Co v našem těle dělá vitamin D?

Vitamin D, známý také pod přezdívkami sluneční vitamin či antirachitický vitamin, není jenom jedním vitaminem. Jde o celou skupinu látek, z nichž nejvýznamnější jsou určitě vitaminy D2 a D3. Tyto látky jsou pro správné fungování lidského organismu zcela nepostradatelné. Pokud naši kůži vystavíme slunečnímu záření, vitamin D v ní vzniká již po 10-20 minutách. Přijímat ho můžeme také z potravin nebo doplňků stravy. Jaký je rozdíl mezi vitaminem D2 a D3? A jaké jsou jejich účinky na lidské tělo?

Rozdělení
Hlavními zástupci vitaminu D jsou cholekalciferol (D3) a ergokalciferol (D2).

Cholekalciferol
Vitamin D3 vzniká v kůži za působení slunečního záření. Lze ho přijímat také z potravy, nejbohatším zdrojem je rybí olej.

Ergokalciferol
Vzniká také za působení slunečního záření, ale v rostlinách. Ideálním potravinovým zdrojem jsou proto houby sušené na slunci.

Účinky na lidské tělo
Jak konkrétně tento vitamin tedy působí na náš organismus? 

  • Podpora dobrého stavu kostí a zubů – vitamin D reguluje optimální hladinu vápníku v krvi a pomáhá udržet kosti a zuby zdravé. Je nezbytný pro správný kostní vývin. Zejména proto dostává každé narozené miminko předpis právě na tento vitamin v podobě Vigantolu. Při jeho velkém nedostatku by dětem v extrémních případech hrozila až křivice (rachitida). A odtud jeho přezdívka – antirachitický vitamin. 
  • Podpora obranyschopnosti – vitamin D udržuje v dobré kondici také imunitní systém. Působí protizánětlivě a pomáhá tělu v boji proti virům. 
  • Ovlivňování metabolismu minerálů – vitamin D je nezbytný pro dobré vstřebávání vápníku a fosforu, podílí se na mineralizaci kostí a reguluje ukládání minerálů v zubech. 
  • Podpora našich svalů – nedostatek vitaminu D naruší svalový metabolismus a tím sníží svalovou funkci i výkon. 
  • Vitamin D hraje důležitou roli také při procesu dělení buněk
  • Mezi jeho další účinky patří – regulace nervového systému a prevence depresí, prevence hypertenze a diabetu, podpora kardiovaskulárního systému, prevence zubních kazů. 


Jak by se projevil závažný nedostatek vitaminu D?
Nejdříve určitě nízkou hladinou vápníku v krvi, která by si později vybrala svou daň i na stavu kostí, které by začaly slábnout. Jakýkoli úraz by vedl ke zlomeninám či deformitám kostí. Oslabení imunitního systému by mělo za následek proniknutí infekce do organismu. Svaly by produkovaly málo energie, nebyly by tak výkonné a člověk by trpěl permanentní únavou. Narušila by se rovnováha nervového systému, což by mohlo vést k depresím a spánkovým poruchám.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události