Existuje celá řada navzájem protichůdných informací týkajících se takzvaného modrého světla. Zatímco někteří toto světlo obhajují, jiní ho zase démonizují. Jaká je skutečná pravda o modrém světlu? Co to vlastně modré světlo je? Je nebezpečné? Co o něm říkají odborníci?
Co je to modré světlo
Pod pojmem modré světlo rozumíme část viditelného spektra s vlnovou délkou někde mezi 450 a 495 nm. Jeho nejčastějšími zdroji jsou obrazovky počítačů, mobilních telefonů, tabletů a televizorů.
Je modré světlo nebezpečné? Modré světlo je jednou ze složek přirozeného bílého denního světla. Během celého dne ho přirozeně absorbujeme, aniž by nám škodilo. S přibližujícím se večerem jeho hladina ale klesá. Důvod, proč to tak moudře příroda vymyslela, spočívá v reakci našeho mozku na modré světlo. Náš mozek totiž ke konci každého dne produkuje hormon zvaný melatonin, který v nás navozuje pocit únavy a přispívá ke kvalitnímu a zdravému spánku. Pokud se však mozek vystaví působení modrého světla ve večerních hodinách, automaticky přestává melatonin produkovat a tím narušuje takzvaný cirkadiánní neboli denní biologický rytmus. Navíc má podle nedávných studií pozitivní melatonin vliv na potlačování růstu malých nádorových onemocnění v našem těle.
Jak na modré světlo
Co je nejlepší udělat, aby na nás modré světlo nemělo nezdravý vliv? A co je naopak zbytečné dělat?