Péče o jizvy – aneb, když se hojí vzpomínky

Jizvy jsou běžnou součástí života – mohou připomínat chvíle radosti, stejně jako smutku. Takové vzpomínky je ale lepší uchovat si v srdci, nemusíte je nosit po celý život na těle. Péče o jizvy je totiž stejně důležitá, jako o jiné rány.

Restart – proces hojení

Popáleniny, zlomeniny, operace nebo třeba porod. To vše jsou situace, po kterých člověku zůstává na těle jizva. Po každém poranění si musí kůže poradit s tím, jak co nejrychleji a nejlépe zacelit ránu. Nastartuje se proces její regenerace, poraněné místo se zaceluje a vzniká jizva. O tom, jak bude jizva vypadat, můžete do značné míry rozhodnou i Vy.

Nově vzniklá kůže, která zahojí poraněné místo, není nikdy stejná, jako kůže původní. Může být světlejší, hrubší, vystouplejší a viditelná. Jsou lidé, kteří se o novou jizvičku dále nestarají, a je pro ně pouhou vzpomínkou. Někdo hledá pomoc plastického chirurga a jiní překrývají jizvu tetováním. Pokud chcete, aby zacelená rána byla co nejméně viditelná, nemusíte vyprázdnit peněženku do poslední koruny. Vytvořte si kliniku estetické medicíny přímo u sebe doma.

Čas rány zahojí

Aby se jizva správně zahojila a byla co nejjemnější, je potřeba o ni pečovat již od prvních dnů. Úplným základem je poraněné místo co nejčastěji promazávat. Tím se kůže nevysuší a je zachována její elasticita. V každé lékárně je nepřeberné množství speciálních přípravků, které jsou určené přímo pro péči o jizvy, účinnými jsou produkty s enzymy. Pokud věříte spíše kouzlům Matky Přírody, velmi dobře poslouží i měsíčková mast nebo obyčejné sádlo.

Nejdůležitější je ale čas. Pokud se na jizvě vytvoří stroupek, rozhodně jej nestrhávejte a nedrhněte. Mnoho lidí se mylně domnívá, že pokud vzniklý strup strhnout, jizva se zmenší. Je to ale přesně naopak!

Hojivý dotek

U jizev, které vznikly po operaci a úrazech, je velmi účinná masáž. Pokud je taková masáž prováděna s šetrností, podporuje měknutí jizvy a snižuje nepříjemně viditelnou vystouplost, která mnoho lidí esteticky trápí. Tlaková masáž je, podle mnoha lékařů, nezbytnou součástí celkové péče o jizvy.

Masáž je vhodné zahájit hned, jakmile je rána zahojena, což bývá 1–2 týdny po operaci nebo po vytažení stehů. Pokud máte stehy vstřebatelné, lze pomalu a šetrně začít hned po propuštění z nemocnice. Zejména ženám po porodu císařským řezem je doporučována tlaková masáž prováděná proudem vlažné vody ze sprchy. S vodou však opatrně! Jizva nesmí být dlouho mokrá, aby nedocházelo k nepříjemnému mokvání. Pokud se této komplikace obáváte, lze masáž provádět bříšky svých prstů.

Výkyvy teplot

Při péči o jizvy je potřeba dbát i na počasí. Někteří odborníci jsou názoru, že by jizva neměla být minimálně 6 měsíců vystavována přímému slunci. Pokud se pobytu na slunci nevyhnete, určitě jizvu důkladně namažte krémem s vysokým ochranným faktorem. Pobyt na slunci potrápí pigment, který může v místě jizvy ztmavnout. Pozor dávejte i na mechanické odírání jizvy – vhodné je volné a bavlněné oblečení, které jizvu nebude škrtit nebo drhnout.

Vytvořit jizvu, která nebude na první pohled patrná, již není výsadou pouze plastických chirurgů.  Zásady péče o jizvy se mohou lišit podle místa poranění nebo typu jizvy. O následné péči se vždy poraďte s lékařem nebo s odborníkem estetické medicíny.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události