Venezuela (ne)bojuje s virem Zika: půl milionu nakažených

Lehkovážné původní odhady počtu nakažených virem Zika ve Venezuele zněly 5000. Odborníci ale varují, blíže k realitě je půl milionu nakažených, a zdůrazňují kritický stav tamního zdravotnictví, který situaci dále zhoršuje.

Takové číslo je podle odborníků, citovaných v The Washington Post, katastrofální a činil by z Venezuely druhou zemi na žebříčku těch nejvíce zasažených, hned po Brazílii, kde se hovoří o jednom a půl milionu nakažených. Brazílie již několik týdnů svádí boj s epidemií rozsáhlou kampaní proti komárům, kteří šíří tento virus. Venezuela však zatím nepřistoupila k žádným strategickým opatřením. Předseda zdravotní komise venezuelského parlamentu José Manuel Olivares potvrdil katastrofální stav venezuelského zdravotnictví a omluvil se zástupci WHO za nutnost humanitární pomoci pro Venezuelu, kde podle něj chybí devadesát procent potřebných léků.

Další související články:

"Nejsou léky, nejsou potraviny, je zde podvýživa, Venezuelané umírají kvůli nedostatku léků... jak je tohle možné v zemi, která je tak velkým producentem ropy?" dotazoval se Olivares. Venezuela se několik let potácí v hluboké ekonomické krizi, která se jen zhoršila nedávným poklesem ceny ropy. Míra inflace tam dosahuje 180,9 procenta a ekonomika klesla v mi ulém roce o 5,7 procenta. Virus Zika se dává do spojitosti se závažným onemocněním mikrocefalií, ta postihuje novorozeňata a způsobuje nedostatečný vývoj jejich mozku. Oficiální důkazy ještě neexistují, ale Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že se počet důkazů stále zvyšuje. Potrvá to prý ještě čtyři až šest měsíců než bude spojitost prokázána, nebo vyvrácena. Už teď je ale virus Zika považován za nebezpečný a WHO kvůli němu v únoru vyhlásila celosvětový stav nouze. Rovněž je spojován s Guillain-Barrého syndromem, který má za následek obrnu svalstva a byl také zaregistrován zvýšený výskyt tohoto jinak vzácného neurologického onemocnění v Latinské Americe.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události