Vitamin D, známý také pod přezdívkami sluneční vitamin či antirachitický vitamin, není jenom jedním vitaminem. Jde o celou skupinu látek, z nichž nejvýznamnější jsou určitě vitaminy D2 a D3. Tyto látky jsou pro správné fungování lidského organismu zcela nepostradatelné. Pokud naši kůži vystavíme slunečnímu záření, vitamin D v ní vzniká již po 10-20 minutách. Přijímat ho můžeme také z potravin nebo doplňků stravy. Jaký je rozdíl mezi vitaminem D2 a D3? A jaké jsou jejich účinky na lidské tělo?
Rozdělení
Hlavními zástupci vitaminu D jsou cholekalciferol (D3) a ergokalciferol (D2).
Cholekalciferol
Vitamin D3 vzniká v kůži za působení slunečního záření. Lze ho přijímat také z potravy, nejbohatším zdrojem je rybí olej.
Ergokalciferol
Vzniká také za působení slunečního záření, ale v rostlinách. Ideálním potravinovým zdrojem jsou proto houby sušené na slunci.
Účinky na lidské tělo
Jak konkrétně tento vitamin tedy působí na náš organismus?
Jak by se projevil závažný nedostatek vitaminu D?
Nejdříve určitě nízkou hladinou vápníku v krvi, která by si později vybrala svou daň i na stavu kostí, které by začaly slábnout. Jakýkoli úraz by vedl ke zlomeninám či deformitám kostí. Oslabení imunitního systému by mělo za následek proniknutí infekce do organismu. Svaly by produkovaly málo energie, nebyly by tak výkonné a člověk by trpěl permanentní únavou. Narušila by se rovnováha nervového systému, což by mohlo vést k depresím a spánkovým poruchám.