Není fonendoskop jako fonendoskop! Každý odborník potřebuje jiný

Komerční sdělení

Lékař s fonendoskopem kolem krku je klasickým obrázkem z nemocnic a ambulancí. Tato jednoduchá diagnostická lékařská pomůcka k většině všeobecných a odborných lékařů prostě patří. Díky fonendoskopu může lékař slyšet ozvěny našeho srdce, poslechnout si naše plíce, ale také jiné zvuky v našem těle. I když se nám, laikům, zdají všechny fonendoskopy stejné, není tomu tak. Liší se podle specializace lékaře. Jak se ale vlastně stal nejpoužívanější lékařskou pomůckou na světě a jaké druhy rozlišujeme?



Zdroj: Bigstockphoto.com

Ze stetoskopu fonendoskop

Fonendoskop má své počátky ještě v první polovině devatenáctého století, v té době se však jednalo o klasický stetoskop. Za jeho objevem stojí francouzský lékař René Laënnec, který zjistil, že zvuk vedený trubicí, například z tuhého papíru, je hlasitější a jasnější. Se svými prvními výtvory ze dřeva zkoumal různé patologie u svých pacientů. Po třech letech zjištění shrnul do odborné publikace, ke které bylo možné dokoupit si jednoduchý dřevěný stetoskop. Tvar trubice se postupně měnil a ke konci 19. století se na konci, už flexibilní, hadičky objevila první vibrující membrána – vznikl tak první fonendoskop. Klasický dřevěný stetoskop se v dnešní době používá už minimálně, například při poslechu ozvěn srdce plodu v břiše matky.



Zdroj: Bigstockphoto.com

Fonedoskopy Littman

Dnešní podoba fonendoskopu pochází až ze 60. let 20, století. Stojí za ní známý kardiolog David Littman. Z jeho příjmení se stala nejznámější značka, pod kterou se fonendoskopy Littman vyrábějí dodnes, a to i když už ji dávno vlastní technologický gigant 3M.

Jednostranné fonendoskopy

Jak už jsme se zmínili v úvodu článku, existují různé druhy fonendoskopů. Jiny používá pediatr, jiný kardiolog nebo pneumolog. Hlavice s malým průměrem mají například fonendoskopy pro novorozence nebo malé děti, velké hlavice slouží například kardiologům pro lepší poslech všech frekvencí a případných šelestů na srdci. Existují také speciální fonendoskopy, které umožňují lékaři slyšet nízkofrekvenční a vysokofrekvenční zvuky, aniž by lékař musel otáčet hlavici stetoskopu.



Zdroj: Bigstockphoto.com

Oboustranné fonendoskopy

Ne všechny jednostranné stetoskopy ale mají tuto vlastnost. Proto existují oboustranné stetoskopy. Pokud lékař vlastní oboustranný stetoskop, tak může hlavici otáčet podle toho, zda potřebuje slyšet nízkofrekvenční zvuky plic nebo vysokofrekvenční zvuky srdce. Setkáme se s ním tak především u praktického lékaře, který ke své praxi potřebuje univerzální nástroj.

Digitální fonendoskopy

Vývoj fonendoskopů se nezastavuje. V dnešní době vás tak překvapí moderní elektronické fonendoskopy, díky kterým si lékař může vyrušit okolní zvuky, nebo si naopak zvýšit hlasitost přesně toho zvuku, který potřebuje prozkoumat. Záznam z takového fonendoskopu lze většinou nahrát přes bluetooth do počítače. Lékař jej pak může podrobněji prozkoumat nebo porovnávat z předchozími záznamy. Kromě toho takovýto digitální fonendoskop nestudí, což je výhodou především u malých dětí, které díky tomu nepláčou, jen co jim pediatr příloží hlavici k hrudníku.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události