Trápí vás zadní rýma? Rady jak s ní zatočit

Pokud si pokládáte otázku, co je zadní rýma a jakým způsobem s ní zatočit v případě, kdy se u vás objeví první příznaky, v následujícím článku se vám pokusíme nastínit, co ve skutečnosti zadní rýma je a jakými zaručenými způsoby se jí můžete, co možná nejrychleji a nejúčinněji zbavit.

Zadní rýma je ve své podstatě zánět takzvaných vedlejších nosních dutin a také nosohltanu. Zadní rýmu poznáte tak, že máte ucpaný nos, cítíte tlak v dutinách, ale nemůžete se vysmrkat. Zadní rýma často také způsobuje dýchací obtíže či dokonce bolesti hlavy. Jak k zadní rýmě přijdete? Odpověď zní, že velmi snadno a to tak, že špatně zaléčíte rýmu či vás dlouhodobě trápí alergická rýma či jiné neléčené onemocnění, které často vygraduje k nepříjemnému zánětu.

 

Jak poznáte, že vás trápí zadní rýma?

Zadní rýma neboli také post nasal drip syndrom (PNDS) je v podstatě velmi těžko vysmrkatelný hlen, který souvisí se zánětem nosohltanu či vedlejších dutin nosních. Z tohoto místa vede takzvaná Eustachova trubice, která následně ústí do středního ucha. Zánět nosohltanu je také velmi časté onemocnění, které je často způsobeno viry, bakteriemi či nachlazením.

 

Jakým způsobem zadní rýmu léčit?

Pokud je vaše rýma příliš vleklá a pouze stěží lze vysmrkat žlutý či nazelenalý hlen je nezbytně nutné vyrazit ke svému obvodnímu lékaři. Pokud se u vás potvrdí bakteriální osídlení sliznice, předepíše vám lékař nejspíše nějaká lokální antibiotika v nosním spreji či antibiotika, která jsou v tabletách. Základem samotné léčby zadní rýmy je zejména pití dostatečného množství tekutin, a to z toho důvodu, aby bylo možné se co možná nejdříve pořádně vysmrkat. Je nutné rovněž zvlhčovat vzduch, začít proplachovat nos či si pořídit aromalampu. K uvolnění dýchacích cest je vhodný zejména eukalyptus, silice jehličnanů či citrusy. Pomáhá rovněž také inhalace minerální vody, a to například Vincentky. U žluté rýmy pomáhají rovněž homeopatika.

 

Účinný proplach nosu

Naprosto ideální metodou, která vás zbaví zadní rýmy je především proplach nosních dutin, a to izotonickým roztokem. Nejčastější metodou proplachování je ta, při které se používají takzvané konvičky. Tato metoda je velmi jednoduchá, a přitom velmi účinná. K výplachu vám totiž postačí pouze konvička, odměrka klasické soli a voda. Úleva od zadní rýmy v tomto případě přichází velmi rychle.

 

Síla antihistaminik

K léčbě zadní rýmy se často používají také antihistaminika, což jsou léky, které jsou určeny primárně k léčbě alergií a zmenšují samotný otok nosní sliznice a zároveň snižují sekreci hlenu. Lékaři často k léčbě doporučují také přípravky, které ředí hlen, což jsou takzvaná mukolytika.

 

Běžné kapky proti rýmě a ucpanému nosu jako krátkodobé řešení obtíží

Dekongestanty, tedy běžně dostupné kapky proti ucpanému nosu a rýmě jsou vhodné zejména ke krátkodobé pomoci při léčbě zadní rýmy. Doporučuje se je používat méně než jeden týden. K lokálnímu mírnění zánětu nosní sliznice jsou také vhodné intrasální kortikosteroidy.

 

Vsaďte na sílu bylinek

Se zadní rýmou si umí poradit i celá řada bylinek. Vyplatí se proto popíjet bylinné směsi na nachlazení či rovnou bylinky začít inhalovat. Velmi účinný je heřmánek, máta, mateřídouška či blahodárná šalvěj.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události