Zaostřeno na zrak

Skoro polovina obyvatel Česka nosí brýle nebo kontaktní čočky. Zrak je vystaven mnohem větší zátěži než kdy dřív. Čím je to způsobeno? I přesto, že zrak považujeme za samozřejmost, vliv na něj může mít mnoho zdánlivě nesouvisejících vlivů. Na některé nejčastější problémy a jejich řešení se teď podíváme.

Krátkozrakost 
Lidé trpící krátkozrakostí mají problém vidět věci na větší vzdálenost. Objekty vidí rozmazaně a neostře. Krátkozrakost patří mezi nejčastější vady zraku. 
Krátkozraké vidění se řeší nejčastěji použitím brýlý na základě měření dioptrií. Rovněž se využívá chirurgických zákroků, například korekce laserem. 

Šedý zákal
Čočka v oku se zakaluje a postupně dochází k zhoršování vidění až k úplné slepotě. Příznaky jako jsou rozostřené vidění, citlivost na světlo, rozdíly v sytosti barev a zdvojování by měly být dostatečný důvodem zajít k lékaři. 
Léčba je možná pouze chirurgickým zákrokem, dnes už za použití nejmodernější technologie. 
Příčina šedého zákalu není známá. Nejrizikovější skupinou jsou starší lidé. Prevence spočívá v ochraně před UV zářením. Pozor bychom si měli dát na cukrovku, vysoký tlak a váhu. Kouření je také rizikový faktor. 


Diabetická retinopatie
Je nezánětlivé onemocnění sítnice. Diabetická retinopatie vzniká v návaznosti na postižení cév u diabetu mellitu. Příznaky onemocnění jsou rozmazané vidění, zhoršení zraku, stíny nebo prázdná místa a horší vidění v noci. 
Lidé s diabetem by proto měli absolvovat každý rok komplexní vyšetření očí a kontrolovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi. 
Léčí se především cukrovka a případě se přistupuje k laserové koagulaci změn. 


Zelený zákal
Glaukom
je nebezpečný v tom, že přichází nepozorovaně. Jedná se o onemocnění způsobené zvyšování nitroočního tlaku. Tím dojde k poškození nervu v oku. 
Příznaky jsou často nenápadné. Zpozornět bychom měli při změnách v periferním vidění, zarudnutím oka, bolesti a nevolnosti. 
Léčit zelený zákal se dá očními kapkami ke snížení nitroočního tlaku nebo chirurgicky. 

Samozřejmě to nebyl celkový výčet všech možných rizik a onemocnění očí. Je z něj, ale vidět, že na tento tak důležitý lidský orgán bychom měli pamatovat v době, kdy s ním žádné potíže nemáme. Dopřejme svým očím dostatečný odpočinek. 


Zdroje:
https://health.clevelandclinic.org/the-5-most-common-vision-problems-and-how-to-prevent-them/
https://www.health.ny.gov/diseases/conditions/vision_and_eye_health/types_of_vision_problems.htm
https://www.wikipedia.org/ 

 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události