jít ven s kamarády, dnes je trestem jít ven. Samozřejmě ne u všech a všude, ale čím dál tím více dětí mají kvůli elektronice málo pohybu. Fyzická aktivita pomáhá posilovat kosti a svaly, zlepšuje kardiovaskulární zdraví a podporuje zdravou hmotnost. Rodiče by měli vytvářet prostředí, které podporuje pohyb a zábavu, a motivovat své děti k účasti na sportovních aktivitách.

 

Čistota půl zdraví

Mytí rukou je stále základem a nejdůležitější prevencí před mnoha onemocněními. Děti by se měly naučit nejen starat o sebe, ale i o své věci. Například oblečení a třeba mobilní telefon. Měly by chápat, že tam, kde se množí bakterie, se mohou šířit i nemoci. Samozřejmě s ničím se nemá přehánět. Ukažte svým dětem, že péče o čistotu je zábava.

 

Emoce

Děti jsou velmi všímavé. I na děti, stejně jako na nás, může situace v rodině, ve škole nebo ve světě působit větším stresem, než jsou schopni unést. Proto je důležité, aby se učily od rodičů umět o takových pocitech mluvit. Aby cítili podporu a v případě nějakého trápení rodiče vyhledali odbornou pomoc. Všímavost je tedy potřeba i na straně rodičů. Každé dítě je trochu jiné. Nelze je tedy srovnávat ani s dospělými, ani s jinými dětmi. Kvalitní komunikace, citlivé a bezpečné prostředí povede k tomu, že vaše děti budou dobře prospívat. Jak je známo, to jak se cítíme, má velký vliv na naše tělesné zdraví.

 

 

 

Zdroje:

https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/co-muzete-udelat-pro-zdravi-svych-deti.A070831_231333_zdravi_deti_skr

 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události