Může virus Zika zamířit do Evropy?

Do loňského roku byl výskyt viru Zika relativně krátkodobý a pomalu se šířící. Prvně byl objeven v Ugandě v roce 1947, ale protože je virus přenášen pouze komárem rodu Aedes, trvalo mu desetiletí než překonal Pacifik. Pak se vše změnilo. Od chvíle, kdy dosáhl Jižní Ameriky v roce 2014, se virus Zika rychle rozšířil na sever až k Mexiku – nevídaná epidemie. Pro většinu svých obětí neznamená Zika víc než nepříjemnost se symptomy, které obnáší slabě zvýšenou teplotu, mírnou vyrážku a možný zánět spojivek. Virus byl tedy považován za relativně neškodný.

V průběhu posledního roku se ale ukázalo, že pokud virus nakazí těhotnou ženu, mohou být  důsledky pro nenarozené dítě katastrofické. Těmto následkům nyní čelí mnoho žen v Brazílii, kde je ve většině států tento virus přenášen komáry. Krajina zažila zničující nárůst počtu dětí narozených s menší hlavou nebo mozkem, než je obvyklé – lékařské pojmenování tohoto stavu je mikrocefalie – a s třicetiprocentním nárůstem případů než v kterémkoli jiném roce od roku 2010. Důkazy naznačují, že je to způsobeno virem Zika, který ničí struktury v mozku nenarozeného dítěte.

Další související články:

Proti viru Zika neexistuje žádná léčba ani vakcína – i když se teď vede závod s časem o nalezení léku. V Africe, která je postižena Ebolou, se klinické zkoušky, které by normálně trvaly 18 měsíců, dokončily během šesti týdnů a podobné mezinárodní zapojení je dnes potřebné i v Jižní Americe. Zkoušky vakcín a léků musí začít již v průběhu epidemie. Ale v tuto chvíli vláda v Brazílii, El Salvadoru a dokonce i na Jamaice může jen doporučit ženám, aby se nesnažily otěhotnět.

Co by mohlo zbystřit pozornost a trochu pootevřít vládní peněženky, aby se více rozběhl výzkum, je skutečnost, jak rychle se může virus Zika rozšířit. Světová zdravotnická organizace varovala, že dnes může virus postihnout celou Ameriku kromě Chile a Kanady, kde je příliš chladno pro přežití komárů, kteří virus přenáší.

Mohl by se virus Zika rozšířit za hranice tropů až do Evropy? A dá se kontrolovat?

Přestože se v médiích objevily správy o zachycení viru ve spermiích, neexistují zatím žádné důkazy, že by mohl být virus přenášený lidským kontaktem. Ale vzorec jeho šíření je velice podobný horečce Dengue. Horečka je přenášena stejným druhem komárů Aedes, který se navzdory kontrolním programům ukázal jako velice obtížný k vyhubení. Profesorka Laura Rodrigues (profesorka Epidemiologie nakažlivých nemocí na Londýnské škole zdravovědy a tropických nemocí) se domnívá, že by virus Zika mohl postihnout kteroukoli oblast, ve které je rozšířená horečka Dengue. „Kdekoli je horečka Dengue, kdekoli jsou komáři, tam se to rozšíří. Není to jen v Americe. Myslím, že je veliká šance, že se nachází i v Asii.", říká Laura Rodrigues.

Před rokem 1970 bylo horečkou Dengue vážně postiženo pouze devět krajin. V posledních několika desetiletích však mezinárodní obchod a naše měnící se podnebí způsobily, že se počet postižených krajin zvedl na více než stovku – od Afriky a Asie až po východní středozemskou oblast a západní Pacifik. V posledních pěti letech byly případy na Floridě, na Madeiře, v Portugalsku a ve Francii, přičemž WHO prohlásilo: „Hrozba možného výskytu horečky Dengue v Evropě již existuje“. Tento vzorec pohybu komárů nese s sebou potenciál budoucího výskytu mnohem blíže u našich břehů.

Největší nadějí proti viru je nová vakcína – nebo naděje, že se u populace Jižní Ameriky brzy vyvine místní imunita. Právě nyní ale generace matek a dětí na druhé straně zeměkoule zažívá nejtěžší chvilky. Jak říká profesorka Trudie Lang (profesorka globálního zdravotního výzkumu na Univerzitě v Oxfordu): „Jsme opět tady. Stejně jako u Eboly nám chybí léky a vakcíny. Potřebujeme mezinárodní spolupráci, partnerství a financování výzkumu – a musíme to spustit co nejdříve".

Zdroj: REUTERS


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události