Necítíte se ve své kůži? Píchá vás u srdce a máte pocit, že co nevidět zkolabujete? Ačkoliv se může jednat o pouhou náhlou nevolnost, je třeba počítat i se závažnějším nedostatečným prokrvením srdečního svalu. Nízký přísun krve do srdce má za následek srdeční mrtvice, známější pod názvem infarkt myokardu, jenž při odkládané léčbě mívá fatální následky. Návštěvu lékaře tak v žádném případě neodkládejte. Čím delší doba od započetí léčby uplyne, tím hrozí vyšší poškození srdečního svalu.
Na následujících řádcích se blíže seznámíme s příznaky, které mohou vést ke vzniku infarktu, i jakým způsobem se po jeho prodělání co nejdříve zotavit.
Hlavní příčinou, která vede ke vzniku infarktu, je tzv. ischemická choroba srdeční. Méně častou, ale stále hojně se vyskytující, je silný a neočekávaný stah věnčité tepny, jenž může zastavit přísun krve do oblasti srdečního svalu.
Jak ale s jistotou poznat, že vám hrozí infarkt? Existuje hned několik příznaků, které vám mohou napovědět. Jedná se o:
Mezi nejčastější faktory patří:
Je pochopitelné, že některé z rizikových faktorů neovlivníte, např. váš věk či rodinnou anamnézu. Můžete však podniknout jisté kroky ke snížení rizika infarktu, převážně vyvarováním se kouření, přílišnému přísunu alkoholických nápojů či tučným pokrmům.
Pokud jste prodělali infarkt, vaše srdce je oslabené, čímž je nejen narušen jeho rytmus, ale i schopnost pumpovat krev do zbytku těla. Pro to, abyste byli co nejdříve opět fit, zvyšte svou fyzickou aktivitu, jezte zdravější stravu a vyvarujte se přílišnému stresu, jenž plyne převážně z náročného zaměstnání. Úlevu můžete nalézt i v pití bylinných čajů, převážně těch z pelargonie růžové.
zdroje:
https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/warning-signs-of-a-heart-attack
https://www.medicalnewstoday.com/articles/signs-of-a-heart-attack