Borůvky – modrofialový zázrak

Existuje celá řada tzv. superpotravin, které jsou na vrcholu jídelníčku nejednoho zarytého sportovce. Jde o potraviny, které mají vysoký obsah zdraví prospěšných látek. V současné době se dostávají do hledáčku mnoha lidí, kteří se chtějí prostě lépe stravovat. Spadají sem jedlé oleje, přírodní šťávy, ořechy, přírodní sladidla, semínka nebo ořechy. Jedno mají tyto super jídelníčky společné. Na vrcholu se nacházejí malé, ale zázračné modrofialové kuličky – borůvky.

Letní prázdniny bývají obdobím, kdy je borůvek plno. V obchodech se pod nimi prohýbají regály, prodávají se podél silnic a v blízkosti lesů. Jděte si do lesa pro pár kuliček borůvek. Jsou totiž doslova zázračné!

Seznamte se, Borůvka

Brusnice Borůvka je velmi známou a populární rostlinou, na které si smlsnou nejen zvířata v lesích, ale i my. Existuje několik druhů této modrofialové superpotraviny – kanadská, zahradní, americká nebo chocholičnatá. Každá kulička je nabitá vitamíny, pro které stojí ohnout svá záda.

Nonstop lékárna

Pokud se vydáte do lesa nasbírat pár plodů této chutné rostliny, rozhodně neprohloupíte. Výzkumy tvrdí, že čím tmavší barvu ovoce má, tím je pro člověka a jeho zdraví prospěšnější. „O borůvkách to platí dvojnásob. Borůvky povzbuzují naší imunitu. Dokonce jí dokážou natolik "nakopnout", že se staly součástí doporučeného jídelníčku pacientů trpící rakovinou. Nejde o všelék, ale velmi našemu tělu prospívají.

Les plný borůvek, to je jako nonstop otevřená lékárna. V případě borůvky totiž léčí nejen plody, ale i samotné borůvčí. Obě tyto části obsahují pterostilben, který funguje jako antioxidant ničící volné radikály v lidském těle. Právě tyto volné radikály mohou zapříčinit vznik rakovinných buněk. Společně s ním tlumí borůvky záněty a brzdí dělení buněk střevní tkáně.

Bez závislosti

Je prokázáno, že borůvky velmi kladně pomáhají kuřákům při zahájení procesu odvykání. S odvykáním pomáhají i drogově závislým. Je to zejména díky přírodnímu cukru, který se v borůvkách vyskytuje v rozmezí od 7% do 30%.

Pravidelná konzumace hrsti borůvek po dobu 2 až 3 měsíců dokáže znatelně zlepšit metabolický syndrom, v jehož případě jde o kombinaci cukrovky, vysokého krevního tlaku a obezity. Není to příjemné doplnění léčby?

Dar přírody

Listy obsahují vysoký podíl tříslovin, které působí jako přirozená dezinfekce. Právě třísloviny nám pomáhají při střevních potížích, problémech s žaludkem nebo s ledvinami. Pročisťují je a případně se zaměří na léčbu infekce. Na lidský organismus působí močopudně, díky tomu zbavují tělo škodlivin a zlepšují celkovou funkci lymfatického systému. Jde zkrátka o malý zázrak z přírody.

Přítomné třísloviny, zejména tanin, zmírňují menstruační bolesti i silné krvácení při ženské periodě. Obsahují značné množství železa, které je tak přirozeně doplňováno při krevních ztrátách.

Největší bojovnice

Borůvka je prostě ukázkovou amazonskou bojovnicí, která si poradí téměř se vším. Pokud si borůvky v létě nasbíráte a nestačíte je sníst, doporučujeme je zamrazit nebo zavařit. Pokud Vás v zimě porazí angína, díky pár lžičkám studeného borůvkového kompotu, porazíte brzy angínu Vy.

U borůvek nezáleží na tom, zda jsou čerstvé (i když ty jsou nejlepší), sušené nebo mražené. I jinak konzervované borůvky jsou ideálním lékem třeba na respirační problémy. Pomáhají k rychlejší regeneraci sliznic po prodělaných infekcích dýchacích cest. Jsou tedy ideálním pomocníkem při rýmě, angíně nebo bronchitidě. Samozřejmě je důležité dodržovat předepsaný postup lékařem, hrstí borůvek si ale určitě nepřitížíte, ba právě naopak!

Ostříží zrak

Jedním z mnoha pozitivních účinků, kterými borůvky doslova přetékají, je posílení zraku. Častá konzumace borůvek je vynikající prevencí proti šerosleposti. Pomáhají zlepšovat i noční vidění. Po hrsti borůvek sice ve tmě neuvidíte jako kočka, ale zrak se Vám určitě zlepší.

Vrchol kosmetiky

V dnešní době jsou borůvky hojně využívané i v kosmetickém průmyslu jako součást vlasových šampónů, masek nebo balzámů. Borůvkový extrakt pomáhá chránit barvené vlasy před vyblednutím a borůvkové balzámy přispívají ke snadnějšímu rozčesávání. A například díky vlasové masce s borůvkami budou Vaše vlasy hebčí na dotek, příjemnější na pohled, a hlavně chráněné proti smogu, slunci a vysokému teplu.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události