Prevence a léčba vaginálních mykóz

Jedním z nejčastějších důvodů, proč ženy navštíví gynekologické ambulance, je problém zvaný mykóza. S touto kvasinkovou nemocí se setkalo mnoho žen a pro některé z nich jde o stále se opakující problém, který dokáže pěkně potrápit. Přestože jde o nepříjemnou záležitost, není přítomnost mykózy pro tělo ženy příliš nebezpečná a lze jí poměrně snadno léčit.

Za vznik mykózy je zodpovědná kvasinka Candida albicans, která se v pochvě ženy vyskytuje přirozeně. Pokud se vnitřní mikroflóra na vaginální sliznici dostane do nerovnováhy, dostává se do popředí kvasinková infekce. Vaginální sliznice je totiž, stejně jako jiné sliznice v těle, osídlena bakteriemi, které jsou jak symbiotické (přátelské – především různé kmeny laktobacilů), tak i patogenní (nepřátelské). Pokud se ručička vah převáží na stranu nepřátelských bakterií, naruší se tím kyselé poševní prostředí a zvýší se riziko infekce.

Vždyť se myji každý den…

Příčin, které vedou ke vzniku mykózy, je nepočítaně a mnoho z nich je opředeno mýty. Jedním z nejčastějších důvodů bývá nedostatečná hygiena. Pokud žena nevěnuje svým intimním partiím dostatek péče po hygienické stránce, může být rychle v hledáčku mykózy. 

Problémem se ale stává i opačný extrém – přehnaná hygiena. Mnoho žen používá pro intimní hygienu parfémované ubrousky, deodoranty a nejrůznější vůně. Navenek to může vypadat lákavě, ale Vaše vaginální sliznice to příliš neocení. Časté užívání těchto přípravků je tak jedním z důvodů nepříjemných výtoků. Hygiena je velmi důležitá, ale v případě vaginálních mykóz platí pravidla přímé úměry.

Dále je tak třeba myslet na správný směr utírání konečníku vždy směrem od pochvy, aby se do ní nepřenášely bakterie a riziko zánětu či mykózy tak bylo sníženo. 

Klasickým nešvarem letních dní jsou veřejné koupaliště, rybníky a podobně. V bazénech je totiž velké množství chlóru, který ničí laktobacily. Také dbejte na převléknutí se do suchého a nezůstávejte ve vlhkých plavkách. V teple a vlhku kvasinky jen bují, jak se dozvíte níže. 

Trápí Vás poševní vaginálních mykóza? Zkuste moderní řešení v podobě enzymových globulí Walzym Intim.

 

Sex, sex a zase sex

Valná část žen, která se potýká s kvasinkovou infekcí, o svém problému nechce mluvit a nesvěřuje se ani lékaři. Takový způsob chování ale hází mince na váhy mykózy, která si v těle vesele bují dál. Ačkoliv je těžké si to přiznat, nejčastěji chytnou ženy kvasinkovou nemoci pohlavním stykem. Při sexu totiž dochází k opakovanému mechanickému poškození vnitřní stěny sliznice. Pokud se sliznice ženy při styku dostatečně nezvlhčí, dochází k drobným trhlinkám. A právě v těch se začíná tvořit infekce.

Samotný pohyb při sexuálním styku ale není jedinou příčinou mykózy. Napomáhá tomu i mužský ejakulát nebo v případě orálního sexu i jeho sliny. Jde o zásadité látky, které narušují stálost kyselého prostředí.

Aby byl sex příjemný pro oba z páru, je potřeba dodržovat základní pravidla hygieny. Po análním sexu by nikdy neměl přijít vaginální sex bez použití ochrany (kondomu). Pokud není žena při styku dostatečně vlhká, dopomozte si vhodnými lubrikačními gely, jejichž složení nenaruší vnitřní rovnováhu sliznice. Vhodné není asi časté střídání partnerů – muž může a často bývá přenašečem kvasinkové infekce i přesto, že nemá žádné potíže.

Mnoho žen chce být pro své mužské, a tak se uchylují k nakupování přiléhavého spodního prádla. Nedostatek prostoru dává za vznik právě kvasinkové nemoci, která vyhledává tmavá, vlhká a teplá prostředí.

