Hubnutí s alkoholem – pomocník nebo sabotér

Mnoho z nás si nejednou dalo předsevzetí zhubnout a zformovat tělo tzv. do plavek. Většinou si to říkáme s blížícím se koncem roku, který je ale doprovázen bujarými oslavami, občerstvením a alkoholem. Hubnutí do plavek není o tom, přestat jíst. Záleží totiž i na pitném režimu a pohybu.

V létě chceme vypadat v šatičkách, plavkách a v tričkách jako fitness modelové velikosti XS. A právě letní měsíce vybízejí k lepšímu stravování více než ty zimní. Regály v obchodech se prohýbají pod tíhou čerstvého ovoce a sezónní zeleniny. K tomu vysoké teploty, díky kterým nemáme chuť vyvařovat se s knedlíky a omáčkami – prostě dokonalé zázemí pro shazování přebytečných zimních kil.

Vysoké teploty ale svádějí k popíjení letních drinků s alkoholovým nádechem. Točené prossecco, koktejlík Mojito, víno nebo pořádně vychlazené české pivo a k tomu koupání v bazénu. Pro některé skvěle strávené léto. Jak ale zapadá alkohol do procesu hubnutí?

S Jardou, Janou a hlavně s mírou

Konzumace alkoholu naší postavě příliš nelichotí, ale nemusíme ho vyloučit úplně. Stejně jako u stravování platí pravidlo přímé úměry a hlavně použití zdravého rozumu. Je jasné, že právě v létě často přichází pozvání na grilování nebo na nějakou letní bazénovou oslavu. Abychom si nepřipadali odstrčení z kolektivu, tak si nějakou tu sklenku vína dopřejeme. Pokud zůstaneme u jedné skleničky, našemu tělu to nijak výrazně neublíží. U té jedné skleničky však zůstane jen málo z nás…

Pokud jsme ve fázi hubnutí a dopřejeme si deci vína, je dobré doplnit i další tekutinu v podobě čisté vody. Díky tomu se hladina alkoholu v krvi začne rychleji ředit a vyvarujeme se pocitu dehydratace. Současně s tím je potřeba doplnit i kalorie v podobě chutného a vyváženého jídla. Alkohol totiž funguje jen jako kalorie, nikoli jako živina. 

Horská dráha metabolismu

Člověk je originál a stejně tak to platí i u metabolismu. Každý z nás zkrátka „pálí“ přijaté kalorie a živiny jinak. Jednomu to trvá déle, druhému naopak velmi rychle. Je potřeba si uvědomit, že alkohol je v těle člověka metabolizován jinak, než je tomu u klasického jídla.

Po požití se alkohol v těle mění na látku zvanou acetát, který pak dále oxiduje na oxid uhličitý a vodu. Ve své podstatě je přítomný alkohol pro tělo toxinem, kterého se chce co nejrychleji zbavit. Veškerá pozornost je tak věnována odbourání alkoholu a klasické štěpení přijatých bílkovin, sacharidů a tuků se dostává do ústraní. A v tu chvíli začíná tělo nabírat na váze. Problémem hubnutí není alkohol jako takový, ale jeho dopad na trávení, které je přijetím alkoholového drinku pozastaveno.

Také je potřeba si uvědomit, že alkoholový nápoj není nikterak výživný. Nejčastěji jde o tekutý cukr nabitý kaloriemi bez výživové hodnoty.

Alkoholový fast food

Popíjení alkoholu doprovází často konzumace nevhodného jídla a drobného občerstvení jako jsou slané tyčinky, brambůrky nebo oříšky. Tyto potraviny bývají slané, a proto chuť splachujeme dalším alkoholovým nápojem nebo sladkými limonádami. V tu chvíli zapadneme do začarovaného kruhu, ze kterého vystoupíme až na konci oslavy.

Pokud tedy tvrdě makáte na svém těle po fyzické stránce, je škoda zapít vše alkoholem. Změna trávicího procesu, který je pro naše tělo již zaběhlý, bývá důvodem nezdravého ukládání tuku. V posilovně se totiž pak dřete zcela zbytečně.

Nepřítel těla i hlavy

Pokud si alkohol dopřáváte příležitostně, není to pro tělo zásadní problém. Ten přichází ve chvíli, kdy se z příležitosti stává tradice. Jakmile je hladina alkoholu v krvi vyšší, než je zdrávo, přicházejí negativní účinky. Začne se totiž trápit nejen tělo, ale i hlava.

Alkohol mění lidskou psychiku. Je veřejně známo, že při konzumaci alkoholových nápojů se chování člověka mění. Někdo je více otevřenější, usměvavější a bez zábran. Jiný začne být agresivnější, upadá do deprese nebo začne být hodně lítostivý. V případě pravidelné konzumace můžeme říci, že příliš alkoholu devastuje lidský mozek – doslova začne zabíjet mozkové buňky, a tím mění naše vnímání a chování.

Není neobvyklé, že u lidí potýkajících se s problémy častého užívání alkoholu, vznikají duševní nemoci jako je paranoia nebo deprese.

Velcí příznivci alkoholu pak mívají problémy s imunitou, která je oslabena díky ztrátě potřebných vitamínů a minerálů. U mužů může docházet k problémům spojených s erekcí a kvalitou spermatu. Ženy naopak přílišným pitím alkoholu ohrožují svojí budoucí plodnost. O tom, jak naopak zvýšit šance na otěhotnění, si můžete přečíst v našem článku zde

Alkohol a diety

Hubnutí jde rozhodně lépe s vyváženým jídelníčkem a dostatkem tekutin v podobě čisté minerální vody. Čechy natolik oblíbené pivo si lze dopřát i bez výčitek, a to například po cvičení, kdy zastane funkci iontového nápoje.

Pokud si čas do času chcete dopřát nějaký ten alkoholový nápoj a zároveň při něm hubnout, je dobré vybrat si co nejkvalitnější destilát nebo suché bílé víno. Ale také sklenka chutného českého piva podporuje spánek a díky vysokému množství vlákniny působí pozitivně na zažívací trakt.

U všech diet, které nám mají pomoci s hubnutím, platí ale jedno – všeho s mírou. Hubnutí není jen o stravě nebo pitném režimu. Důležitý je i pohyb, kvalitní spánek a zdravý přístup k celé věci. Pokud ze svého jídelníčku zcela vyloučíte pití alkoholu, ale budete špatně jíst, hubnutí půjde velmi těžko. Stejně to pak platí i na opačně.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události