Jaký vliv má na váš mozek modré světlo?

Existuje celá řada navzájem protichůdných informací týkajících se takzvaného modrého světla. Zatímco někteří toto světlo obhajují, jiní ho zase démonizují. Jaká je skutečná pravda o modrém světlu? Co to vlastně modré světlo je? Je nebezpečné? Co o něm říkají odborníci? 

Co je to modré světlo
Pod pojmem modré světlo rozumíme část viditelného spektra s vlnovou délkou někde mezi 450 a 495 nm. Jeho nejčastějšími zdroji jsou obrazovky počítačů, mobilních telefonů, tabletů a televizorů.
Je modré světlo nebezpečné? Modré světlo je jednou ze složek přirozeného bílého denního světla. Během celého dne ho přirozeně absorbujeme, aniž by nám škodilo. S přibližujícím se večerem jeho hladina ale klesá. Důvod, proč to tak moudře příroda vymyslela, spočívá v reakci našeho mozku na modré světlo. Náš mozek totiž ke konci každého dne produkuje hormon zvaný melatonin, který v nás navozuje pocit únavy a přispívá ke kvalitnímu a zdravému spánku. Pokud se však mozek vystaví působení modrého světla ve večerních hodinách, automaticky přestává melatonin produkovat a tím narušuje takzvaný cirkadiánní neboli denní biologický rytmus. Navíc má podle nedávných studií pozitivní melatonin vliv na potlačování růstu malých nádorových onemocnění v našem těle. 


Jak na modré světlo
Co je nejlepší udělat, aby na nás modré světlo nemělo nezdravý vliv? A co je naopak zbytečné dělat?

  • Režim denního a nočního světla – mobily bývají vybavené možností přepnutí režimu obrazovky na takzvané bílé světlo, nicméně modré světlo úplně nezablokují. Přesto může jít o malý praktický krok jak zklidnit mozek, zejména pokud jste si už sami vyzkoušeli, že je vám to příjemné.
  • Snížení jasu obrazovky – snížením jasu obrazovky nevypínáte modré světlo. To k vám naopak stále proudí. 
  • Před spaním nepoužívejte mobily - lepší je dvě až tři hodiny před usínáním odložit veškeré mobily a tablety a nechat mozek přirozeně produkovat již zmiňovaný melatonin. To samé odborníci doporučují pro sledování televize. Vezměte si před spaním raději do ruky knížku nebo si povídejte s nejbližšími.
  • Speciální čočky nebo brýle – existuje celá řada brýlí a kontaktních čoček, které dokážou modré světlo efektivně blokovat. Odborníci ale upozorňují na skutečnost, že si tím lidské oko příliš zvyká na ochranu a nedokáže pak s modrým světlem pracovat přirozeně.
  • Pravidlo 20-20-20 – vyzkoušejte se po 20 minutách strávenými na počítači nebo na mobilu na 20 vteřin podívat na bod vzdálený 20 stop (6 metrů). Vašim očím se uleví.
     


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události