Jak se co nejrychleji zbavit oparu?

Opar na rtu je nepříjemná záležitost a obvykle se objeví v tu nejnevhodnější chvíli – před důležitou schůzkou, před focením nebo před romantickým víkendem s partnerem. Co s tím? Poradíme vám, jak se tohoto bolestivého a nehezkého puchýřku na rtech zbavit co nejrychleji.

Opary a co je způsobuje

Opar je způsoben virem Herpes simplex (HSV 1). Pokud už tento virus máte v těle, nezbavíte se ho. Nemusí vám však činit žádné problémy. Ve chvílích velkého stresu nebo tehdy, když máte sníženou imunitu, se ale může probudit. Tehdy se vám objeví na rtech opar. Virus využívá chvíle, kdy jste oslabení. Ptáte se, kdy opar nejčastěji vzniká?

  • když máte sníženou imunitu (nemoc)
  • vlivem stresu (únava, trauma, dlouhodobé psychické potíže)
  • po pobytu na slunci (úpal, spálená pokožka)
  • při alergii na potraviny nebo kvůli hormonálním změnám (menstruace, těhotenství)

Pozor. Opar je nejen nepříjemný, ale je i infekční. Přenáší se zejména dotykem, ale také kapénkovou infekcí. Infekční je ve všech svých fázích.

Léčba oparu

Pokud už máte opar, můžete počkat, až sám zmizí. Obvykle to trvá týden až deset dní. Užívat však můžete i přípravek proti virům – acyklovir, a to buď ve formě tablet nebo masti. Acykloviry léčbu urychlí. Mastičku je ideální aplikovat už ve chvíli, kdy opar vzniká (na rtu ještě nejsou puchýřky). Existují také speciální náplasti na opary. Ty nejen zakryjí nehezky vypadající opar, ale také zabrání dalšímu šíření viru. Urychlí také hojení oparu.

Obrňte se trpělivostí. Žádný zázračný lék, který by zabral okamžitě, neexistuje. Opar je tak trochu jako rýma – léčený trvá týden, neléčený sedm dní.

Zasáhněte včas! Dbejte na prevenci!

Pokud už jste někdy opar měli, patrně poznáte, kdy se vám na rtu začíná tvořit nový. Rty nepříjemně svědí, brní nebo cítíte pnutí. Další den se objeví puchýřky. Vy však musíte zasáhnout už v počáteční fázi. Čím dříve zakročíte, tím dříve se oparu zbavíte.

Vyplatí se také dbát na prevenci. Posilujte imunitu, jezte zdravě, otužujte se, sportujte, dostatečně spěte. Užívejte vitamín B, C, zinek a aminokyseliny Lysin.

Zbavte se oparů přírodní cestou

Nad oparem se můžete pokusit zvítězit i přírodní cestou. Tady je seznam věcí, které můžete vyzkoušet:

  • ledové kostky ze šťávy z černého rybízu nebo ledové kostky s tymiánem (Udělejte odvar z tymiánu, sceďte, nechte vychladnout a nalijte tekutinu do tvořítka na led. Ledovou kostku pak přidržujte na rtu.)
  • lékořice (Vyrobte si mastičku na opary z lékořicového prášku a lékařské vazelíny.)
  • tea tree oil (Potírejte opar tea tree olejem.)
  • odvar z meduňky nebo zeleného čaje (Uvařte čaj a vychladlým čajem postižené místo potírejte.)
  • česnek (Nasekejte nebo nastrouhejte a přiložte na opar.)

Zdroje:

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/opar-lecba-tipy.A220106_104723_zdravi_pet

https://www.lekarna.cz/clanek/opar-na-rtu-priciny-a-lecba/

https://m.magazinplus.cz/styl/1897-jak-se-zarucene-zbavit-oparu-pres-noc-vyzkousejte-tento-rafinovany-trik-nasich-babicek.html

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2010/02/02.pdf

https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-se-zbavit-oparu-cesnek-30000919.html


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události