Žena ženou

V těle každé ženy se vyskytují ženské pohlavní hormony – estrogeny, které mají poměrně zásadní vliv na funkci vaginální sliznice. Během života se však hladina těchto hormonů v těle mění, což může být důvodem vzniku infekce. Mezi takové životní změny patří užívání nízkohormonální antikoncepce, kojení nebo menopauza

Náchylnější na vznik kvasinkové infekce jsou pak ženy i v době menstruace. Během cyklu dochází ke zvýšení pH, úbytku laktobacilů a prostředí sliznice má vyšší sklon k infekcím a díky menstruačním pomůckám jakou jsou tampóny nebo parfémované vložky, dochází k podpoře kvasinkového bujení.

Těhotné ženy vlivem hormonálních změn více k tíhnou k vaginálním infekcím a v tomto případě je opravdu nutné co nejdříve navštívit gynekologa.  

Nemoci a kvasinky

Léky, které nám pomáhají při boji proti některým nemocím, mohou naopak ničit přirozenou poševní a střevní mikroflóru. Jedná se především o antibiotika a antimykotika (užívají se proti bakteriím nebo plísním). Narušená poševní mikroflóra se projevuje například výtokem nebo svěděním, střevní mikroflóra zase průjmem, zácpou nebo nadýmáním. Kromě léků jsou ale i nemoci, které zvyšují náchylnost k plísňovému onemocnění. Mezi ně patří například obezita. Konkrétně z toho důvodu, že lidé s nadváhou se více potí a v teple a vlhku se kvasinkám více daří. Snížená celková imunita, poruchy štítné žlázy, cukrovka, léčba kortikoidy a chemoterapie mohou být dalšími původci. 

Možných příčin vzniku vaginální mykózy je opravdu mnoho. Mimo jiné také vysoký příjem cukru, který je živnou půdou pro bakterie a kvasinky.  Vždy je potřeba komplikaci řešit se svým lékařem ihned, jak se mykóza objeví. Pro laika je však těžké objevit prvotní příčiny a s přesností určit o jaký typ infekce se jedná. 

Nejlepší léčbou je však samotná prevence. Zejména v letních měsících a horkých dnech je vhodné užívat volnější oblečení, po koupání si sundávat mokré plavky a převléknout se do suchého.

Tři tváře infekce

a) Bakteriální vaginóza
Patří mezi nejčastější typ poševního zánětu, při kterém je narušeno pH poševního prostředí. To je způsobeno přemnožením anaerobních bakterií a plísní a malým množstvím laktobacilů. Doprovází jí výtok, který je řidší konzistence a šedobílé barvy. V některých případech může bakteriální vaginózu doprovázet nepříjemný zápach připomínající rybinu. Poševní sliznice není v tomto případě zarudlá ani bolestivá. Ke zhoršení proběhu může dojít pohlavním stykem, zejména při střetnutí se spermatem. V případě bakteriální vaginózy je návštěva lékaře nevyhnutelná. Léčba probíhá skrze antibiotické tablety.

b) Bakteriální zánět pochvy (vaginitida)
Vzniká přemnožením patogenních bakterií v pochvě. Doprovází jej řídký výtok nazelenalé barvy, který je často hnisající. Pro ženu je bakteriální zánět pochvy velmi nepříjemný, protože vaginální sliznice je zarudlá, na dotek bolestivá a pálí. I v tomto případě je potřeba návštěva lékaře, který pro léčbu využívá antibiotické masti nebo tablety. Ty se podávají buď orálně nebo vaginálně.

c) Kvasinková infekce (mykóza)
Jak je popsáno výše, v 90% je příčinou vzniku mykózy je kvasinka rodu Candida albicans. Při takové infekci doprovází ženu neustálý pocit nepříjemného pálení, zarudnutí a bolest. Doprovází jej bílý výtok hrudkovité konzistence. I v tomto případě je potřeba navštívit lékaře, který dokáže infekci rozpoznat a podat potřebné léky k celkovému zahojení.

Cesta k léčbě mykózy

Léčba vaginální mykózy bývá zpravidla jednoduchá, ale je potřeba vždy řádně infekci doléčit, aby se opětovně nevracela. V první řadě je důležité navštívit odborného lékaře, který dokáže infekci rozpoznat a na základě příznaků určit správnou léčbu.

Samotná léčba pak probíhá skrze antimykotické masti, krémy nebo tablety s antimykotickým účinkem (zabijí kvasinky nebo potlačují jejich růst). Přípravky se užívají buď orálně nebo vaginálně. V případě mastí a krému se léčivá látka aplikuje přímo na postižené místo. 

Současně s těmito antimykotiky se doporučují užívat i laktobacily, které pomáhají potlačit množení kvasinek i urychlit samotnou léčbu. Snižují také rizika opakovaného výskytu infekce a pomáhají v obnově poševní mikroflóry.

 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události